Arsenal var i sprudlende målhumør i første halvleg af onsdagens hjemmekamp mod Lens i Champions League, hvor det blev til fem mål af fem forskellige målscorere fra London-klubben.
Der blev scoret et enkelt mål mere i anden halvleg, og derfor endte det med tenniscifrene 6-0 til Arsenal over franskmændene.
Med sejren er Arsenal nu sikker på at gå videre til næste års ottendedelsfinaler fra gruppe B's førsteplads.
Efter 13 minutter kom Arsenal foran 1-0 på et mål af Kai Havertz. Det var angriberen Gabriel Jesus, der fik headet bolden videre til tyskeren, som åbnede målfesten på Emirates.
Midtvejs i første halvleg kunne Lens slet ikke følge med i de hurtige engelske kombinationer. Arsenal lavede tre mål på seks minutter.
Efter 21 minutter fordoblede Gabriel Jesus selv føringen, inden Arsenals kantspiller Bukayo Saka øgede til 3-0 yderligere to minutter senere.
I det 27. minut scorede Arsenals kantspiller Gabriel Martinelli til 4-0, og så var kampen reelt afgjort.
Arsenals midtbanespiller Martin Ødegaard nåede dog at score til 5-0 i de sidste sekunder af første halvleg.
Dermed havde Lens et bjerg at bestige i anden halvleg, og det lykkedes kun for udeholdet at begrænse skaden.
Arsenals indskiftede midtbanespiller Jorginho udnyttede et straffespark efter 86 minutter og gjorde det til slutresultatet 6-0.
Med videre fra gruppen kommer PSV Eindhoven, der tidligere onsdag aften leverede lidt af et comeback ude mod Sevilla.
Spanierne var foran 2-0, men PSV endte med at vinde 3-2 og snuppede dermed andenpladsen i gruppen og et avancement til ottendedelsfinalerne.
Sevilla blev reduceret til ti spillere, da Lucas Ocampos så rødt efter to advarsler på tre minutter. PSV udnyttede overtallet til at gå fra 0-2 til sejr på 3-2.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Afvist – Brøndby undrer sig
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
PSG – Bayern München
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER