Andreas Cornelius ser frem til nyt makkerskab

Andreas Cornelius skal have ny angrebsmakker i FC København efter afskeden med Igor Vetokele. FCK’s forårstopscorer føler sig helt klar til en ny start i klubben.



Andreas Cornelius havde ikke nogen let forårssæson i FC København. 

Forventningerne var store, da han kom til klubben i januar som den fortabte søn, der vendte hjem med et stort prismærke i nakken, men de blev ikke indfriet. Han led under manglende kampform, et generelt hakkende FCK-hold og et kritisk publikum, der ikke var tilfreds med, hvad de så fra den tidligere Superliga-topscorer, som endda blev udvist i sin første kamp i Parken efter hjemkomsten. 

Foråret blev dog sluttet godkendt af med et par vigtige mål, der var med til at sikre sølvmedaljer, og nu ser han frem til en ny start og en ny sæson i FC København. 

– Nu er jeg tilbage, hvor jeg skal være. Jeg sluttede godt af i de sidste par kampe i sidste sæson. Jeg skulle bruge noget tid, og det er naturligt nok, fordi min form og andre ting ikke var, hvor det skulle være, fordi jeg ikke spillede så meget i Cardiff. Nu tror jeg, at jeg er, hvor jeg skal være rent fysisk, ligesom jeg er kommet godt ind på holdet, siger Andreas Cornelius til tipsbladet.dk. 

Han blev topscorer i Superligaen i 2012/13-sæsonen med 18 mål, og blev faktisk også FCK-topscorer i foråret med fem Superliga-mål – et mere end Igor Vetokele. Det betyder imidlertid ikke, at han jagter en topscorertitel i den kommende sæson.  

– Jeg tager det lidt som det kommer. Det kommer også lidt an på, hvordan det udvikler sig. Jeg vil være lige så glad, hvis jeg kunne bidrage med en masse andre ting, assists og hårdt arbejde. Det vigtigste er stadig, at vi vinder mesterskabet. Jeg vil bidrage med alt, det jeg kan, og målene betyder ikke det store i den sammenhæng, siger han. 

FC København har i løbet af det seneste halve år sagt farvel til en række angribere. Mustafa Abdellaoue, Cesar Santin, Fanendo Adi og senest Igor Vetokele er alle fortid i klubben, mens Marvin Pouriés fremtid også er usikker, og det efterlader Andreas Cornelius som den eneste reele spidsangriber i truppen. Det tager han dog ikke så tungt, ligesom han tager imod sin kommende angrebsmakker med åbne arme. 

– Det fokuserer jeg ikke så meget på. Jeg vil synes, det er fint, hvis der kommer en angriber mere, men hvis der ikke gør, er det også fint nok. Vi har allerede en del spillere, det kan bruges på positionen. Der er Steve De Ridder, Nicolai Jørgensen, Toutouh og flere andre muligheder. Jeg ved ikke, om det betyder så meget. Vi har en bred trup, så der er mange muligheder, og vi skal nok kunne stille med et stærkt angreb, siger Andreas Cornelius. 

I forbindelse med salget af Igor Vetokele, udtalte manager Ståle Solbakken, at hvilket var en af overvejelserne omkring afskeden med belgieren med de afrikanske rødder. Andreas Cornelius mener, at Solbakken har en pointe i sine udtalelser om samarbejdet med udfordringer. 

– Det kan godt være. Vi er jo lidt samme type. Selvom vi af statur ikke ligner hinanden, er vi lidt samme type med masser af power og fysisk styrke. Vi har også nogle af de samme svagheder, så hvis man kunne finde en konstellation, hvor der var det hele, så vil det selvfølgelig være bedre. Det kan godt være, at det ikke ville ske med mig og Igor, og da vi begge to er gode angribere, ville det nok være svært at sætte en af os på bænken, siger Cornelius, som nu fokuserer på den kommende sæsons mesterskabskamp, hvor kun guldet tæller for FCK. 

– Det betyder meget for os. Det er der ingen tvivl om. Det er i alles hoved. Vi har noget at bevise.







LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Her kan du se FC København mod Napoli



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

LIVE: FC København – SSC Napoli

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Kommer til AGF efter monstersæson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Norwich har budt på stor dansk profil

Brøndby vil holde på stjerne

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

FCK-emne smidt af holdet efter interview



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Voldsom lønnedgang i Brøndby

FC København byder på kantspiller

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Højlund roser FC Københavns fans

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet