Saudi-Arabien kommer efter alt at dømme til at være vært for VM i fodbold for herrer i 2034.
Australien overvejede at byde ind på slutrunden, men det er nu droppet igen, skriver det australske fodboldforbund på sin hjemmeside tirsdag morgen dansk tid.
– Vi har undersøgt muligheden for at byde på VM, og efter at have overvejet alle faktorer har vi besluttet ikke at gøre det i forhold til turneringen i 2034, skriver forbundet.
Australien, der var vært for VM for kvinder i 2023, vil i stedet gå efter andre turneringer som de asiatiske mesterskaber for kvinder i 2026 og klub-VM for herrer i 2029.
Saudi-Arabien annoncerede sit officielle bud på slutrunden, kort efter at Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) 4. oktober gav 2030-slutrunden til et fælles bud fra Spanien, Portugal og Marokko.
Samtidigt opfordrede Fifa lande i Asien og Oceanien til at søge om slutrunden i 2034, da det ifølge forbundets rotationsprincip var deres tur.
Buddet fra Saudi-Arabiens Fodboldforbund (Saff) kom mindre end to timer senere.
Fifa opsatte samtidigt 31. oktober som deadline for bud på 2034-slutrunden og gav altså eventuelle bejlere mindre end en måned til at byde ind.
Det er Asien eller Oceaniens tur til at afholde VM i 2034, da Nordamerika ved USA, Canada og Mexico afholder slutrunden i 2026, og Afrika og Europa samt Sydamerika ifølge Fifa er dækket ind i 2030.
Uruguay, Argentina og Paraguay er således vært for hver én kamp i 2030, inden resten af slutrunden afvikles i Spanien, Portugal og Marokko. Alle seks lande er direkte kvalificeret til 2030-slutrunden som værter.
Kritikere har set den usædvanlige konstruktion og den korte deadline som et forsøg på at bane vejen for Saudi-Arabien som vært i 2034.
Samme aften som det saudiske bud blev annonceret, meldte Det Asiatiske Fodboldforbund (AFC) sig på banen, og AFC-præsident Salman bin Ibrahim Al Khalifa udtrykte sin fulde støtte til Saudi-Arabien.
Australien, der hører under AFC, meldte sig ligeledes på banen, men havde modsat Saudi-Arabien ikke et køreklar bud, hvorfor man i første omgang blot overvejede muligheden.
Indonesien kom kortvarigt også i spil som Australiens mulige medvært, men trak sig hurtigt igen og stillede sig bag Saudi-Arabiens bud.
Ingen andre lande i Asien eller Oceanien har meldt sig offentligt som bejler.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
UEFA med vild ændring
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE