Alvorlige møder i SønderjyskE: Må løse det med ord

Der er ikke tid til at få ordnet udfordringerne på træningsbanen, mener SønderjyskE-træner Glen Riddersholm.



SønderjyskE kan torsdag eftermiddag tage et skridt mod pokalfinalen, når de møder FC Midtjylland på udebane i den første af to semifinaler. Det kommer dog også på et tidspunkt, hvor det ikke går helt let for sønderjyderne.

I et interview med Der Nordschleswiger kommer cheftræner Glen Riddersholm ind på, at der havde været lange holdmøder både tirsdag og onsdag efter mandagens nederlag på 2-3 til AaB.

– Klubben har udviklet sig i de senere år, og der er andre typer spillere på holdet. Blandt andet unge individualister. Vi har mindre rugbrød og mere flair, og det giver nogle udsving. Vi er skrøbelige lige nu, og desværre viser vi for mange forskellige ansigter i løbet af de 90 minutter, siger Riddersholm og fortsætter:

– Vi prøver at arbejde på det, men vi har ikke tid. Der er syv uger tilbage af sæsonen, og vi spiller hver tredje dag. Vi er nødt til at løse det med ord og mindre på træningsbanen nu, lyder det fra SønderjyskE-træneren.

Han kommer dog også ind på, at han i sin tid i klubben har været særdeles godt kørende i netop pokalturneringen, som venter forude nu. Her er SønderjyskE forsvarende mestre, og Glen Riddersholm har endnu ikke prøvet at tabe i turneringen, mens han har været i Haderslev-klubben.

Endvidere har SønderjyskE slået FCM begge gange i grundspillet i Superligaen i denne sæson.

Kampen mellem FC Midtjylland og SønderjyskE spilles torsdag klokken 16.30, og den bliver sendt direkte på DR1.

Riddersholm har desuden udsigt til, at der kommer besøg fra deres amerikanske ejere inden længe. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

Her er Tysklands vej til VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Norge – Frankrig

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Afslører: FCK ringede aldrig

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

I dialog om dansk bomber

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Kap Verde – Saudi-Arabien

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen