Annulleret mål vækker harme blandt hollænderne

De hollandske spillere og træneren føler sig snydt, efter at dommeren annullerede et sejrsmål mod Frankrig.



Efter sejr i første kamp for både Holland og Frankrig kunne de to gruppefavoritter begge være fint tjent med 0-0, da de tørnede sammen i gruppe D fredag aften ved EM.

Men i den hollandske lejr er der alligevel ærgrelse at spore. Europamesteren fra 1988 havde nemlig bolden i nettet midtvejs i anden halvleg, da Xavi Simons bragede den ind fra kanten af feltet.

Efter et langt VAR-tjek valgte dommer Anthony Taylor dog at annullere målet, fordi Denzel Dumfries i offsideposition var til gene for den franske keeper Mike Maignan.

Den dom var Dumfries dog alt andet end enig i.

– Jeg står ved siden af målmanden, men ikke i skudbanen. Jeg hindrer ham heller ikke, for han kunne ikke nå bolden alligevel, siger Denzel Dumfries til det hollandske medie VI ifølge Bold.

VAR-tjekket tog adskillige minutter, og Dumfries' træner Ronald Koeman var ikke imponeret over dommerens vurdering af situationen.

– Det er rigtigt, at Dumfries stod i en offsideposition. Men han forstyrrer ikke målmanden. Og når det ikke sker, er det et mål i min optik, lyder det fra Koeman ifølge Reuters.

– Skulle de bruge fem minutter på at tjekke det, fordi det var svært? Jeg forstår det ikke. Han forstyrrer ikke målmanden, understreger den hollandske landstræner.

Simons, som blev frataget matchvinderrollen, var mere diplomatisk og fokuserede mere på det godkendte resultat.

– Jeg kan sige alt muligt, men det ændrer ikke på noget. Det er dommerens beslutning, og vi må videre. Det vigtigste var at levere en god indsats. Vi kender Frankrigs kvaliteter. Vi ønskede selvfølgelig sejren, men vi fik et point, siger midtbanespilleren.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

Her er Tysklands vej til VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Norge – Frankrig

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Afslører: FCK ringede aldrig

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

I dialog om dansk bomber

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Kap Verde – Saudi-Arabien

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen