Argentina vinder første trofæ i 28 år

Argentinas fodboldlandshold har vundet Copa America for første gang siden 1993 med 1-0-sejr i finalen.



Femte gang blev lykkens gang for Lionel Messi og Argentina, der endelig kan kalde sig vindere af Copa America efter en snæver sejr på 1-0 over Brasilien i finalen natten til søndag dansk tid.

Dermed er 28-års titeljagt slut for argentinerne, der siden holdets seneste sejr ved turneringen i 1993 havde tabt fire Copa America-finaler i træk.

I den mellemliggende periode er det også blevet til et enkelt nederlag i VM-finalen i 2014, men nu har Messi og co. fået noget at smile over igen.

Nattens finalesejr kom i hus efter et hårdt spillet opgør, hvor 33-årige Angel Di Maria stod bag kampens eneste mål.

Det blev scoret midtvejs i første halvleg, da PSG-spilleren lobbede bolden over en fremadstormende Ederson, efter at den brasilianske back Renan Lodi mistimede et forsøg på at cleare en stikning i dybden.

Argentinas triumf er særligt sød for superstjernen Lionel Messi, der før kampen aldrig havde vundet en titel med seniorlandsholdet på trods af en fantastisk klubkarriere.

34-årige Messi missede selv en gylden mulighed for at lukke kampen til 2-0 to minutter før tid, men det viste sig altså at være uden betydning. Han slutter turneringen som delt topscorer med fire mål og har også lavet fem oplæg.

Argentineren blev efter finalen kåret til turneringens bedste spiller sammen med brasilianske Neymar.

Finalen blev spillet på det legendariske stadion Maracanã i den brasilianske storby Rio de Janeiro. Trods coronarestriktioner havde et mindre antal tilskuere fået lov til at komme ind på stadion.

Men det hjalp altså ikke det brasilianske hjemmehold, der særligt må ærgre sig over at tabe finalen til landets ærkerival.

Det er 15. gang, at Argentina vinder turneringen. Det er kun matchet af Uruguay.

Lørdag sikrede Colombia sig turneringens tredjeplads mod Peru.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Stor hyldest af Mike Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’