Arsenal missede flere chancer for selv at lukke kampen, da Premier Leagues førerhold blev slået ud af Europa League af portugisiske Sporting på straffespark.
Det erkender træner Mikel Arteta.
– Det er et kæmpe slag, naturligvis. Der var tidspunkter i de første 75 minutter, hvor vi ikke spillede på vores vanlige niveau. Vi gav hver eneste bold væk, og vi havde ikke kapaciteten til at tage kontrol over kampen, siger han.
– Vi havde flere store chancer for at lukke kampen. Vi er nødt til at se på os selv og årsagen til, at vi ikke var gode nok til at gå videre, tilføjer han.
For at gøre ondt værre måtte både Takehiro Tomiyasu og William Saliba fra Arsenals bagkæde udgå med skader i første halvleg.
Arsenal har ikke vundet et europæisk trofæ, siden London-holdet vandt Cup Winners' Cup – pokalvindernes turnering – i 1994.
The Gunners vil dog formentlig hellere end gerne undvære succesen i Europa League til fordel for en længe ventet Premier League-titel.
I jagten på den første titel siden 2004 ligger Arsenal på førstepladsen fem point foran Manchester City på andenpladsen.
– Vi har 11 kampe tilbage. Vores næste kamp mod Palace (Crystal Palace, red.) betragter vi som en finale. Alt det arbejde, vi gør lige nu, er rettet mod Palace. Vi er nødt til at være bedre i den kamp, end vi var i denne, siger Arteta.
Under den første kamp mod Sporting i Lissabon stillede den spanske træner med et stærkt hold. Torsdag var han mere forsigtig og sparrede nogle af sine profiler forud for søndagens Premier League-opgør mod Crystal Palace.
Både Bukayo Saka, Martin Ødegaard, Leandro Trossard, Ben White og Thomas Partey sad således på bænken.
/ritzau/AFP
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jean Manuel Mbom skifter til Bochum
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
NYHEDER