Argentina vinder første trofæ i 28 år

Argentinas fodboldlandshold har vundet Copa America for første gang siden 1993 med 1-0-sejr i finalen.



Femte gang blev lykkens gang for Lionel Messi og Argentina, der endelig kan kalde sig vindere af Copa America efter en snæver sejr på 1-0 over Brasilien i finalen natten til søndag dansk tid.

Dermed er 28-års titeljagt slut for argentinerne, der siden holdets seneste sejr ved turneringen i 1993 havde tabt fire Copa America-finaler i træk.

I den mellemliggende periode er det også blevet til et enkelt nederlag i VM-finalen i 2014, men nu har Messi og co. fået noget at smile over igen.

Nattens finalesejr kom i hus efter et hårdt spillet opgør, hvor 33-årige Angel Di Maria stod bag kampens eneste mål.

Det blev scoret midtvejs i første halvleg, da PSG-spilleren lobbede bolden over en fremadstormende Ederson, efter at den brasilianske back Renan Lodi mistimede et forsøg på at cleare en stikning i dybden.

Argentinas triumf er særligt sød for superstjernen Lionel Messi, der før kampen aldrig havde vundet en titel med seniorlandsholdet på trods af en fantastisk klubkarriere.

34-årige Messi missede selv en gylden mulighed for at lukke kampen til 2-0 to minutter før tid, men det viste sig altså at være uden betydning. Han slutter turneringen som delt topscorer med fire mål og har også lavet fem oplæg.

Argentineren blev efter finalen kåret til turneringens bedste spiller sammen med brasilianske Neymar.

Finalen blev spillet på det legendariske stadion Maracanã i den brasilianske storby Rio de Janeiro. Trods coronarestriktioner havde et mindre antal tilskuere fået lov til at komme ind på stadion.

Men det hjalp altså ikke det brasilianske hjemmehold, der særligt må ærgre sig over at tabe finalen til landets ærkerival.

Det er 15. gang, at Argentina vinder turneringen. Det er kun matchet af Uruguay.

Lørdag sikrede Colombia sig turneringens tredjeplads mod Peru.

/ritzau/





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Arsenal skal til Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland – AGF

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar