Angriber vender retur til OB

Angriberen Luca Kjerrumgaard vender retur til OB efter et lejeophold i norsk fodbold.



I Danmark går Superligaen på vinterpausen, inden anden halvdel af sæsonen spilles færdig i foråret.

Hos vores skandinaviske naboer gør man tingene lidt anderledes, da man følger kalenderåret, og derfor er sæsonerne nu gået på hæld. Det betyder også, at flere kontrakter og lejeaftaler udløber.

Det gælder for Tobias Klysner, der vender retur til Randers FC, og det gælder også for OB's Luca Kjerrumgaard, der siden i sommer har været udlejet til norske Stabæk.

– Som det ser ud nu, så vender han retur. Men der er fin interesse omkring ham. Han gjorde det jo rigtig godt, da han var i Nykøbing, og han har samtidig en god alder. Den der 9'er-type findes der ikke så mange af, men situationen er lige nu, at han vender hjem. Derfra må vi så se, hvad der skal ske, for det vigtigste er, at han kommer til at spille fodbold, siger hans agent Ebbe Sand til Tipsbladet.

Opholdet i Stabæk bød ikke på den spilletid, som man havde håbet på, da 20-årige Luca Kjerrumgaard blot noterede sig for nul mål på to startpladser og ni indskiftninger i Eliteserien.

Månederne i Stabæk var også præget af en del tumult, da cheftræneren, Lars Bohinen, blev fyret kort efter angriberens skifte. Fyringen fik ikke den fornødne effekt, da Stabæk søndag rykkede ud af Eliteserien efter et nederlag på 0-3 til Haugesund.

Efter årsskiftet står man også uden en egentlig sportschef, da Torgeir Bjarmann stopper i klubben. Til genæld har man ansat Inge Andre Olsen på en konsulentaftale, som har mødt en del kritik i Norge.

Som nævnt kommer Luca Kjerrumgaard ikke til at følge Stabæk med ned i den næstbedste række, da han nu vender retur til OB. Om han så kommer til at spille en rolle i foråret hos fynboerne, det er endnu for tidligt at sige noget om.

OB har ikke ansat en permanent cheftræner efter fyringen af Andreas Alm. Selvom pilen lige nu peger i retning af assistenttræner og midlertidig cheftræner Søren Krogh, så kræver Luca Kjerrumgaards fremtid nogle snakke med både Björn Wesström og den kommende faste løsning på cheftrænerposten.

Luca Kjerrumgaard har fortsat halvandet år tilbage af sin aftale med OB, og han har tidligere været udlejet til Nykøbing FC i 1. division med stor succes. Det var han i sidste sæson, hvor det blev til 13 mål i 25 optrædener.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Peter Schmeichel taget på sengen

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Mohamed Daramy vender tilbage

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Arsenal ansætter dansk toptræner

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Bach Bak i svime over Uhre

Raser over Rasmus Højlund-episode

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Dansk bomber med vildt mål i England

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Andreas Christensen skriver snart under

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Går langt ned i løn

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Rangers rundbarberer Dons igen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse