Der var ikke engang spillet to minutter af kampen, da Morten Frendrup fik gult kort i søndagens 1-3-nederlag mod FC København. Det betød også, at han blev skiftet ud i pausen i frygten for, at han skulle få endnu et.
Derudover betyder det gule kort også, at han kommer til at få karantæne i de blågules næste kamp, hvor de skal møde AGF. Dog arbejdes der på, at få fjernet det gule kort, som man mener var helt fejlagtig. Det fortæller BIF-fodbolddirektør Carsten V. Jensen i et interview med Brøndby-fanmediet 3point.dk.
– Ja. Det gør vi. Det er jo sådan noget, der sker i hver anden eller tredje kamp. Man forsøger at tage de situationer, som er soleklare, og prøve at indbrette dem. Det koster selvfølgelig nogle penge at indberette den, men vi er nogenlunde sikre på, at Frendrup går fri, siger han og fortsætter:
– Det er tydeligt for enhver, at Fischer springer op i luften og lægger sig ned efterfølgende, mens Frendrup går rent ind i tacklingen og vinder bolden, lyder det fra Carsten V. Jensen.
Hvis det lykkes for Brøndby at vinde deres appelsag, så vil det ikke være første gang i denne sæson, hvor Frendrup er i centrum. Tidligiere fik han et rødt kort efter to gule kort i en kamp mod AGF, som man efter kampen fik slettet.
I Brøndby er det desuden sådan, at hvis der skulle falde et gult kort mere til Jesper Lindstrøm eller Josip Radosevic, så er de i karantæne.
Det var ikke kun det gule kort til Frendrup, som ærgrede Brøndby-lejren efter nederlaget til FCK. En situation omkring et straffespark fik meget stor betydning. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
