ÅRHUS (Tipsbladet)
FC Midtjylland havde desperat brug for oprejsning efter en elendig kamp mod Randers i seneste runde og smed Jonas Lössl og Adam Buksa i startopstillingen, mens AGF havde en fremragende mulighed for at slå sig tættere på de to tophold og holde de øvrige rivaler til tredjepladsen på afstand.
Opgørene mellem AGF og FC Midtjylland har været intense og til tider ophidsede de seneste år, så hvordan ville det gå med så meget på spil og et århusiansk hjemmehold, der virkelig gerne ville bryde en stime med FCM-dominans i de indbyrdes opgør?
Vi ser nærmere på forløbet af topkampen her i Tipsbladets Dom fra opgøret i Vejlby.
AGF-FC Midtjylland 1-1 (0-0)
1-0 Patrick Mortensen (50.)
1-1 Mikel Gogorza (51.)
Kampens bedste:
AGF
Det er tydeligt at se, hvorfor Uwe Rösler er så begejstret for Nicolai Poulsen.
Midtbaneoprydderen stod i vejen for en masse FCM-muligheder og bremsede gæsterne, og han kan om nogen få tilskuerne i Århus med sig, når Patrick Mortensen&Co ikke lige sparker boldene i mål.
Han er en Superliga-topspiller, AGF ikke bare lige erstatter, især ikke mod stærke modstandere som FC Midtjylland og de andre hold, man møder her i medaljeslutspillet.
FC Midtjylland
I dag fungerede FC Midtjyllands spil langt bedre end mod Brøndby IF og især Randers FC, og uden at nogen af FCM-spillerne decideret strålede, gjorde Dani Silva det godt som styrmand på et FCM-hold i uendelig meget mere balance end det seneste, dybt skuffende nederlag til Randers.
Vi vil på Tipsbladet stadig holde fast i, at FCM vil have endnu bedre af til sommer at få en boldspillende sekser med enorm stærk fysik og hurtighed (tænk Raphael Onyedika), så Silva kan spille otter, hvilket den rige mesterklub har råd til.
Men Silva er god, også selv om der har været forbiere i de første par måneder i klubben.
Kampens værste:
Han spiller egentlig en fornuftig kamp, Oliver Sørensen, men især i starten løb flere særdeles gode tilløb til chancer og afslutninger ud i sandet og blev ikke til noget for den dygtige midtbanespiller.
Vi har høje forventninger til ham, og fuldt berettiget, for han er en fremragende otter og kommer igen i rigtig mange af de gode løb, der giver chancer.
Men skarpheden og selvtilliden har Oliver Sørensen altså bare ikke fundet igen efter den flotte sæsonstart, og den var der heller ikke i dag, da han og holdkammeraterne egentlig havde gode muligheder for at sikre en flot start.
Man må håbe for ham og FCM, den kommer igen – der er guld på højkant og for Sørensens vedkommende også et fortjent skifte til en større liga med betydeligt højere million-lønninger, end selv FCM kan betale.
Og så skal FCM have gjort noget ved uskarpheden på de defensive hjørnespark og afslutningerne generelt – det her endte som en kamp, FCM burde have vundet, og så mange chancer kan man altså ikke forvente at få i et slutspil til at overhale FC København og holde pludseligt påske-genopstandne Brøndby IF på afstand.
Kampens detalje:
Han havde brændt en gigantisk chance i første halvleg og været virkelig, virkelig ærgerlig over det.
Men da FC Midtjylland var ved at ryge ned i sækken ved Patrick Mortensens 1-0-mål, reddede Mikel Gogorza sit hold med en flot og vigtig udligning.
Det satte samtidig gang i FC Midtjylland igen og ledte til en anden halvleg med FCM-dominans, og det var ikke mindst Mikel Gogorzas fortjeneste.
Når Aral Simsir til sommer sandsynligvis skal sælges, tegner det til, at Mikel Gogorza bliver afløseren på pladsen sammen med en indkøbt profil – og det skal såmænd nok gå, hvis Gogorza fortsætter sin positive udvikling.
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
Biereth og Dolberg bryder måltørke
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
NYHEDER
– Korthuset er væltet
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
Newcastle spænder ben for Manchester City
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
OPTAKT
Randers FC – OB
HELT VILDT
