Der var ikke engang spillet to minutter af kampen, da Morten Frendrup fik gult kort i søndagens 1-3-nederlag mod FC København. Det betød også, at han blev skiftet ud i pausen i frygten for, at han skulle få endnu et.
Derudover betyder det gule kort også, at han kommer til at få karantæne i de blågules næste kamp, hvor de skal møde AGF. Dog arbejdes der på, at få fjernet det gule kort, som man mener var helt fejlagtig. Det fortæller BIF-fodbolddirektør Carsten V. Jensen i et interview med Brøndby-fanmediet 3point.dk.
– Ja. Det gør vi. Det er jo sådan noget, der sker i hver anden eller tredje kamp. Man forsøger at tage de situationer, som er soleklare, og prøve at indbrette dem. Det koster selvfølgelig nogle penge at indberette den, men vi er nogenlunde sikre på, at Frendrup går fri, siger han og fortsætter:
– Det er tydeligt for enhver, at Fischer springer op i luften og lægger sig ned efterfølgende, mens Frendrup går rent ind i tacklingen og vinder bolden, lyder det fra Carsten V. Jensen.
Hvis det lykkes for Brøndby at vinde deres appelsag, så vil det ikke være første gang i denne sæson, hvor Frendrup er i centrum. Tidligiere fik han et rødt kort efter to gule kort i en kamp mod AGF, som man efter kampen fik slettet.
I Brøndby er det desuden sådan, at hvis der skulle falde et gult kort mere til Jesper Lindstrøm eller Josip Radosevic, så er de i karantæne.
Det var ikke kun det gule kort til Frendrup, som ærgrede Brøndby-lejren efter nederlaget til FCK. En situation omkring et straffespark fik meget stor betydning. Læs mere om det her.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
