Av! Det er en kæmpe gave til FCK og BIF, kære FCM!

Tipsbladet har dommen klar fra topbraget i Århus mellem AGF og FC Midtjylland.



ÅRHUS (Tipsbladet)

FC Midtjylland havde desperat brug for oprejsning efter en elendig kamp mod Randers i seneste runde og smed Jonas Lössl og Adam Buksa i startopstillingen, mens AGF havde en fremragende mulighed for at slå sig tættere på de to tophold og holde de øvrige rivaler til tredjepladsen på afstand.

Opgørene mellem AGF og FC Midtjylland har været intense og til tider ophidsede de seneste år, så hvordan ville det gå med så meget på spil og et århusiansk hjemmehold, der virkelig gerne ville bryde en stime med FCM-dominans i de indbyrdes opgør?

Vi ser nærmere på forløbet af topkampen her i Tipsbladets Dom fra opgøret i Vejlby.

AGF-FC Midtjylland 1-1 (0-0)
1-0 Patrick Mortensen (50.)
1-1 Mikel Gogorza (51.)

Kampens bedste:

AGF
Det er tydeligt at se, hvorfor Uwe Rösler er så begejstret for Nicolai Poulsen.

Midtbaneoprydderen stod i vejen for en masse FCM-muligheder og bremsede gæsterne, og han kan om nogen få tilskuerne i Århus med sig, når Patrick Mortensen&Co ikke lige sparker boldene i mål.

Han er en Superliga-topspiller, AGF ikke bare lige erstatter, især ikke mod stærke modstandere som FC Midtjylland og de andre hold, man møder her i medaljeslutspillet.

FC Midtjylland
I dag fungerede FC Midtjyllands spil langt bedre end mod Brøndby IF og især Randers FC, og uden at nogen af FCM-spillerne decideret strålede, gjorde Dani Silva det godt som styrmand på et FCM-hold i uendelig meget mere balance end det seneste, dybt skuffende nederlag til Randers.

Vi vil på Tipsbladet stadig holde fast i, at FCM vil have endnu bedre af til sommer at få en boldspillende sekser med enorm stærk fysik og hurtighed (tænk Raphael Onyedika), så Silva kan spille otter, hvilket den rige mesterklub har råd til.

Men Silva er god, også selv om der har været forbiere i de første par måneder i klubben.

Kampens værste:


Han spiller egentlig en fornuftig kamp, Oliver Sørensen, men især i starten løb flere særdeles gode tilløb til chancer og afslutninger ud i sandet og blev ikke til noget for den dygtige midtbanespiller.

Vi har høje forventninger til ham, og fuldt berettiget, for han er en fremragende otter og kommer igen i rigtig mange af de gode løb, der giver chancer.

Men skarpheden og selvtilliden har Oliver Sørensen altså bare ikke fundet igen efter den flotte sæsonstart, og den var der heller ikke i dag, da han og holdkammeraterne egentlig havde gode muligheder for at sikre en flot start.

Man må håbe for ham og FCM, den kommer igen – der er guld på højkant og for Sørensens vedkommende også et fortjent skifte til en større liga med betydeligt højere million-lønninger, end selv FCM kan betale.

Og så skal FCM have gjort noget ved uskarpheden på de defensive hjørnespark og afslutningerne generelt – det her endte som en kamp, FCM burde have vundet, og så mange chancer kan man altså ikke forvente at få i et slutspil til at overhale FC København og holde pludseligt påske-genopstandne Brøndby IF på afstand.

Kampens detalje:

Han havde brændt en gigantisk chance i første halvleg og været virkelig, virkelig ærgerlig over det.

Men da FC Midtjylland var ved at ryge ned i sækken ved Patrick Mortensens 1-0-mål, reddede Mikel Gogorza sit hold med en flot og vigtig udligning.

Det satte samtidig gang i FC Midtjylland igen og ledte til en anden halvleg med FCM-dominans, og det var ikke mindst Mikel Gogorzas fortjeneste.

Når Aral Simsir til sommer sandsynligvis skal sælges, tegner det til, at Mikel Gogorza bliver afløseren på pladsen sammen med en indkøbt profil – og det skal såmænd nok gå, hvis Gogorza fortsætter sin positive udvikling.





Supercomputer: Gyser venter i Superligaen




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

FCK-boss melder klar målsætning ud

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Farzam: En gave for FC København

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

FC Fredericia – Randers FC

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Ekspert i svime over FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Supercomputer spår FCM-nedtur

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Brøndby i transfer-kovending?

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Tæt på at sende millioner til FC København

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay