Tipsbladet på Brøndby Stadion.
Pokalopgøret mellem Brøndby IF og AGF vil ikke blive husket for nogen skøn fodboldforestilling. Morten Krogh dømte et hav af frispark, som AGF brugte lang tid på at tage sig af til stor frustration for Brøndby.
Jesper Sørensen blev forholdt de mange dueller på banen i mixed zone efter kampen, og her var Brøndby-træneren klar i mælet overfor Tipsbladet og resten af den skrevne presse.
– Vi ser jo også hele kampen igennem, at de lægger sig ned og kaster sig rundt. Dommeren køber det godt. Sådan er fodbold også, og det er også noget, at man skal forsøge at spille ind med. Man må jo gribe ud efter den strategi, man vil for at vinde. Jeg er dybt forundret over, at der er tre og fire minutters tillægstid i de to halvlege, men det er så, hvad det er.
Jesper Sørensen var også ude med riven efter AGF's tilgang efter torsdages pokalkamp, hvor han kaldte AGF et hold uden evne til at skabe chancer i åbent spil, og at det er årsagen til, at de satser så meget på dødbolde.
Det bed Uwe Rösler mærke i, og da han igen blev præsenteret for, at Jesper Sørensen havde påpeget deres måde at spille på, så tog interviewet i mixed zone en drejning.
– Jeg vil ikke sige noget om ham, men jeg har læst en artikel fra efter vores første kamp. Denne træner [Jesper Sørensen, red.] skal kigge til Østerbro og tage ved lære af Jacob Neestrup i forhold til at handle med klasse. Han sagde nogle ting efter den første kamp, men når nu i alle fire fortæller det her til mig, så skal han tage et rigtig godt kig på Jacob Neestrup og på den måde, som han reagerer på. Det er med klasse.
Jacob Neestrup lagde sig fladt ned og kiggede indad, da FC København tabte til AGF for nyligt. Det mener Uwe Rösler, at Jesper Sørensen bør tage ved lære af.
– Jeg siger jer, at han skal tage et rigtig godt kig på Jacob Neestrup. Han handler med klasse. Ham der [Jesper Sørensen, red.] taler hele tiden om modstanderen. Det er det, jeg har at sige. Han skal tage et godt kig på Neestrup, for han er en klassetræner.
Har du tænkt dig at tale med Jesper?
– Nej. Jeg har intet at tale med ham om. Ingenting.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste