Amok på Jesper Sørensen: Neestrup har mere klasse

Uwe Rösler havde et budskab til Jesper Sørensen efter pokalopgøret på Brøndby Stadion.



Tipsbladet på Brøndby Stadion.

Pokalopgøret mellem Brøndby IF og AGF vil ikke blive husket for nogen skøn fodboldforestilling. Morten Krogh dømte et hav af frispark, som AGF brugte lang tid på at tage sig af til stor frustration for Brøndby.

Jesper Sørensen blev forholdt de mange dueller på banen i mixed zone efter kampen, og her var Brøndby-træneren klar i mælet overfor Tipsbladet og resten af den skrevne presse.

– Vi ser jo også hele kampen igennem, at de lægger sig ned og kaster sig rundt. Dommeren køber det godt. Sådan er fodbold også, og det er også noget, at man skal forsøge at spille ind med. Man må jo gribe ud efter den strategi, man vil for at vinde. Jeg er dybt forundret over, at der er tre og fire minutters tillægstid i de to halvlege, men det er så, hvad det er.

Jesper Sørensen var også ude med riven efter AGF's tilgang efter torsdages pokalkamp, hvor han kaldte AGF et hold uden evne til at skabe chancer i åbent spil, og at det er årsagen til, at de satser så meget på dødbolde.

Det bed Uwe Rösler mærke i, og da han igen blev præsenteret for, at Jesper Sørensen havde påpeget deres måde at spille på, så tog interviewet i mixed zone en drejning.

– Jeg vil ikke sige noget om ham, men jeg har læst en artikel fra efter vores første kamp. Denne træner [Jesper Sørensen, red.] skal kigge til Østerbro og tage ved lære af Jacob Neestrup i forhold til at handle med klasse. Han sagde nogle ting efter den første kamp, men når nu i alle fire fortæller det her til mig, så skal han tage et rigtig godt kig på Jacob Neestrup og på den måde, som han reagerer på. Det er med klasse.

Jacob Neestrup lagde sig fladt ned og kiggede indad, da FC København tabte til AGF for nyligt. Det mener Uwe Rösler, at Jesper Sørensen bør tage ved lære af.

– Jeg siger jer, at han skal tage et rigtig godt kig på Jacob Neestrup. Han handler med klasse. Ham der [Jesper Sørensen, red.] taler hele tiden om modstanderen. Det er det, jeg har at sige. Han skal tage et godt kig på Neestrup, for han er en klassetræner.

Har du tænkt dig at tale med Jesper?

– Nej. Jeg har intet at tale med ham om. Ingenting.



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

‘Den værste transfer nogensinde’

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Raser over dansk stjerne

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Det har taget røven på Steve Cooper

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Magisk aften for FC København-stjerne

– Han har været en decideret atombombe

Brøndby-stjerne med stor donation

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Benhård transfermelding

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Supercomputer: Værste nogensinde!

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Klart ønske fra Ruben Amorim

Eriksen med kontant udmelding

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Det er til dumpekarakter

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Presset Frank: Her er vores store problem

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara