Arsenal missede flere chancer for selv at lukke kampen, da Premier Leagues førerhold blev slået ud af Europa League af portugisiske Sporting på straffespark.
Det erkender træner Mikel Arteta.
– Det er et kæmpe slag, naturligvis. Der var tidspunkter i de første 75 minutter, hvor vi ikke spillede på vores vanlige niveau. Vi gav hver eneste bold væk, og vi havde ikke kapaciteten til at tage kontrol over kampen, siger han.
– Vi havde flere store chancer for at lukke kampen. Vi er nødt til at se på os selv og årsagen til, at vi ikke var gode nok til at gå videre, tilføjer han.
For at gøre ondt værre måtte både Takehiro Tomiyasu og William Saliba fra Arsenals bagkæde udgå med skader i første halvleg.
Arsenal har ikke vundet et europæisk trofæ, siden London-holdet vandt Cup Winners' Cup – pokalvindernes turnering – i 1994.
The Gunners vil dog formentlig hellere end gerne undvære succesen i Europa League til fordel for en længe ventet Premier League-titel.
I jagten på den første titel siden 2004 ligger Arsenal på førstepladsen fem point foran Manchester City på andenpladsen.
– Vi har 11 kampe tilbage. Vores næste kamp mod Palace (Crystal Palace, red.) betragter vi som en finale. Alt det arbejde, vi gør lige nu, er rettet mod Palace. Vi er nødt til at være bedre i den kamp, end vi var i denne, siger Arteta.
Under den første kamp mod Sporting i Lissabon stillede den spanske træner med et stærkt hold. Torsdag var han mere forsigtig og sparrede nogle af sine profiler forud for søndagens Premier League-opgør mod Crystal Palace.
Både Bukayo Saka, Martin Ødegaard, Leandro Trossard, Ben White og Thomas Partey sad således på bænken.
/ritzau/AFP
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
Manchester City vinder FA Cup
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
OPTAKT
FC København – Randers FC
Celtic er mester efter vildt drama
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE