Andreas Maxsø forlader FCN til sommer

Anfører Andreas Maxsø forlader FC Nordsjælland til sommer. Planen er, at midterforsvareren skal sælges efter U21-EM.



Det var en stor overraskelse for mange, da det i juni sidste år lykkedes FC Nordsjælland at forlænge kontrakten med forsvarsprofilen Andreas Maxsø frem til sommeren 2019. Dermed sikrede Farum-klubben sig, at Maxsø blev i klubben lidt længere, og han har i denne sæson været anfører for FC Nordsjælland.

Til sommer skal klubben dog på jagt efter en ny kaptajn og styrmand i det centrale forsvar. Andreas Maxsø fastslår således, at han forlader FC Nordsjælland, når han vender hjem fra U21-EM med Danmark.

– Det er ikke så længe siden, jeg forlængede med tre år, men planen er, at jeg skal videre efter sommerens EM, siger Andreas Maxsø til tipsbladet.dk og fortsætter:

– Jeg har ikke specielle præferencer. For mig er det vigtigt, at jeg kommer til en klub, som kender mig og ved, hvilken spiller de får. Det er vigtigt, det ikke kun er en sportsdirektør, som henter mig, men at træneren også har været inde over. Det giver mig en følelse af, at de vil have mig, og at de har scoutet rigtigt.

Har du din agent i røret hele tiden?

– Vi har en fin aftale om, at hvis der er noget konkret, så snakker vi sammen. Alt det løse tager han sig af, og som fodboldspiller ved man godt, at der er rygter hele tiden. 

Har der været noget konkret?

– Det er desværre ikke noget, jeg kan udtale mig om.

Er det helt udelukket, at du forlader FC Nordsjælland allerede i dette transfervindue?

– Det er der flere om at bestemme. Der skal være en klub, der vil have mig, og de skal så blive enige med FC Nordsjælland, og jeg skal blive enig med klubben. Det er mange ting på én gang, men hvis der kommer noget konkret, og det er noget, både jeg og FCN kan bruge, så kigger vi på det. Ellers har jeg det fint med at blive her et halvt år til, lyder det fra Andreas Maxsø.

FC Nordsjællands sportschef Carsten V. Jensen fastslår onsdag i et interview med tipsbladet.dk, at klubben satser på at holde på samtlige spillere i januar, og derfor bliver det formentlig et halvt år mere i FCN-trøjen for Andreas Maxsø.

I løbet af det halve år skal Maxsø høste endnu mere erfaring, og han understreger, at det har givet ham meget at bære anførerbindet i denne sæson.

– Jeg synes, det er fedt at have mere ansvar. Vi er en rigtig ung gruppe, så jeg har lænet mig meget op ad nogle af de mere rutinerede, men når man er anfører, skal man gå forrest og være på til hver eneste træning og hver eneste kamp, og det er noget, jeg har lært en masse af. Det er et dejligt ansvar at have på sine skuldre, siger den 22-årige forsvarsspiller.

Andreas Maxsø har spillet 92 Superliga-kampe for FC Nordsjælland.





Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver




LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Ekspert hylder Høgh-beslutning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Danmark har aldrig haft så mange før

Gift Links hylder FCK-legende

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

‘Thomas Delaney er fortid’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mathias Zanka går viralt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Det betyder intet mod Liverpool

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Real Madrid – Bayern

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Kasper Dolberg i choktransfer?

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer