Den norditalienske klub Atalanta er blevet nummer tre i den italienske Serie A de seneste to sæsoner.
Alligevel har mandskabet taget en vis portion ydmyghed med sig til Danmark forud for onsdagens Champions League-opgør mod FC Midtjylland.
I hvert fald er cheftræner Gian Piero Gasperini godt klar over, at han ikke skal undervurdere de danske mestre.
– Man må aldrig undervurdere hold i Champions League, for det er hold, der har vundet deres ligaer. Så det vil være en fejl at undervurdere dem.
– FC Midtjylland har et moderne og aggressivt hold, der presser meget med alle spillere. De har nogle gode profiler, og så må vi jo altså ikke glemme, at de er danske mestre, siger Gasperini på tirsdagens pressemøde.
Den italienske træner har set flere af midtjydernes seneste kampe – både i Superligaen og i kvalifikationen frem mod Champions League.
Han så blandt andet FCM besejre OB med 3-1 i Superligaen lørdag.
Det er særligt offensiven, som den 62-årige træner fremhæver:
– Vi har især forberedt os på de offensive spillere som eksempelvis Pione Sisto. Vi skal prøve at begrænse FC Midtjyllands styrker så vidt som muligt.
Den danske kantspiller Pione Sisto vendte i sommerens transfervindue tilbage til FCM efter et ophold i spanske Celta Vigo.
For Atalanta er mødet med et dansk hold ikke noget helt nyt bekendtskab.
I august 2018 mødte italienerne således FC København i den afgørende playoffrunde om at komme med i Europa League-gruppespillet. De to kampe endte med at blive afgjort i en straffesparkskonkurrence, som FCK vandt.
Derfor advarer Atalantas midtbanespiller Remo Freuler også om at undervurdere de danske mestre, som de står over for onsdag.
– Vi kender godt til de danske hold, og vi kender vores modstander. Så vi ved, at vi ikke skal undervurdere dem, siger han.
Kampen mellem FCM og Atalanta begynder i Herning onsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Dansk træner vinder stor pris
OPTAKT
Bayern – PSG
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
Tv-vært stopper på Viaplay
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
