Av! Det er en kæmpe gave til FCK og BIF, kære FCM!

Tipsbladet har dommen klar fra topbraget i Århus mellem AGF og FC Midtjylland.



ÅRHUS (Tipsbladet)

FC Midtjylland havde desperat brug for oprejsning efter en elendig kamp mod Randers i seneste runde og smed Jonas Lössl og Adam Buksa i startopstillingen, mens AGF havde en fremragende mulighed for at slå sig tættere på de to tophold og holde de øvrige rivaler til tredjepladsen på afstand.

Opgørene mellem AGF og FC Midtjylland har været intense og til tider ophidsede de seneste år, så hvordan ville det gå med så meget på spil og et århusiansk hjemmehold, der virkelig gerne ville bryde en stime med FCM-dominans i de indbyrdes opgør?

Vi ser nærmere på forløbet af topkampen her i Tipsbladets Dom fra opgøret i Vejlby.

AGF-FC Midtjylland 1-1 (0-0)
1-0 Patrick Mortensen (50.)
1-1 Mikel Gogorza (51.)

Kampens bedste:

AGF
Det er tydeligt at se, hvorfor Uwe Rösler er så begejstret for Nicolai Poulsen.

Midtbaneoprydderen stod i vejen for en masse FCM-muligheder og bremsede gæsterne, og han kan om nogen få tilskuerne i Århus med sig, når Patrick Mortensen&Co ikke lige sparker boldene i mål.

Han er en Superliga-topspiller, AGF ikke bare lige erstatter, især ikke mod stærke modstandere som FC Midtjylland og de andre hold, man møder her i medaljeslutspillet.

FC Midtjylland
I dag fungerede FC Midtjyllands spil langt bedre end mod Brøndby IF og især Randers FC, og uden at nogen af FCM-spillerne decideret strålede, gjorde Dani Silva det godt som styrmand på et FCM-hold i uendelig meget mere balance end det seneste, dybt skuffende nederlag til Randers.

Vi vil på Tipsbladet stadig holde fast i, at FCM vil have endnu bedre af til sommer at få en boldspillende sekser med enorm stærk fysik og hurtighed (tænk Raphael Onyedika), så Silva kan spille otter, hvilket den rige mesterklub har råd til.

Men Silva er god, også selv om der har været forbiere i de første par måneder i klubben.

Kampens værste:


Han spiller egentlig en fornuftig kamp, Oliver Sørensen, men især i starten løb flere særdeles gode tilløb til chancer og afslutninger ud i sandet og blev ikke til noget for den dygtige midtbanespiller.

Vi har høje forventninger til ham, og fuldt berettiget, for han er en fremragende otter og kommer igen i rigtig mange af de gode løb, der giver chancer.

Men skarpheden og selvtilliden har Oliver Sørensen altså bare ikke fundet igen efter den flotte sæsonstart, og den var der heller ikke i dag, da han og holdkammeraterne egentlig havde gode muligheder for at sikre en flot start.

Man må håbe for ham og FCM, den kommer igen – der er guld på højkant og for Sørensens vedkommende også et fortjent skifte til en større liga med betydeligt højere million-lønninger, end selv FCM kan betale.

Og så skal FCM have gjort noget ved uskarpheden på de defensive hjørnespark og afslutningerne generelt – det her endte som en kamp, FCM burde have vundet, og så mange chancer kan man altså ikke forvente at få i et slutspil til at overhale FC København og holde pludseligt påske-genopstandne Brøndby IF på afstand.

Kampens detalje:

Han havde brændt en gigantisk chance i første halvleg og været virkelig, virkelig ærgerlig over det.

Men da FC Midtjylland var ved at ryge ned i sækken ved Patrick Mortensens 1-0-mål, reddede Mikel Gogorza sit hold med en flot og vigtig udligning.

Det satte samtidig gang i FC Midtjylland igen og ledte til en anden halvleg med FCM-dominans, og det var ikke mindst Mikel Gogorzas fortjeneste.

Når Aral Simsir til sommer sandsynligvis skal sælges, tegner det til, at Mikel Gogorza bliver afløseren på pladsen sammen med en indkøbt profil – og det skal såmænd nok gå, hvis Gogorza fortsætter sin positive udvikling.



Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Peter Schmeichel taget på sengen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Arsenal ansætter dansk toptræner

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mohamed Daramy vender tilbage

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Dansk bomber med vildt mål i England

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Andreas Christensen skriver snart under

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Går langt ned i løn

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Rangers rundbarberer Dons igen

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter