Ambitiøse AGF: Her jagter vi forstærkninger

AGF er ikke færdig på transfermarkedet, selv om klubben står bag flere af Superligaens tilgange denne sommer.



ÅRHUS (Tipsbladet): Der var et årti, hvor AGF endte som et af dansk fodbolds mest markante elevatorhold, og skiftende cheftrænere og direktører svingede mellem forsigtig optimisme og gryende aggressivitet på transfermarkedet, og undergangs-stemning og store huller i truppen med nul kroner i transferbudgettet.

Sportschef Stig Inge Bjørnebye er ikke den, der går mest op i at banke store millionbeløb afsted og slet ikke at sole sig personligt i handlerne (læs et stort interview med Bjørnebye om hans rolle her).

Men AGF må siges at være, hvis ikke i en anden galakse så i hvert fald i en anden del af solsystemet sammenlignet med de overvejende hårde, tørre år fra 2005 til slutningen af 10’erne.

Se Tipsbladets gennemgang af de anslåede spillerbudgetter i Superligaen

De nye folk Leopold Wahlstedt og Richmond Gyamfi har til sammen kostet et godt stykke over 10 millioner kroner, og der er stadig penge i budgettet, især efter sidste års store transfers, der betalte over 100 millioner kroner i AGF’s klubkasse og kan udløse flere millioner de kommende år, hvis Besseck, Daghim og Kristensen klarer sig godt.

AGF-cheftræner Uwe Rösler er her i den gryende, ustabile sensommer godt tilfreds med, hvordan holdet er kommet i gang med den nye sæson.

Men AGF er ikke færdig med opgraderingerne på transfermarkedet til særligt én del af banen, hvor der med al sandsynlighed kommer til at ske noget.

Jeg har fået en ekstra angriber ind, vi ikke havde i sidste sæson, og en ekstra forsvarsspiller i Henrik Dalsgaard ind. Så vi har mere styrke og dybde på de positioner, siger Uwe Rösler.

– Nu er det midtbanen, vi kigger på, og som vi har kigget på i et stykke tid. Vi har stadig tid, men det er det område, der skal ske noget. Og så kan der selvfølgelig også komme afgange, som betyder, at vi skal hente erstatninger.

267846

Foto: Alamy

– Jeg tror, der kommer bevægelse omkring en eller to spillere. Det er op til den afdeling at finde løsningerne, og det har jeg stor tiltro til, at vi gør. Og så ved jeg for alvor, om vi har både god styrke og dybde, når transfervinduet er lukket, siger Uwe Rösler med et blik hen mod mandag 2. september, hvor det danske transfervindue lukker ved midnat.

Et par folk til
Som Tipsbladet har rapporteret tidligere på sommeren, har der været henvendelser fra udlandet omkring midtbaneprofilen Mikael Anderson.

At sælge en spiller på den position er dog ikke umiddelbart voldsomt oplagt for AGF-cheftræneren og klubben, når man leder efter forstærkninger netop på den del af banen – der vil et rimeligt gæt være, at AGF skal have en habil afløser på hånden, hvis den islandske landsholdsspiller skal væk.

Og der skal under alle omstændigheder ske noget inde centralt, mener Uwe Rösler.

– Vi har sagt farvel til Julius Beck, Benjamin Hvidt, Magnus Knudsen og kan ikke gå ud fra, at Kevin Yakob er klar lige med det samme. Det er fire spillere på samme del af banen, hvor vi ikke indtil videre har hentet nogen ind. Vi kommer ikke til at hente hverken tre eller fire mand der, men vi kan godt hente én eller to, siger Uwe Rösler om de kommende beslutninger, hvor detaljerne og det endelige valg er op til Stig Inge Bjørnebye og hans stab, hvor Uwe Rösler som cheftræner er med på råd.

AGF skal ved siden af Superliga-holdet balancere og finansiere en kommende flytning til et midlertidigt stadion i den nordlige del af Århus og et udfordrende byggeprojekt på stadion i Marselisborgskovene, klubben meget håber står klar i sommeren 2026.

Klubben har desuden efter planen et spritnyt ungdomsakademi med boliger til teenage-talenter i forlængelse af det nuværende træningsanlæg på Fredensvang, der skal være bygget helt færdigt til efteråret.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

FC København-handling går verden rundt 

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Endelig er der godt nyt!

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Legende om Højlund: Her er problemet

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

FC Midtjylland tangerer klubrekord

FCM meldes interesseret – bud fra England

Redder fjernet fra FCM-kamp: Normalt, siger DBU

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Avis fælder dom over danskeres tid i Man Utd 

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Morten Olsen scorer nyt job

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

Manchester United henter comebacksejr

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

AGF slår FC København i drama

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Flamengo vinder Sydamerikas største turnering

Højbjerg-scoring i Marseille-deler

Jesper Sørensen og co. finaleklar

Her kan du se AGF mod FC København

Deprimerende danskerdyst i Frankfurt