Annulleret mål vækker harme blandt hollænderne

De hollandske spillere og træneren føler sig snydt, efter at dommeren annullerede et sejrsmål mod Frankrig.



Efter sejr i første kamp for både Holland og Frankrig kunne de to gruppefavoritter begge være fint tjent med 0-0, da de tørnede sammen i gruppe D fredag aften ved EM.

Men i den hollandske lejr er der alligevel ærgrelse at spore. Europamesteren fra 1988 havde nemlig bolden i nettet midtvejs i anden halvleg, da Xavi Simons bragede den ind fra kanten af feltet.

Efter et langt VAR-tjek valgte dommer Anthony Taylor dog at annullere målet, fordi Denzel Dumfries i offsideposition var til gene for den franske keeper Mike Maignan.

Den dom var Dumfries dog alt andet end enig i.

– Jeg står ved siden af målmanden, men ikke i skudbanen. Jeg hindrer ham heller ikke, for han kunne ikke nå bolden alligevel, siger Denzel Dumfries til det hollandske medie VI ifølge Bold.

VAR-tjekket tog adskillige minutter, og Dumfries' træner Ronald Koeman var ikke imponeret over dommerens vurdering af situationen.

– Det er rigtigt, at Dumfries stod i en offsideposition. Men han forstyrrer ikke målmanden. Og når det ikke sker, er det et mål i min optik, lyder det fra Koeman ifølge Reuters.

– Skulle de bruge fem minutter på at tjekke det, fordi det var svært? Jeg forstår det ikke. Han forstyrrer ikke målmanden, understreger den hollandske landstræner.

Simons, som blev frataget matchvinderrollen, var mere diplomatisk og fokuserede mere på det godkendte resultat.

– Jeg kan sige alt muligt, men det ændrer ikke på noget. Det er dommerens beslutning, og vi må videre. Det vigtigste var at levere en god indsats. Vi kender Frankrigs kvaliteter. Vi ønskede selvfølgelig sejren, men vi fik et point, siger midtbanespilleren.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe røgslør af Brøndby

FC København kan få Jens Stage-millioner

FCK-træner roser Felix Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

FCK sigter stadig efter 15. juni

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

AGF kan ende med millionregning, men…

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Michael Carrick bliver i Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Bayern München lurer på choktransfer

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Giver transferopdatering

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads