– De her to kampe, særligt i aften [mod Randers], illustrerer, at der er nogle store, store problemer i FC Midtjylland i forhold til at sætte en fuld kamp på et acceptabelt niveau sammen.
Sådan lød det fra Viaplays ekspert Francis Dickoh, efter at FC Midtjylland fredag tabte til Randers FC.
Med det nederlag har Thomas Thomasbergs mandskab tabt de to første kampe i Mesterskabsspillet mod henholdsvis Brøndby IF og Randers FC, og dermed flirter “ulvene” faktisk med en negativ klubrekord.
Hvis FC Midtjylland taber i Aarhus til AGF søndag, vil det være første gang, at midtjyderne går sejrsløse igennem Mesterskabsspillets tre første runder. Det oplyser Opta.
Tilbage i 2018/19-sæsonen startede FC Midtjylland slutspillet uden sejr i de to første kampe med to uafgjorte, før de i tredje runde besejrede OB på hjemmebane.
I tilfælde af et nederlag til AGF søndag vil det desuden også være første gang siden december 2016, at FC Midtjylland taber tre Superliga-kampe i træk. Dengang tabte FC Midtjylland, som var trænet af Jess Thorup, til Silkeborg IF, AGF og Brøndby IF.
AGF med skrækstime mod FC Midtjylland
Til gengæld taler det til FC Midtjyllands fordel, at Thomasbergs tropper har haft godt styr på AGF i de seneste møder.
Deres seneste syv indbyrdes kampe er endt med fem sejre til “ulvene”, to uafgjorte og ingen sejre til AGF. Det er ifølge Optas statistikker århusianernes længste stime uden sejr mod FC Midtjylland nogensinde.
Der er kampstart mellem AGF og FC Midtjylland søndag klokken 16.00.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid sætter duo til salg
OPTAKT
Belgien – Egypten
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
OPTAKT
Holland – Japan
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
OPTAKT