Atalanta respekterer FC Midtjylland: De har et moderne hold og gode profiler

FC Midtjyllands modstander i onsdagens Champions League-kamp, Atalanta, kender til de danske mestres styrke.



Den norditalienske klub Atalanta er blevet nummer tre i den italienske Serie A de seneste to sæsoner.

Alligevel har mandskabet taget en vis portion ydmyghed med sig til Danmark forud for onsdagens Champions League-opgør mod FC Midtjylland.

I hvert fald er cheftræner Gian Piero Gasperini godt klar over, at han ikke skal undervurdere de danske mestre.

– Man må aldrig undervurdere hold i Champions League, for det er hold, der har vundet deres ligaer. Så det vil være en fejl at undervurdere dem.

– FC Midtjylland har et moderne og aggressivt hold, der presser meget med alle spillere. De har nogle gode profiler, og så må vi jo altså ikke glemme, at de er danske mestre, siger Gasperini på tirsdagens pressemøde.

Den italienske træner har set flere af midtjydernes seneste kampe – både i Superligaen og i kvalifikationen frem mod Champions League.

Han så blandt andet FCM besejre OB med 3-1 i Superligaen lørdag.

Det er særligt offensiven, som den 62-årige træner fremhæver:

– Vi har især forberedt os på de offensive spillere som eksempelvis Pione Sisto. Vi skal prøve at begrænse FC Midtjyllands styrker så vidt som muligt.

Den danske kantspiller Pione Sisto vendte i sommerens transfervindue tilbage til FCM efter et ophold i spanske Celta Vigo.

For Atalanta er mødet med et dansk hold ikke noget helt nyt bekendtskab.

I august 2018 mødte italienerne således FC København i den afgørende playoffrunde om at komme med i Europa League-gruppespillet. De to kampe endte med at blive afgjort i en straffesparkskonkurrence, som FCK vandt.

Derfor advarer Atalantas midtbanespiller Remo Freuler også om at undervurdere de danske mestre, som de står over for onsdag.

– Vi kender godt til de danske hold, og vi kender vores modstander. Så vi ved, at vi ikke skal undervurdere dem, siger han.

Kampen mellem FCM og Atalanta begynder i Herning onsdag klokken 21.

/ritzau/





Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Osula får stor rolle i Newcastle

FC København – Lyngby BK

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

AGF – Brøndby IF

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

Viborg FF – OB