Av! Det er en kæmpe gave til FCK og BIF, kære FCM!

Tipsbladet har dommen klar fra topbraget i Århus mellem AGF og FC Midtjylland.



ÅRHUS (Tipsbladet)

FC Midtjylland havde desperat brug for oprejsning efter en elendig kamp mod Randers i seneste runde og smed Jonas Lössl og Adam Buksa i startopstillingen, mens AGF havde en fremragende mulighed for at slå sig tættere på de to tophold og holde de øvrige rivaler til tredjepladsen på afstand.

Opgørene mellem AGF og FC Midtjylland har været intense og til tider ophidsede de seneste år, så hvordan ville det gå med så meget på spil og et århusiansk hjemmehold, der virkelig gerne ville bryde en stime med FCM-dominans i de indbyrdes opgør?

Vi ser nærmere på forløbet af topkampen her i Tipsbladets Dom fra opgøret i Vejlby.

AGF-FC Midtjylland 1-1 (0-0)
1-0 Patrick Mortensen (50.)
1-1 Mikel Gogorza (51.)

Kampens bedste:

AGF
Det er tydeligt at se, hvorfor Uwe Rösler er så begejstret for Nicolai Poulsen.

Midtbaneoprydderen stod i vejen for en masse FCM-muligheder og bremsede gæsterne, og han kan om nogen få tilskuerne i Århus med sig, når Patrick Mortensen&Co ikke lige sparker boldene i mål.

Han er en Superliga-topspiller, AGF ikke bare lige erstatter, især ikke mod stærke modstandere som FC Midtjylland og de andre hold, man møder her i medaljeslutspillet.

FC Midtjylland
I dag fungerede FC Midtjyllands spil langt bedre end mod Brøndby IF og især Randers FC, og uden at nogen af FCM-spillerne decideret strålede, gjorde Dani Silva det godt som styrmand på et FCM-hold i uendelig meget mere balance end det seneste, dybt skuffende nederlag til Randers.

Vi vil på Tipsbladet stadig holde fast i, at FCM vil have endnu bedre af til sommer at få en boldspillende sekser med enorm stærk fysik og hurtighed (tænk Raphael Onyedika), så Silva kan spille otter, hvilket den rige mesterklub har råd til.

Men Silva er god, også selv om der har været forbiere i de første par måneder i klubben.

Kampens værste:


Han spiller egentlig en fornuftig kamp, Oliver Sørensen, men især i starten løb flere særdeles gode tilløb til chancer og afslutninger ud i sandet og blev ikke til noget for den dygtige midtbanespiller.

Vi har høje forventninger til ham, og fuldt berettiget, for han er en fremragende otter og kommer igen i rigtig mange af de gode løb, der giver chancer.

Men skarpheden og selvtilliden har Oliver Sørensen altså bare ikke fundet igen efter den flotte sæsonstart, og den var der heller ikke i dag, da han og holdkammeraterne egentlig havde gode muligheder for at sikre en flot start.

Man må håbe for ham og FCM, den kommer igen – der er guld på højkant og for Sørensens vedkommende også et fortjent skifte til en større liga med betydeligt højere million-lønninger, end selv FCM kan betale.

Og så skal FCM have gjort noget ved uskarpheden på de defensive hjørnespark og afslutningerne generelt – det her endte som en kamp, FCM burde have vundet, og så mange chancer kan man altså ikke forvente at få i et slutspil til at overhale FC København og holde pludseligt påske-genopstandne Brøndby IF på afstand.

Kampens detalje:

Han havde brændt en gigantisk chance i første halvleg og været virkelig, virkelig ærgerlig over det.

Men da FC Midtjylland var ved at ryge ned i sækken ved Patrick Mortensens 1-0-mål, reddede Mikel Gogorza sit hold med en flot og vigtig udligning.

Det satte samtidig gang i FC Midtjylland igen og ledte til en anden halvleg med FCM-dominans, og det var ikke mindst Mikel Gogorzas fortjeneste.

Når Aral Simsir til sommer sandsynligvis skal sælges, tegner det til, at Mikel Gogorza bliver afløseren på pladsen sammen med en indkøbt profil – og det skal såmænd nok gå, hvis Gogorza fortsætter sin positive udvikling.





I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?


– Det havde været en større katastrofe

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

“Har set ham fra OB få karantæne”

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Et sjældent syn i FC Midtjylland

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Lars Friis får ikke stort job

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Andreas Christensen i chokskifte?

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Randers FC – OB

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

‘Tæt på ren elendighed’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Kongesæson – de køber Pep Biel

Thomas Frank siger undskyld

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Pogba er lettet

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet