Anbefaler Liverpool at gå på rov i Superligaen

Liverpool er på slingrekurs i øjeblikket, og derfor kigger medie, der følger Liverpool tæt, allerede frem mod sommerens investeringer.



Storsejren over Rangers kom som et tiltrængt pusterum for Liverpool, der slet ikke har fundet melodien i denne sæson.

Inden søndagens møde med Manchester City er klubberne adskilt af 13 point i Premier League-tabellen, hvilket normalt ikke er hverdagskost.

Skader er en del af forklaringen for Liverpool, der desperat hentede Arthur Melo på en lejeaftale til sidst i sommervinduet. Brasilianeren er skadet, og forventes ikke at have nogen fremtid i klubben, når lejeaftalen udløber næste sommer.

I det hele taget er midtbanen svækket hos Liverpool, og det bliver den yderligere næste sommer, da Alex Oxlade-Chamberlain, Naby Keita og James Milner har kontraktudløb.

Derfor peger mediet Liverpool.com, der følger Merseyside-klubben i tykt og tyndt, på, at rekrutteringsafdelingen kigger mod Superligaen og FC Midtjylland. De ser således gerne, at Liverpool henter Evander.

– Hvis han kan holde sine numre, så er hans egenskaber præcis det, som Liverpool har brug for. I Evander har de muligvis den ideelle uslebne diamant. Han kunne styrke midtbanemulighederne næste sommer og sikre, at Klopp har den dybde, som han skal bruge for at Liverpool forbliver et af verdens bedste hold, skriver mediet blandt andet.

Længe er Liverpool blevet kædet sammen med Jude Bellingham, men den engelske talisman har mange beundrere, og med det antal midtbanespillere som Liverpool har brug for, så mener mediet, at klubben bør fordele deres penge på flere indkøb til midtbanen.

Et af dem skulle altså være Evander. Den brasilianske midtbanemand har i flere år været en stor profil for FC Midtjylland, og allerede denne sommer var han på affyringsrampen, hvor Galatasaray var ude efter ham.

Skiftet mislykkedes i sidste ende, så det vil helt sikkert være i gensidig interesse, hvis Evander kan skydes afsted indenfor den nærmeste fremtid. Så er spørgsmålet bare, om Liverpool.com får ret i destinationen.





Jacob Neestrup deler godt nyt



LIVE

TransferLIVE: Har sendt tilbud til dansk bomber


Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten

Viborg FF – FC København

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer 


" Det mener Tipsbladet

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!


Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

Dialog – Brøndby interesseret

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Et kæmpe Superliga-scoop 



HELT VILDT

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber


Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Afviser store millionbud på dansk bomber

Skal verdensmester erstatte Eriksen?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Afslører danskers rekordtransfer

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.



Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Ingen i karantæne i Superliga-runden

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

AGF henter dansk kantspiller


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Åbner for overraskende aftale med Lars Friis

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

‘Jeg skal ikke være hellig’

Forlod FCK: Jeg var utilpas

Silkeborg-profil har flere tilbud

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Det kan være en genialitet



Kæmpetilbud til Marcus Rashford

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afslører nye detaljer om kæmpe FCK-transfer

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Rumænere indkasserer mål i Andorra

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Mattias Skjelmose i stor nedtur

– Jeg havde aldrig troet på det her

Hårdt angreb på FIFA-boss: Han tror, han er Gud

FC København-boss ærgrer sig over Roony-farvel

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben



Tysk klub i ekstase: Kommer Yussuf Poulsen-filmen?

FCN-anfører stopper karrieren

Han er færdig i Viborg