Angriber vender retur til OB

Angriberen Luca Kjerrumgaard vender retur til OB efter et lejeophold i norsk fodbold.



I Danmark går Superligaen på vinterpausen, inden anden halvdel af sæsonen spilles færdig i foråret.

Hos vores skandinaviske naboer gør man tingene lidt anderledes, da man følger kalenderåret, og derfor er sæsonerne nu gået på hæld. Det betyder også, at flere kontrakter og lejeaftaler udløber.

Det gælder for Tobias Klysner, der vender retur til Randers FC, og det gælder også for OB's Luca Kjerrumgaard, der siden i sommer har været udlejet til norske Stabæk.

– Som det ser ud nu, så vender han retur. Men der er fin interesse omkring ham. Han gjorde det jo rigtig godt, da han var i Nykøbing, og han har samtidig en god alder. Den der 9'er-type findes der ikke så mange af, men situationen er lige nu, at han vender hjem. Derfra må vi så se, hvad der skal ske, for det vigtigste er, at han kommer til at spille fodbold, siger hans agent Ebbe Sand til Tipsbladet.

Opholdet i Stabæk bød ikke på den spilletid, som man havde håbet på, da 20-årige Luca Kjerrumgaard blot noterede sig for nul mål på to startpladser og ni indskiftninger i Eliteserien.

Månederne i Stabæk var også præget af en del tumult, da cheftræneren, Lars Bohinen, blev fyret kort efter angriberens skifte. Fyringen fik ikke den fornødne effekt, da Stabæk søndag rykkede ud af Eliteserien efter et nederlag på 0-3 til Haugesund.

Efter årsskiftet står man også uden en egentlig sportschef, da Torgeir Bjarmann stopper i klubben. Til genæld har man ansat Inge Andre Olsen på en konsulentaftale, som har mødt en del kritik i Norge.

Som nævnt kommer Luca Kjerrumgaard ikke til at følge Stabæk med ned i den næstbedste række, da han nu vender retur til OB. Om han så kommer til at spille en rolle i foråret hos fynboerne, det er endnu for tidligt at sige noget om.

OB har ikke ansat en permanent cheftræner efter fyringen af Andreas Alm. Selvom pilen lige nu peger i retning af assistenttræner og midlertidig cheftræner Søren Krogh, så kræver Luca Kjerrumgaards fremtid nogle snakke med både Björn Wesström og den kommende faste løsning på cheftrænerposten.

Luca Kjerrumgaard har fortsat halvandet år tilbage af sin aftale med OB, og han har tidligere været udlejet til Nykøbing FC i 1. division med stor succes. Det var han i sidste sæson, hvor det blev til 13 mål i 25 optrædener.





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Verdensstjerne roser Højlund

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Simeone fatter det ikke

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Langer ud efter Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Roser Superliga-træners søn

I tvivl om Bo Svenssons FCK



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

– Han fik et lortetilbud fra OB

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Spotpris – så billig er Højbjerg

Blandt dette årtusindes bedste

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Jakob Poulsen med dyster melding

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Hvad f….. sker der Tullberg?

Vejle Boldklub – Randers FC

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Højlund stjæler overskrifter

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

OB – FC Fredericia

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

‘Der er ingen undskyldninger’

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’