Der var ikke engang spillet to minutter af kampen, da Morten Frendrup fik gult kort i søndagens 1-3-nederlag mod FC København. Det betød også, at han blev skiftet ud i pausen i frygten for, at han skulle få endnu et.
Derudover betyder det gule kort også, at han kommer til at få karantæne i de blågules næste kamp, hvor de skal møde AGF. Dog arbejdes der på, at få fjernet det gule kort, som man mener var helt fejlagtig. Det fortæller BIF-fodbolddirektør Carsten V. Jensen i et interview med Brøndby-fanmediet 3point.dk.
– Ja. Det gør vi. Det er jo sådan noget, der sker i hver anden eller tredje kamp. Man forsøger at tage de situationer, som er soleklare, og prøve at indbrette dem. Det koster selvfølgelig nogle penge at indberette den, men vi er nogenlunde sikre på, at Frendrup går fri, siger han og fortsætter:
– Det er tydeligt for enhver, at Fischer springer op i luften og lægger sig ned efterfølgende, mens Frendrup går rent ind i tacklingen og vinder bolden, lyder det fra Carsten V. Jensen.
Hvis det lykkes for Brøndby at vinde deres appelsag, så vil det ikke være første gang i denne sæson, hvor Frendrup er i centrum. Tidligiere fik han et rødt kort efter to gule kort i en kamp mod AGF, som man efter kampen fik slettet.
I Brøndby er det desuden sådan, at hvis der skulle falde et gult kort mere til Jesper Lindstrøm eller Josip Radosevic, så er de i karantæne.
Det var ikke kun det gule kort til Frendrup, som ærgrede Brøndby-lejren efter nederlaget til FCK. En situation omkring et straffespark fik meget stor betydning. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
