Siden Peter Ankersen i sommer forlod Danmark og Esbjerg for at teste sig af i Østrig, Salzburg og Europa League, har det ikke kørt på skinner, som den danske landsholdsback ellers havde håbet på. For lidt spilletid er anken hos den offensive back, der er realist og søger væk fra Red Bull Salzburg allerede i det kommende transfervindue.
Ikke overraskende er FC København meldt meget interesseret i at få fat i den 24-årige tidligere Esbjerg-, Rosenborg- og Vejlespiller, der på grund af den manglende spilletid har mistet sin plads på landsholdet. Ekstra Bladet kunne fortælle, at Ankersen er et af , og tidligere i løbet af foråret var agent Gulli Tomasson ikke afvisende over for det danske marked. Ståle Solbakken og FCK opruster i kampen for igen at blive dansk mester.
Og FCK's jagt kan bære frugt, for Peter Ankersen har ikke noget på plads endnu, og FCK virker til at være interessant for backen.
– Jeg kan ikke sige så meget, men jeg vil da sige, at FC København er en god klub, siger Peter Ankersens agent, Gulli Tomasson, til tipsbladet.dk.
– Der er meget i spil, og i første omgang handler det om, at en klub skal blive enig med Salzburg, siger han videre.
Peter Ankersen har fortsat tre år tilbage af sin kontrakt med Red Bull Salzburg, så det bliver ikke billigt, hvis FC København skal købe ham fri af den østrigske klub. Der kan dog også blive tale om en lejeaftale for Ankersen, der desperat søger mere spilletid.
Den danske back har det godt i Salzburg og har gode venner på holdet, men han er målrettet og vil spille.
– Der er interesse for Peter, men jeg vil ikke sige hvorfra. Det handler om, at Salzburg skal blive enig med en klub, før vi kan se på det. Vi har nogle prioriteringer, men nu må vi se, siger Gulli Tomasson.
Forventer du en afklaring tidligt eller sent i transfervinduet?
– Det ved jeg ikke – det er jo umuligt at sige noget om. Det handler igen om, at Salzburg skal blive enig med en anden klub, før vi kan se på det, siger Gulli Tomasson.
Peter Ankersen står noteret for 10 landskampe, mens han har spillet 20 ligakampe for Salzburg, de 14 fra start.

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag