Angriber vender retur til OB

Angriberen Luca Kjerrumgaard vender retur til OB efter et lejeophold i norsk fodbold.



I Danmark går Superligaen på vinterpausen, inden anden halvdel af sæsonen spilles færdig i foråret.

Hos vores skandinaviske naboer gør man tingene lidt anderledes, da man følger kalenderåret, og derfor er sæsonerne nu gået på hæld. Det betyder også, at flere kontrakter og lejeaftaler udløber.

Det gælder for Tobias Klysner, der vender retur til Randers FC, og det gælder også for OB's Luca Kjerrumgaard, der siden i sommer har været udlejet til norske Stabæk.

– Som det ser ud nu, så vender han retur. Men der er fin interesse omkring ham. Han gjorde det jo rigtig godt, da han var i Nykøbing, og han har samtidig en god alder. Den der 9'er-type findes der ikke så mange af, men situationen er lige nu, at han vender hjem. Derfra må vi så se, hvad der skal ske, for det vigtigste er, at han kommer til at spille fodbold, siger hans agent Ebbe Sand til Tipsbladet.

Opholdet i Stabæk bød ikke på den spilletid, som man havde håbet på, da 20-årige Luca Kjerrumgaard blot noterede sig for nul mål på to startpladser og ni indskiftninger i Eliteserien.

Månederne i Stabæk var også præget af en del tumult, da cheftræneren, Lars Bohinen, blev fyret kort efter angriberens skifte. Fyringen fik ikke den fornødne effekt, da Stabæk søndag rykkede ud af Eliteserien efter et nederlag på 0-3 til Haugesund.

Efter årsskiftet står man også uden en egentlig sportschef, da Torgeir Bjarmann stopper i klubben. Til genæld har man ansat Inge Andre Olsen på en konsulentaftale, som har mødt en del kritik i Norge.

Som nævnt kommer Luca Kjerrumgaard ikke til at følge Stabæk med ned i den næstbedste række, da han nu vender retur til OB. Om han så kommer til at spille en rolle i foråret hos fynboerne, det er endnu for tidligt at sige noget om.

OB har ikke ansat en permanent cheftræner efter fyringen af Andreas Alm. Selvom pilen lige nu peger i retning af assistenttræner og midlertidig cheftræner Søren Krogh, så kræver Luca Kjerrumgaards fremtid nogle snakke med både Björn Wesström og den kommende faste løsning på cheftrænerposten.

Luca Kjerrumgaard har fortsat halvandet år tilbage af sin aftale med OB, og han har tidligere været udlejet til Nykøbing FC i 1. division med stor succes. Det var han i sidste sæson, hvor det blev til 13 mål i 25 optrædener.






Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’




LIVE

LIVE: Brøndby-ejere afviser interview

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Ivan Toney klar på choktransfer

Benhård besked til Real Madrid-stjerner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby IF – Sønderjyske

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Nu klager FC Barcelona igen

Farzam: Nu bliver det for barnligt

– Han vinder Ballon d’Or!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vild med Brøndby-profil

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Harry Maguire ryger i skammekrogen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

‘Så er Clement Bischoff færdig’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM