Annulleret mål vækker harme blandt hollænderne

De hollandske spillere og træneren føler sig snydt, efter at dommeren annullerede et sejrsmål mod Frankrig.



Efter sejr i første kamp for både Holland og Frankrig kunne de to gruppefavoritter begge være fint tjent med 0-0, da de tørnede sammen i gruppe D fredag aften ved EM.

Men i den hollandske lejr er der alligevel ærgrelse at spore. Europamesteren fra 1988 havde nemlig bolden i nettet midtvejs i anden halvleg, da Xavi Simons bragede den ind fra kanten af feltet.

Efter et langt VAR-tjek valgte dommer Anthony Taylor dog at annullere målet, fordi Denzel Dumfries i offsideposition var til gene for den franske keeper Mike Maignan.

Den dom var Dumfries dog alt andet end enig i.

– Jeg står ved siden af målmanden, men ikke i skudbanen. Jeg hindrer ham heller ikke, for han kunne ikke nå bolden alligevel, siger Denzel Dumfries til det hollandske medie VI ifølge Bold.

VAR-tjekket tog adskillige minutter, og Dumfries' træner Ronald Koeman var ikke imponeret over dommerens vurdering af situationen.

– Det er rigtigt, at Dumfries stod i en offsideposition. Men han forstyrrer ikke målmanden. Og når det ikke sker, er det et mål i min optik, lyder det fra Koeman ifølge Reuters.

– Skulle de bruge fem minutter på at tjekke det, fordi det var svært? Jeg forstår det ikke. Han forstyrrer ikke målmanden, understreger den hollandske landstræner.

Simons, som blev frataget matchvinderrollen, var mere diplomatisk og fokuserede mere på det godkendte resultat.

– Jeg kan sige alt muligt, men det ændrer ikke på noget. Det er dommerens beslutning, og vi må videre. Det vigtigste var at levere en god indsats. Vi kender Frankrigs kvaliteter. Vi ønskede selvfølgelig sejren, men vi fik et point, siger midtbanespilleren.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Hjulmand og co. taber stort skridt

Ruben Amorim favorit til dette job

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

De er tilbage i Superligaen

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Iran kommer med krav før VM

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Barcelona – Real Madrid

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde