Alvorlige møder i SønderjyskE: Må løse det med ord

Der er ikke tid til at få ordnet udfordringerne på træningsbanen, mener SønderjyskE-træner Glen Riddersholm.



SønderjyskE kan torsdag eftermiddag tage et skridt mod pokalfinalen, når de møder FC Midtjylland på udebane i den første af to semifinaler. Det kommer dog også på et tidspunkt, hvor det ikke går helt let for sønderjyderne.

I et interview med Der Nordschleswiger kommer cheftræner Glen Riddersholm ind på, at der havde været lange holdmøder både tirsdag og onsdag efter mandagens nederlag på 2-3 til AaB.

– Klubben har udviklet sig i de senere år, og der er andre typer spillere på holdet. Blandt andet unge individualister. Vi har mindre rugbrød og mere flair, og det giver nogle udsving. Vi er skrøbelige lige nu, og desværre viser vi for mange forskellige ansigter i løbet af de 90 minutter, siger Riddersholm og fortsætter:

– Vi prøver at arbejde på det, men vi har ikke tid. Der er syv uger tilbage af sæsonen, og vi spiller hver tredje dag. Vi er nødt til at løse det med ord og mindre på træningsbanen nu, lyder det fra SønderjyskE-træneren.

Han kommer dog også ind på, at han i sin tid i klubben har været særdeles godt kørende i netop pokalturneringen, som venter forude nu. Her er SønderjyskE forsvarende mestre, og Glen Riddersholm har endnu ikke prøvet at tabe i turneringen, mens han har været i Haderslev-klubben.

Endvidere har SønderjyskE slået FCM begge gange i grundspillet i Superligaen i denne sæson.

Kampen mellem FC Midtjylland og SønderjyskE spilles torsdag klokken 16.30, og den bliver sendt direkte på DR1.

Riddersholm har desuden udsigt til, at der kommer besøg fra deres amerikanske ejere inden længe. Læs mere om det her.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC København – OB

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stjernetræner spøger i Real Madrid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Offentliggøres i dag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg