Angriber vender retur til OB

Angriberen Luca Kjerrumgaard vender retur til OB efter et lejeophold i norsk fodbold.



I Danmark går Superligaen på vinterpausen, inden anden halvdel af sæsonen spilles færdig i foråret.

Hos vores skandinaviske naboer gør man tingene lidt anderledes, da man følger kalenderåret, og derfor er sæsonerne nu gået på hæld. Det betyder også, at flere kontrakter og lejeaftaler udløber.

Det gælder for Tobias Klysner, der vender retur til Randers FC, og det gælder også for OB's Luca Kjerrumgaard, der siden i sommer har været udlejet til norske Stabæk.

– Som det ser ud nu, så vender han retur. Men der er fin interesse omkring ham. Han gjorde det jo rigtig godt, da han var i Nykøbing, og han har samtidig en god alder. Den der 9'er-type findes der ikke så mange af, men situationen er lige nu, at han vender hjem. Derfra må vi så se, hvad der skal ske, for det vigtigste er, at han kommer til at spille fodbold, siger hans agent Ebbe Sand til Tipsbladet.

Opholdet i Stabæk bød ikke på den spilletid, som man havde håbet på, da 20-årige Luca Kjerrumgaard blot noterede sig for nul mål på to startpladser og ni indskiftninger i Eliteserien.

Månederne i Stabæk var også præget af en del tumult, da cheftræneren, Lars Bohinen, blev fyret kort efter angriberens skifte. Fyringen fik ikke den fornødne effekt, da Stabæk søndag rykkede ud af Eliteserien efter et nederlag på 0-3 til Haugesund.

Efter årsskiftet står man også uden en egentlig sportschef, da Torgeir Bjarmann stopper i klubben. Til genæld har man ansat Inge Andre Olsen på en konsulentaftale, som har mødt en del kritik i Norge.

Som nævnt kommer Luca Kjerrumgaard ikke til at følge Stabæk med ned i den næstbedste række, da han nu vender retur til OB. Om han så kommer til at spille en rolle i foråret hos fynboerne, det er endnu for tidligt at sige noget om.

OB har ikke ansat en permanent cheftræner efter fyringen af Andreas Alm. Selvom pilen lige nu peger i retning af assistenttræner og midlertidig cheftræner Søren Krogh, så kræver Luca Kjerrumgaards fremtid nogle snakke med både Björn Wesström og den kommende faste løsning på cheftrænerposten.

Luca Kjerrumgaard har fortsat halvandet år tilbage af sin aftale med OB, og han har tidligere været udlejet til Nykøbing FC i 1. division med stor succes. Det var han i sidste sæson, hvor det blev til 13 mål i 25 optrædener.





Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Brøndby sparer millioner

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

– En undskyldning for tabere

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

AGF nærmer sig angriber

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Legende om Højlund: Her er problemet

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FC København scorer 16 millioner kroner

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’