Arteta om Arsenal-nedtur: Det er et kæmpe slag

Arsenal er nødt til at kigge indad, siger Mikel Arteta, efter at holdet røg ud af Europa League til Sporting.



Arsenal missede flere chancer for selv at lukke kampen, da Premier Leagues førerhold blev slået ud af Europa League af portugisiske Sporting på straffespark.

Det erkender træner Mikel Arteta.

– Det er et kæmpe slag, naturligvis. Der var tidspunkter i de første 75 minutter, hvor vi ikke spillede på vores vanlige niveau. Vi gav hver eneste bold væk, og vi havde ikke kapaciteten til at tage kontrol over kampen, siger han.

– Vi havde flere store chancer for at lukke kampen. Vi er nødt til at se på os selv og årsagen til, at vi ikke var gode nok til at gå videre, tilføjer han.

For at gøre ondt værre måtte både Takehiro Tomiyasu og William Saliba fra Arsenals bagkæde udgå med skader i første halvleg.

Arsenal har ikke vundet et europæisk trofæ, siden London-holdet vandt Cup Winners' Cup – pokalvindernes turnering – i 1994.

The Gunners vil dog formentlig hellere end gerne undvære succesen i Europa League til fordel for en længe ventet Premier League-titel.

I jagten på den første titel siden 2004 ligger Arsenal på førstepladsen fem point foran Manchester City på andenpladsen.

– Vi har 11 kampe tilbage. Vores næste kamp mod Palace (Crystal Palace, red.) betragter vi som en finale. Alt det arbejde, vi gør lige nu, er rettet mod Palace. Vi er nødt til at være bedre i den kamp, end vi var i denne, siger Arteta.

Under den første kamp mod Sporting i Lissabon stillede den spanske træner med et stærkt hold. Torsdag var han mere forsigtig og sparrede nogle af sine profiler forud for søndagens Premier League-opgør mod Crystal Palace.

Både Bukayo Saka, Martin Ødegaard, Leandro Trossard, Ben White og Thomas Partey sad således på bænken.

/ritzau/AFP





LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Det ser sort ud for B.93



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby