Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) kan godt finde den helt store pengepung frem, hvis det står til ni internationale organisationer.
Organisationerne mener, at Fifa som minimum skal hoste op med 440 millioner dollar – 3,1 milliard kroner – i kompensation for den skade, forbundet sammen med Qatar har forvoldt tusindvis af migrantarbejdere under forberedelserne til VM i fodbold.
Det skriver blandt andet Amnesty International, Human Rights Watch og en sammenslutning af europæiske fodboldfans i et åbent brev til Fifa-præsident Gianni Infantino.
Pengene, som svarer til præmiepuljen ved VM, skal blandt andet gå til migrantarbejdere, som er kommet til skade eller ikke har fået deres løn. Og så skal familierne til de migrantarbejdere, der har mistet livet, kompenseres.
– Beløbet repræsenterer blot en lille procentdel af Fifas forventede omsætning på seks milliarder dollar (42 milliarder kroner) ved VM og de 1,6 milliarder dollar (11 milliarder kroner), som Fifa har i reserve, lyder det fra Amnesty.
En talsmand fra Fifa siger i et skriftligt svar til Radio4, at mange arbejdere allerede har modtaget kompensation.
– Talrige arbejdere har modtaget kompensation i forskellige former, inklusive betaling af udestående løn, tilbagebetaling af rekrutteringsafgift gennem Supreme Committees universelle tilbagebetalingsordning og andre former for kompensation.
– Som en del af Supreme Committees indsats for at forsikre tilbagebetaling af rekrutteringsafgifter har arbejdere for eksempel modtaget en total på 22,6 millioner dollar per december 2021 og yderligere 5,7 millioner dollar fra entreprenører.
– Andre former for kompensation inkluderer styrkelsen af firmaprocedurer for at forhindre gentagelser eller straffeforanstaltninger iværksat af turneringsarrangører eller arbejdsministeriet, skriver Fifa.
Qatar blev tildelt VM-værtskabet i 2010 og har siden arbejdet på at få infrastrukturen på plads. Veje er blevet anlagt, stadioner er blevet opført – og meget mere.
Til det arbejde har ørkenstaten hentet tusindvis af migrantarbejdere til landet fra særligt asiatiske og afrikanske lande.
Amnesty har i flere år sat fokus på de kummerlige forhold, som migrantarbejdere er blevet budt i Qatar.
Organisationen har dokumenteret, hvordan Qatar har forbrudt sig mod menneskerettighederne i behandlingen af migrantarbejdere.
Der har blandt andet været problemer med levestandard og lønudbetaling. Derudover har tusindvis af migrantarbejdere i strid med Qatars egen lovgivning betalt såkaldte rekrutteringsgebyr for overhovedet at få lov at arbejde i Qatar.
Amnesty har desuden flere gange sat tal på, hvor mange migrantarbejdere der har mistet livet i forbindelse med deres arbejde.
Det har været medvirkende til, at Fifa er blevet tvunget til at fokusere på problemerne. Qatar har da også leveret forbedringer, medgiver Amnesty og de øvrige organisationer i deres brev til Infantino.
Men det har ikke været tilstrækkeligt, understreges det.
– Til dato har hverken Fifa eller Qatar opfyldt deres respektive ansvar og forpligtelser i denne henseende, lyder det i brevet.
VM begynder i Qatar 21. november.
/ritzau/
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
Interessen er eksploderet på grund af FC København
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
FC København-boss reagerer på tilråb
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
