Appellerer Frendrup-gult: Fischer lægger sig ned

Brøndbys fodbolddirektør går efter at få slettet Morten Frendrups gule kort mod FCK, så midtbanespilleren kan være med mod AGF i næste runde.



Der var ikke engang spillet to minutter af kampen, da Morten Frendrup fik gult kort i søndagens 1-3-nederlag mod FC København. Det betød også, at han blev skiftet ud i pausen i frygten for, at han skulle få endnu et.

Derudover betyder det gule kort også, at han kommer til at få karantæne i de blågules næste kamp, hvor de skal møde AGF. Dog arbejdes der på, at få fjernet det gule kort, som man mener var helt fejlagtig. Det fortæller BIF-fodbolddirektør Carsten V. Jensen i et interview med Brøndby-fanmediet 3point.dk.

– Ja. Det gør vi. Det er jo sådan noget, der sker i hver anden eller tredje kamp. Man forsøger at tage de situationer, som er soleklare, og prøve at indbrette dem. Det koster selvfølgelig nogle penge at indberette den, men vi er nogenlunde sikre på, at Frendrup går fri, siger han og fortsætter:

– Det er tydeligt for enhver, at Fischer springer op i luften og lægger sig ned efterfølgende, mens Frendrup går rent ind i tacklingen og vinder bolden, lyder det fra Carsten V. Jensen.

Hvis det lykkes for Brøndby at vinde deres appelsag, så vil det ikke være første gang i denne sæson, hvor Frendrup er i centrum. Tidligiere fik han et rødt kort efter to gule kort i en kamp mod AGF, som man efter kampen fik slettet.

I Brøndby er det desuden sådan, at hvis der skulle falde et gult kort mere til Jesper Lindstrøm eller Josip Radosevic, så er de i karantæne.

Det var ikke kun det gule kort til Frendrup, som ærgrede Brøndby-lejren efter nederlaget til FCK. En situation omkring et straffespark fik meget stor betydning. Læs mere om det her.





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Køber snart Brøndby-angriber

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

FC København sælger Nathan Trott

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

– Det var en af de værste dage

Barcelona – Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige