I Danmark går Superligaen på vinterpausen, inden anden halvdel af sæsonen spilles færdig i foråret.
Hos vores skandinaviske naboer gør man tingene lidt anderledes, da man følger kalenderåret, og derfor er sæsonerne nu gået på hæld. Det betyder også, at flere kontrakter og lejeaftaler udløber.
Det gælder for Tobias Klysner, der vender retur til Randers FC, og det gælder også for OB's Luca Kjerrumgaard, der siden i sommer har været udlejet til norske Stabæk.
– Som det ser ud nu, så vender han retur. Men der er fin interesse omkring ham. Han gjorde det jo rigtig godt, da han var i Nykøbing, og han har samtidig en god alder. Den der 9'er-type findes der ikke så mange af, men situationen er lige nu, at han vender hjem. Derfra må vi så se, hvad der skal ske, for det vigtigste er, at han kommer til at spille fodbold, siger hans agent Ebbe Sand til Tipsbladet.
Opholdet i Stabæk bød ikke på den spilletid, som man havde håbet på, da 20-årige Luca Kjerrumgaard blot noterede sig for nul mål på to startpladser og ni indskiftninger i Eliteserien.
Månederne i Stabæk var også præget af en del tumult, da cheftræneren, Lars Bohinen, blev fyret kort efter angriberens skifte. Fyringen fik ikke den fornødne effekt, da Stabæk søndag rykkede ud af Eliteserien efter et nederlag på 0-3 til Haugesund.
Efter årsskiftet står man også uden en egentlig sportschef, da Torgeir Bjarmann stopper i klubben. Til genæld har man ansat Inge Andre Olsen på en konsulentaftale, som har mødt en del kritik i Norge.
Som nævnt kommer Luca Kjerrumgaard ikke til at følge Stabæk med ned i den næstbedste række, da han nu vender retur til OB. Om han så kommer til at spille en rolle i foråret hos fynboerne, det er endnu for tidligt at sige noget om.
OB har ikke ansat en permanent cheftræner efter fyringen af Andreas Alm. Selvom pilen lige nu peger i retning af assistenttræner og midlertidig cheftræner Søren Krogh, så kræver Luca Kjerrumgaards fremtid nogle snakke med både Björn Wesström og den kommende faste løsning på cheftrænerposten.
Luca Kjerrumgaard har fortsat halvandet år tilbage af sin aftale med OB, og han har tidligere været udlejet til Nykøbing FC i 1. division med stor succes. Det var han i sidste sæson, hvor det blev til 13 mål i 25 optrædener.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
AVIS
‘Det er slut’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
OPTAKT