Tipsbladet på Brøndby Stadion.
Pokalopgøret mellem Brøndby IF og AGF vil ikke blive husket for nogen skøn fodboldforestilling. Morten Krogh dømte et hav af frispark, som AGF brugte lang tid på at tage sig af til stor frustration for Brøndby.
Jesper Sørensen blev forholdt de mange dueller på banen i mixed zone efter kampen, og her var Brøndby-træneren klar i mælet overfor Tipsbladet og resten af den skrevne presse.
– Vi ser jo også hele kampen igennem, at de lægger sig ned og kaster sig rundt. Dommeren køber det godt. Sådan er fodbold også, og det er også noget, at man skal forsøge at spille ind med. Man må jo gribe ud efter den strategi, man vil for at vinde. Jeg er dybt forundret over, at der er tre og fire minutters tillægstid i de to halvlege, men det er så, hvad det er.
Jesper Sørensen var også ude med riven efter AGF's tilgang efter torsdages pokalkamp, hvor han kaldte AGF et hold uden evne til at skabe chancer i åbent spil, og at det er årsagen til, at de satser så meget på dødbolde.
Det bed Uwe Rösler mærke i, og da han igen blev præsenteret for, at Jesper Sørensen havde påpeget deres måde at spille på, så tog interviewet i mixed zone en drejning.
– Jeg vil ikke sige noget om ham, men jeg har læst en artikel fra efter vores første kamp. Denne træner [Jesper Sørensen, red.] skal kigge til Østerbro og tage ved lære af Jacob Neestrup i forhold til at handle med klasse. Han sagde nogle ting efter den første kamp, men når nu i alle fire fortæller det her til mig, så skal han tage et rigtig godt kig på Jacob Neestrup og på den måde, som han reagerer på. Det er med klasse.
Jacob Neestrup lagde sig fladt ned og kiggede indad, da FC København tabte til AGF for nyligt. Det mener Uwe Rösler, at Jesper Sørensen bør tage ved lære af.
– Jeg siger jer, at han skal tage et rigtig godt kig på Jacob Neestrup. Han handler med klasse. Ham der [Jesper Sørensen, red.] taler hele tiden om modstanderen. Det er det, jeg har at sige. Han skal tage et godt kig på Neestrup, for han er en klassetræner.
Har du tænkt dig at tale med Jesper?
– Nej. Jeg har intet at tale med ham om. Ingenting.
LIVE
LIVE: Superliga-oprykker forlænger
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Esbjerg er tilbage i oprykningskampen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
Tager skylden for misset Champions League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
FANKLUBBEN