ÅRHUS (Tipsbladet): Der var et årti, hvor AGF endte som et af dansk fodbolds mest markante elevatorhold, og skiftende cheftrænere og direktører svingede mellem forsigtig optimisme og gryende aggressivitet på transfermarkedet, og undergangs-stemning og store huller i truppen med nul kroner i transferbudgettet.
Sportschef Stig Inge Bjørnebye er ikke den, der går mest op i at banke store millionbeløb afsted og slet ikke at sole sig personligt i handlerne (læs et stort interview med Bjørnebye om hans rolle her).
Men AGF må siges at være, hvis ikke i en anden galakse så i hvert fald i en anden del af solsystemet sammenlignet med de overvejende hårde, tørre år fra 2005 til slutningen af 10’erne.
Se Tipsbladets gennemgang af de anslåede spillerbudgetter i Superligaen
De nye folk Leopold Wahlstedt og Richmond Gyamfi har til sammen kostet et godt stykke over 10 millioner kroner, og der er stadig penge i budgettet, især efter sidste års store transfers, der betalte over 100 millioner kroner i AGF’s klubkasse og kan udløse flere millioner de kommende år, hvis Besseck, Daghim og Kristensen klarer sig godt.
AGF-cheftræner Uwe Rösler er her i den gryende, ustabile sensommer godt tilfreds med, hvordan holdet er kommet i gang med den nye sæson.
Men AGF er ikke færdig med opgraderingerne på transfermarkedet til særligt én del af banen, hvor der med al sandsynlighed kommer til at ske noget.
Jeg har fået en ekstra angriber ind, vi ikke havde i sidste sæson, og en ekstra forsvarsspiller i Henrik Dalsgaard ind. Så vi har mere styrke og dybde på de positioner, siger Uwe Rösler.
– Nu er det midtbanen, vi kigger på, og som vi har kigget på i et stykke tid. Vi har stadig tid, men det er det område, der skal ske noget. Og så kan der selvfølgelig også komme afgange, som betyder, at vi skal hente erstatninger.

– Jeg tror, der kommer bevægelse omkring en eller to spillere. Det er op til den afdeling at finde løsningerne, og det har jeg stor tiltro til, at vi gør. Og så ved jeg for alvor, om vi har både god styrke og dybde, når transfervinduet er lukket, siger Uwe Rösler med et blik hen mod mandag 2. september, hvor det danske transfervindue lukker ved midnat.
Et par folk til
Som Tipsbladet har rapporteret tidligere på sommeren, har der været henvendelser fra udlandet omkring midtbaneprofilen Mikael Anderson.
At sælge en spiller på den position er dog ikke umiddelbart voldsomt oplagt for AGF-cheftræneren og klubben, når man leder efter forstærkninger netop på den del af banen – der vil et rimeligt gæt være, at AGF skal have en habil afløser på hånden, hvis den islandske landsholdsspiller skal væk.
Og der skal under alle omstændigheder ske noget inde centralt, mener Uwe Rösler.
– Vi har sagt farvel til Julius Beck, Benjamin Hvidt, Magnus Knudsen og kan ikke gå ud fra, at Kevin Yakob er klar lige med det samme. Det er fire spillere på samme del af banen, hvor vi ikke indtil videre har hentet nogen ind. Vi kommer ikke til at hente hverken tre eller fire mand der, men vi kan godt hente én eller to, siger Uwe Rösler om de kommende beslutninger, hvor detaljerne og det endelige valg er op til Stig Inge Bjørnebye og hans stab, hvor Uwe Rösler som cheftræner er med på råd.
AGF skal ved siden af Superliga-holdet balancere og finansiere en kommende flytning til et midlertidigt stadion i den nordlige del af Århus og et udfordrende byggeprojekt på stadion i Marselisborgskovene, klubben meget håber står klar i sommeren 2026.
Klubben har desuden efter planen et spritnyt ungdomsakademi med boliger til teenage-talenter i forlængelse af det nuværende træningsanlæg på Fredensvang, der skal være bygget helt færdigt til efteråret.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Victor Froholdt bliver matchvinder
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Sune Smith-Nielsen færdig
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Vild udvikling for FC Københavns chancer
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
