Arsenal sender Leicester ud af Carabao Cup efter selvmål

Leicester var uden Kasper Schmeichel, da holdet tabte 0-2 hjemme til Arsenal i tredje runde af Liga Cuppen.



Der var adskillige reserver på banen, da Leicester onsdag aften tog imod Arsenal i tredje runde af den engelske Liga Cup.

Arsenals reserver var en smule bedre og vandt 2-0 over Leicester, der havde valgt at stille op uden blandt andre landsholdskeeper Kasper Schmeichel i truppen.

Leicesters forsvarsspiller Christian Fuchs var uheldig at score kampens første mål i eget net efter 57 minutter.

Arsenal-kantspilleren Nicolas Pepe skød på stolpen fra tæt hold, og bolden ramte derefter Fuchs og gik i mål.

Generelt var der tale om en jævnbyrdig affære, og Leicester var også tæt på at udligne, men indskiftede Ayoze Perez kunne ikke ramme målet.

I stedet lukkede Arsenals offensivspiller Edward Nketiah kampen med målet til 2-0 foran en forbavsende passiv Danny Ward i Leicester-buret.

Opgøret var det på papiret mest interessante af de mange pokalkampe onsdag aften, hvor flere andre hold fra Premier League også spillede. To af dem hentede storsejre mod mindre klubber.

Chelsea foldede sig for alvor ud, da holdet vandt 6-0 hjemme over Barnsley.

Chelseas sommerindkøb Kai Havertz brillerede med et hattrick, mens også Tammy Abraham, Ross Barkley og til slut indskiftede Olivier Giroud kom på måltavlen.

Stopperen Thiago Silva fik debut i Chelseas midterforsvar, der blandt andre var uden karantæneramte Andreas Christensen, som så rødt i liganederlaget til Liverpool i weekenden.

Også Ben Chilwell kom ind og fik sine første minutter for Chelsea efter skiftet fra Leicester.

Mads Juel Andersen var ikke med for Barnsley, da også han afsonede karantæne efter et rødt kort.

Newcastle overgik Chelseas tenniscifre, da holdet vandt med hele 7-0 ude over Morecambe, som blev reduceret til ti spillere efter 33 minutter på grund af et rødt kort.

I nogle af de andre kampe vandt Everton med 5-2 ude over Fleetwood, mens Fulham slog Sheffield Wednesday med 2-0 på hjemmebane.

/ritzau/





Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki




LIVE

TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup

Forbereder bud på 970 mio.

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Ny bejler til dansk guldfugl

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Dansk træner færdig ved VM

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Chokskifte på vej?

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Lufter vild Ronaldo-teori

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber