Anderson om baby-jubel: Skulle score for at komme ud med nyheden

Mikael Anderson forklarer, at han ikke er den store taler, og derfor var han nødt til at lave en kasse for at kunne fortælle omverdenen om sin babylykke.



Det var klassikeren med en tommelfinger i munden og en bold under trøjen, da FC Midtjyllands Mikael Anderson scorede til 2-0 mod Lyngby søndag eftermiddag, og dermed afslørede, at han skal være far. 

I et interview på FC Midtjyllands officielle hjemmeside fortæller Mikael Anderson om tankerne bag netop dén måde at fortælle omverdenen om den kommende familieforøgelse. 

– Jeg har haft en hemmelighed i et par måneder. Jeg skal være far i slutningen af marts, så det var årsagen til jubelscenen. Jeg er selvfølgelig meget glad og stolt. Det er en stor ting, og jeg ser frem til det, siger han og fortsætter:

– Jeg er ikke typen, der holder taler, så jeg var nødt til at score, så jeg kunne komme ud med nyheden. Jeg var sådan ‘Jeg er nødt til at score hurtigst muligt’, så jeg kunne få det fortalt, lyder det fra Mikael Anderson.

Opgøret mod Lyngby endte med en scoring yderligere af midtjyderne, således den endte med en 3-0-sejr. Tidligere har FCM haft store vanskeligheder med at få sejre med hjem på udebane mod netop oprykkerne.

– Det er et svært sted at spille, og det er en flot præstation af os at vinde med 3-0, så vi er tilfredse og spændte på, hvad der venter os forude, fastslår Anderson.

Næste opgave for FC Midtjylland er ude mod FC København, som man søndag rykkede fire point foran i topstriden.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Transferbombe på vej

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

FCK-profil med hattrick i målfest

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Supercomputer: Her er VM-finalen

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Sydafrika – Canada

FC København jagter Romane Amane