• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Alvorlig skade til Randers-spiller: Korsbåndet ødelagt

Alvorlig skade til Randers-spiller: Korsbåndet ødelagt
Foto: Jan Christensen/Getty Images

Randers FC-spilleren Brandur Hendriksson har overrevet korsbåndet.

Af Ole Hoffskov

Kort før premierekampen mod OB er der tikket en rigtig træls melding ind i Randers FC.

Klubbens 21-årige midtbanespiller Brandur Hendriksson har overrevet korsbåndet, og dermed venter der den tidligere FC København-spiller en lang pause. Hvor lang er stadig uvist, men det er ikke sandsynligt, at han kommer i aktion mere i denne sæson.

- Det er virkelig ærgerligt. Både for Randers FC, men selvfølgelig allermest for Brandur. Han havde haft en rigtig god vinteropstart og bankede for alvor på til startopstillingen blandt andet med gode præstationer på den netop overståede træningslejr. Det er virkelig en træls nyhed, men vi håber, at han kan komme stærkt tilbage, siger sportschef Ole Nielsen til klubbens hjemmeside.

Brandur Hendriksson har været på banen i fem Superliga-kampe for Randers FC i denne sæson. Han har scoret et enkelt mål.

Superliga

Mere Superliga

Fokus