Arteta om Arsenal-nedtur: Det er et kæmpe slag

Arsenal er nødt til at kigge indad, siger Mikel Arteta, efter at holdet røg ud af Europa League til Sporting.



Arsenal missede flere chancer for selv at lukke kampen, da Premier Leagues førerhold blev slået ud af Europa League af portugisiske Sporting på straffespark.

Det erkender træner Mikel Arteta.

– Det er et kæmpe slag, naturligvis. Der var tidspunkter i de første 75 minutter, hvor vi ikke spillede på vores vanlige niveau. Vi gav hver eneste bold væk, og vi havde ikke kapaciteten til at tage kontrol over kampen, siger han.

– Vi havde flere store chancer for at lukke kampen. Vi er nødt til at se på os selv og årsagen til, at vi ikke var gode nok til at gå videre, tilføjer han.

For at gøre ondt værre måtte både Takehiro Tomiyasu og William Saliba fra Arsenals bagkæde udgå med skader i første halvleg.

Arsenal har ikke vundet et europæisk trofæ, siden London-holdet vandt Cup Winners' Cup – pokalvindernes turnering – i 1994.

The Gunners vil dog formentlig hellere end gerne undvære succesen i Europa League til fordel for en længe ventet Premier League-titel.

I jagten på den første titel siden 2004 ligger Arsenal på førstepladsen fem point foran Manchester City på andenpladsen.

– Vi har 11 kampe tilbage. Vores næste kamp mod Palace (Crystal Palace, red.) betragter vi som en finale. Alt det arbejde, vi gør lige nu, er rettet mod Palace. Vi er nødt til at være bedre i den kamp, end vi var i denne, siger Arteta.

Under den første kamp mod Sporting i Lissabon stillede den spanske træner med et stærkt hold. Torsdag var han mere forsigtig og sparrede nogle af sine profiler forud for søndagens Premier League-opgør mod Crystal Palace.

Både Bukayo Saka, Martin Ødegaard, Leandro Trossard, Ben White og Thomas Partey sad således på bænken.

/ritzau/AFP





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Køber snart Brøndby-angriber

Peter Schmeichel lander stort job

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Premier League-klub går all-in

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Dansk træner vinder stor pris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Det var en af de værste dage

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona