Siden Peter Ankersen i sommer forlod Danmark og Esbjerg for at teste sig af i Østrig, Salzburg og Europa League, har det ikke kørt på skinner, som den danske landsholdsback ellers havde håbet på. For lidt spilletid er anken hos den offensive back, der er realist og søger væk fra Red Bull Salzburg allerede i det kommende transfervindue.
Ikke overraskende er FC København meldt meget interesseret i at få fat i den 24-årige tidligere Esbjerg-, Rosenborg- og Vejlespiller, der på grund af den manglende spilletid har mistet sin plads på landsholdet. Ekstra Bladet kunne fortælle, at Ankersen er et af , og tidligere i løbet af foråret var agent Gulli Tomasson ikke afvisende over for det danske marked. Ståle Solbakken og FCK opruster i kampen for igen at blive dansk mester.
Og FCK’s jagt kan bære frugt, for Peter Ankersen har ikke noget på plads endnu, og FCK virker til at være interessant for backen.
– Jeg kan ikke sige så meget, men jeg vil da sige, at FC København er en god klub, siger Peter Ankersens agent, Gulli Tomasson, til tipsbladet.dk.
– Der er meget i spil, og i første omgang handler det om, at en klub skal blive enig med Salzburg, siger han videre.
Peter Ankersen har fortsat tre år tilbage af sin kontrakt med Red Bull Salzburg, så det bliver ikke billigt, hvis FC København skal købe ham fri af den østrigske klub. Der kan dog også blive tale om en lejeaftale for Ankersen, der desperat søger mere spilletid.
Den danske back har det godt i Salzburg og har gode venner på holdet, men han er målrettet og vil spille.
– Der er interesse for Peter, men jeg vil ikke sige hvorfra. Det handler om, at Salzburg skal blive enig med en klub, før vi kan se på det. Vi har nogle prioriteringer, men nu må vi se, siger Gulli Tomasson.
Forventer du en afklaring tidligt eller sent i transfervinduet?
– Det ved jeg ikke – det er jo umuligt at sige noget om. Det handler igen om, at Salzburg skal blive enig med en anden klub, før vi kan se på det, siger Gulli Tomasson.
Peter Ankersen står noteret for 10 landskampe, mens han har spillet 20 ligakampe for Salzburg, de 14 fra start.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
