I Danmark går Superligaen på vinterpausen, inden anden halvdel af sæsonen spilles færdig i foråret.
Hos vores skandinaviske naboer gør man tingene lidt anderledes, da man følger kalenderåret, og derfor er sæsonerne nu gået på hæld. Det betyder også, at flere kontrakter og lejeaftaler udløber.
Det gælder for Tobias Klysner, der vender retur til Randers FC, og det gælder også for OB's Luca Kjerrumgaard, der siden i sommer har været udlejet til norske Stabæk.
– Som det ser ud nu, så vender han retur. Men der er fin interesse omkring ham. Han gjorde det jo rigtig godt, da han var i Nykøbing, og han har samtidig en god alder. Den der 9'er-type findes der ikke så mange af, men situationen er lige nu, at han vender hjem. Derfra må vi så se, hvad der skal ske, for det vigtigste er, at han kommer til at spille fodbold, siger hans agent Ebbe Sand til Tipsbladet.
Opholdet i Stabæk bød ikke på den spilletid, som man havde håbet på, da 20-årige Luca Kjerrumgaard blot noterede sig for nul mål på to startpladser og ni indskiftninger i Eliteserien.
Månederne i Stabæk var også præget af en del tumult, da cheftræneren, Lars Bohinen, blev fyret kort efter angriberens skifte. Fyringen fik ikke den fornødne effekt, da Stabæk søndag rykkede ud af Eliteserien efter et nederlag på 0-3 til Haugesund.
Efter årsskiftet står man også uden en egentlig sportschef, da Torgeir Bjarmann stopper i klubben. Til genæld har man ansat Inge Andre Olsen på en konsulentaftale, som har mødt en del kritik i Norge.
Som nævnt kommer Luca Kjerrumgaard ikke til at følge Stabæk med ned i den næstbedste række, da han nu vender retur til OB. Om han så kommer til at spille en rolle i foråret hos fynboerne, det er endnu for tidligt at sige noget om.
OB har ikke ansat en permanent cheftræner efter fyringen af Andreas Alm. Selvom pilen lige nu peger i retning af assistenttræner og midlertidig cheftræner Søren Krogh, så kræver Luca Kjerrumgaards fremtid nogle snakke med både Björn Wesström og den kommende faste løsning på cheftrænerposten.
Luca Kjerrumgaard har fortsat halvandet år tilbage af sin aftale med OB, og han har tidligere været udlejet til Nykøbing FC i 1. division med stor succes. Det var han i sidste sæson, hvor det blev til 13 mål i 25 optrædener.
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
FC Midtjylland på svær opgave mod AS Roma
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
KARAKTERER
Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
MEDIE
I spil til stort job
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Stor ros til FC Midtjylland
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER