Arsenal vandt med tenniscifre: Udklasserede Lens

Med fem mål fra fem forskellige målscorere afgjorde Arsenal hurtigt sagerne mod Lens i Champions League.



Arsenal var i sprudlende målhumør i første halvleg af onsdagens hjemmekamp mod Lens i Champions League, hvor det blev til fem mål af fem forskellige målscorere fra London-klubben.

Der blev scoret et enkelt mål mere i anden halvleg, og derfor endte det med tenniscifrene 6-0 til Arsenal over franskmændene.

Med sejren er Arsenal nu sikker på at gå videre til næste års ottendedelsfinaler fra gruppe B's førsteplads.

Efter 13 minutter kom Arsenal foran 1-0 på et mål af Kai Havertz. Det var angriberen Gabriel Jesus, der fik headet bolden videre til tyskeren, som åbnede målfesten på Emirates.

Midtvejs i første halvleg kunne Lens slet ikke følge med i de hurtige engelske kombinationer. Arsenal lavede tre mål på seks minutter.

Efter 21 minutter fordoblede Gabriel Jesus selv føringen, inden Arsenals kantspiller Bukayo Saka øgede til 3-0 yderligere to minutter senere.

I det 27. minut scorede Arsenals kantspiller Gabriel Martinelli til 4-0, og så var kampen reelt afgjort.

Arsenals midtbanespiller Martin Ødegaard nåede dog at score til 5-0 i de sidste sekunder af første halvleg.

Dermed havde Lens et bjerg at bestige i anden halvleg, og det lykkedes kun for udeholdet at begrænse skaden.

Arsenals indskiftede midtbanespiller Jorginho udnyttede et straffespark efter 86 minutter og gjorde det til slutresultatet 6-0.

Med videre fra gruppen kommer PSV Eindhoven, der tidligere onsdag aften leverede lidt af et comeback ude mod Sevilla.

Spanierne var foran 2-0, men PSV endte med at vinde 3-2 og snuppede dermed andenpladsen i gruppen og et avancement til ottendedelsfinalerne.

Sevilla blev reduceret til ti spillere, da Lucas Ocampos så rødt efter to advarsler på tre minutter. PSV udnyttede overtallet til at gå fra 0-2 til sejr på 3-2.

/ritzau/



Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Storklub meldes interesseret

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

– Han vil være i store problemer

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Danske klubber vil have ham

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Superliga-træner forlænger kontrakten