Atalanta respekterer FC Midtjylland: De har et moderne hold og gode profiler

FC Midtjyllands modstander i onsdagens Champions League-kamp, Atalanta, kender til de danske mestres styrke.



Den norditalienske klub Atalanta er blevet nummer tre i den italienske Serie A de seneste to sæsoner.

Alligevel har mandskabet taget en vis portion ydmyghed med sig til Danmark forud for onsdagens Champions League-opgør mod FC Midtjylland.

I hvert fald er cheftræner Gian Piero Gasperini godt klar over, at han ikke skal undervurdere de danske mestre.

– Man må aldrig undervurdere hold i Champions League, for det er hold, der har vundet deres ligaer. Så det vil være en fejl at undervurdere dem.

– FC Midtjylland har et moderne og aggressivt hold, der presser meget med alle spillere. De har nogle gode profiler, og så må vi jo altså ikke glemme, at de er danske mestre, siger Gasperini på tirsdagens pressemøde.

Den italienske træner har set flere af midtjydernes seneste kampe – både i Superligaen og i kvalifikationen frem mod Champions League.

Han så blandt andet FCM besejre OB med 3-1 i Superligaen lørdag.

Det er særligt offensiven, som den 62-årige træner fremhæver:

– Vi har især forberedt os på de offensive spillere som eksempelvis Pione Sisto. Vi skal prøve at begrænse FC Midtjyllands styrker så vidt som muligt.

Den danske kantspiller Pione Sisto vendte i sommerens transfervindue tilbage til FCM efter et ophold i spanske Celta Vigo.

For Atalanta er mødet med et dansk hold ikke noget helt nyt bekendtskab.

I august 2018 mødte italienerne således FC København i den afgørende playoffrunde om at komme med i Europa League-gruppespillet. De to kampe endte med at blive afgjort i en straffesparkskonkurrence, som FCK vandt.

Derfor advarer Atalantas midtbanespiller Remo Freuler også om at undervurdere de danske mestre, som de står over for onsdag.

– Vi kender godt til de danske hold, og vi kender vores modstander. Så vi ved, at vi ikke skal undervurdere dem, siger han.

Kampen mellem FCM og Atalanta begynder i Herning onsdag klokken 21.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Forhandler om Albert Grønbæk

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Her lander Superliga-kampprogrammet

Peter Møller: ‘En af de største i historien’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Oliver Sonne vender tilbage

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Dansk profil overrasker: Han er så god

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort