Det var en stor overraskelse for mange, da det i juni sidste år lykkedes FC Nordsjælland at forlænge kontrakten med forsvarsprofilen Andreas Maxsø frem til sommeren 2019. Dermed sikrede Farum-klubben sig, at Maxsø blev i klubben lidt længere, og han har i denne sæson været anfører for FC Nordsjælland.
Til sommer skal klubben dog på jagt efter en ny kaptajn og styrmand i det centrale forsvar. Andreas Maxsø fastslår således, at han forlader FC Nordsjælland, når han vender hjem fra U21-EM med Danmark.
– Det er ikke så længe siden, jeg forlængede med tre år, men planen er, at jeg skal videre efter sommerens EM, siger Andreas Maxsø til tipsbladet.dk og fortsætter:
– Jeg har ikke specielle præferencer. For mig er det vigtigt, at jeg kommer til en klub, som kender mig og ved, hvilken spiller de får. Det er vigtigt, det ikke kun er en sportsdirektør, som henter mig, men at træneren også har været inde over. Det giver mig en følelse af, at de vil have mig, og at de har scoutet rigtigt.
Har du din agent i røret hele tiden?
– Vi har en fin aftale om, at hvis der er noget konkret, så snakker vi sammen. Alt det løse tager han sig af, og som fodboldspiller ved man godt, at der er rygter hele tiden.
Har der været noget konkret?
– Det er desværre ikke noget, jeg kan udtale mig om.
Er det helt udelukket, at du forlader FC Nordsjælland allerede i dette transfervindue?
– Det er der flere om at bestemme. Der skal være en klub, der vil have mig, og de skal så blive enige med FC Nordsjælland, og jeg skal blive enig med klubben. Det er mange ting på én gang, men hvis der kommer noget konkret, og det er noget, både jeg og FCN kan bruge, så kigger vi på det. Ellers har jeg det fint med at blive her et halvt år til, lyder det fra Andreas Maxsø.
FC Nordsjællands sportschef Carsten V. Jensen fastslår onsdag i et interview med tipsbladet.dk, at klubben satser på at holde på samtlige spillere i januar, og derfor bliver det formentlig et halvt år mere i FCN-trøjen for Andreas Maxsø.
I løbet af det halve år skal Maxsø høste endnu mere erfaring, og han understreger, at det har givet ham meget at bære anførerbindet i denne sæson.
– Jeg synes, det er fedt at have mere ansvar. Vi er en rigtig ung gruppe, så jeg har lænet mig meget op ad nogle af de mere rutinerede, men når man er anfører, skal man gå forrest og være på til hver eneste træning og hver eneste kamp, og det er noget, jeg har lært en masse af. Det er et dejligt ansvar at have på sine skuldre, siger den 22-årige forsvarsspiller.
Andreas Maxsø har spillet 92 Superliga-kampe for FC Nordsjælland.
Her er Danmarks VM-gruppe
– Det har man nok aldrig set før
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
Her er alle VM-puljerne
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
Her er alle VM-grupperne
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
Her kan du se VM-lodtrækningen
MEDIE
Jonas Wind er i København
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER
