ÅRHUS (Tipsbladet): Der var et årti, hvor AGF endte som et af dansk fodbolds mest markante elevatorhold, og skiftende cheftrænere og direktører svingede mellem forsigtig optimisme og gryende aggressivitet på transfermarkedet, og undergangs-stemning og store huller i truppen med nul kroner i transferbudgettet.
Sportschef Stig Inge Bjørnebye er ikke den, der går mest op i at banke store millionbeløb afsted og slet ikke at sole sig personligt i handlerne (læs et stort interview med Bjørnebye om hans rolle her).
Men AGF må siges at være, hvis ikke i en anden galakse så i hvert fald i en anden del af solsystemet sammenlignet med de overvejende hårde, tørre år fra 2005 til slutningen af 10’erne.
Se Tipsbladets gennemgang af de anslåede spillerbudgetter i Superligaen
De nye folk Leopold Wahlstedt og Richmond Gyamfi har til sammen kostet et godt stykke over 10 millioner kroner, og der er stadig penge i budgettet, især efter sidste års store transfers, der betalte over 100 millioner kroner i AGF’s klubkasse og kan udløse flere millioner de kommende år, hvis Besseck, Daghim og Kristensen klarer sig godt.
AGF-cheftræner Uwe Rösler er her i den gryende, ustabile sensommer godt tilfreds med, hvordan holdet er kommet i gang med den nye sæson.
Men AGF er ikke færdig med opgraderingerne på transfermarkedet til særligt én del af banen, hvor der med al sandsynlighed kommer til at ske noget.
Jeg har fået en ekstra angriber ind, vi ikke havde i sidste sæson, og en ekstra forsvarsspiller i Henrik Dalsgaard ind. Så vi har mere styrke og dybde på de positioner, siger Uwe Rösler.
– Nu er det midtbanen, vi kigger på, og som vi har kigget på i et stykke tid. Vi har stadig tid, men det er det område, der skal ske noget. Og så kan der selvfølgelig også komme afgange, som betyder, at vi skal hente erstatninger.

– Jeg tror, der kommer bevægelse omkring en eller to spillere. Det er op til den afdeling at finde løsningerne, og det har jeg stor tiltro til, at vi gør. Og så ved jeg for alvor, om vi har både god styrke og dybde, når transfervinduet er lukket, siger Uwe Rösler med et blik hen mod mandag 2. september, hvor det danske transfervindue lukker ved midnat.
Et par folk til
Som Tipsbladet har rapporteret tidligere på sommeren, har der været henvendelser fra udlandet omkring midtbaneprofilen Mikael Anderson.
At sælge en spiller på den position er dog ikke umiddelbart voldsomt oplagt for AGF-cheftræneren og klubben, når man leder efter forstærkninger netop på den del af banen – der vil et rimeligt gæt være, at AGF skal have en habil afløser på hånden, hvis den islandske landsholdsspiller skal væk.
Og der skal under alle omstændigheder ske noget inde centralt, mener Uwe Rösler.
– Vi har sagt farvel til Julius Beck, Benjamin Hvidt, Magnus Knudsen og kan ikke gå ud fra, at Kevin Yakob er klar lige med det samme. Det er fire spillere på samme del af banen, hvor vi ikke indtil videre har hentet nogen ind. Vi kommer ikke til at hente hverken tre eller fire mand der, men vi kan godt hente én eller to, siger Uwe Rösler om de kommende beslutninger, hvor detaljerne og det endelige valg er op til Stig Inge Bjørnebye og hans stab, hvor Uwe Rösler som cheftræner er med på råd.
AGF skal ved siden af Superliga-holdet balancere og finansiere en kommende flytning til et midlertidigt stadion i den nordlige del af Århus og et udfordrende byggeprojekt på stadion i Marselisborgskovene, klubben meget håber står klar i sommeren 2026.
Klubben har desuden efter planen et spritnyt ungdomsakademi med boliger til teenage-talenter i forlængelse af det nuværende træningsanlæg på Fredensvang, der skal være bygget helt færdigt til efteråret.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Froholdt på tavlen i storkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Alpha retter hård kritik
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
NYHEDER
