SønderjyskE kan torsdag eftermiddag tage et skridt mod pokalfinalen, når de møder FC Midtjylland på udebane i den første af to semifinaler. Det kommer dog også på et tidspunkt, hvor det ikke går helt let for sønderjyderne.
I et interview med Der Nordschleswiger kommer cheftræner Glen Riddersholm ind på, at der havde været lange holdmøder både tirsdag og onsdag efter mandagens nederlag på 2-3 til AaB.
– Klubben har udviklet sig i de senere år, og der er andre typer spillere på holdet. Blandt andet unge individualister. Vi har mindre rugbrød og mere flair, og det giver nogle udsving. Vi er skrøbelige lige nu, og desværre viser vi for mange forskellige ansigter i løbet af de 90 minutter, siger Riddersholm og fortsætter:
– Vi prøver at arbejde på det, men vi har ikke tid. Der er syv uger tilbage af sæsonen, og vi spiller hver tredje dag. Vi er nødt til at løse det med ord og mindre på træningsbanen nu, lyder det fra SønderjyskE-træneren.
Han kommer dog også ind på, at han i sin tid i klubben har været særdeles godt kørende i netop pokalturneringen, som venter forude nu. Her er SønderjyskE forsvarende mestre, og Glen Riddersholm har endnu ikke prøvet at tabe i turneringen, mens han har været i Haderslev-klubben.
Endvidere har SønderjyskE slået FCM begge gange i grundspillet i Superligaen i denne sæson.
Kampen mellem FC Midtjylland og SønderjyskE spilles torsdag klokken 16.30, og den bliver sendt direkte på DR1.
Riddersholm har desuden udsigt til, at der kommer besøg fra deres amerikanske ejere inden længe. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
LIVE
VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED