Arsenal missede flere chancer for selv at lukke kampen, da Premier Leagues førerhold blev slået ud af Europa League af portugisiske Sporting på straffespark.
Det erkender træner Mikel Arteta.
– Det er et kæmpe slag, naturligvis. Der var tidspunkter i de første 75 minutter, hvor vi ikke spillede på vores vanlige niveau. Vi gav hver eneste bold væk, og vi havde ikke kapaciteten til at tage kontrol over kampen, siger han.
– Vi havde flere store chancer for at lukke kampen. Vi er nødt til at se på os selv og årsagen til, at vi ikke var gode nok til at gå videre, tilføjer han.
For at gøre ondt værre måtte både Takehiro Tomiyasu og William Saliba fra Arsenals bagkæde udgå med skader i første halvleg.
Arsenal har ikke vundet et europæisk trofæ, siden London-holdet vandt Cup Winners' Cup – pokalvindernes turnering – i 1994.
The Gunners vil dog formentlig hellere end gerne undvære succesen i Europa League til fordel for en længe ventet Premier League-titel.
I jagten på den første titel siden 2004 ligger Arsenal på førstepladsen fem point foran Manchester City på andenpladsen.
– Vi har 11 kampe tilbage. Vores næste kamp mod Palace (Crystal Palace, red.) betragter vi som en finale. Alt det arbejde, vi gør lige nu, er rettet mod Palace. Vi er nødt til at være bedre i den kamp, end vi var i denne, siger Arteta.
Under den første kamp mod Sporting i Lissabon stillede den spanske træner med et stærkt hold. Torsdag var han mere forsigtig og sparrede nogle af sine profiler forud for søndagens Premier League-opgør mod Crystal Palace.
Både Bukayo Saka, Martin Ødegaard, Leandro Trossard, Ben White og Thomas Partey sad således på bænken.
/ritzau/AFP
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER