Avis: 40 Lobotka-millioner kan være på vej til FC Nordsjælland

Stanislav Lobotka ventes solgt til Napoli én af de nærmeste dage, og ifølge en italiensk avis forgyldes FC Nordsjælland med skiftet.



Midtbanespilleren Stanislav Lobotka forgyldte FC Nordsjælland, da han i sommeren 2017 blev solgt til spanske Celta Vigo.

Nu starter slovakken efter alt at dømme endnu en millionregn over Farum.

Stanislav Lobotka er ifølge medier i både Italien og Spanien meget tæt på at blive solgt til storklubben Napoli, og hvis man skal tro den italienske avis Il Mattino, kan det meget vel ske for et beløb i omegnen af 165 millioner kroner.

Avisen skriver samtidig, at FC Nordsjælland har sikret sig en videresalgsklausul på 25 procent på Stanislav Lobotka, og det vil altså sige, at der er hele 40 millioner kroner på vej til den danske Superliga-klub, hvis prisen holder vand.

Napoli og Celta Vigo forhandler stadig om den endelige transfersum, så det kan næppe udelukkes, at FC Nordsjælland ender med lidt færre end 40 millioner kroner, men det ændrer ikke på, at FCN har gjort et scoop ved at få forhandlet videresalgsklausulen op på hele 25 procent.

25-årige Stanislav Lobotka var ikke med, da Celta Vigo søndag mødte Osasuna i den spanske liga. Slovakken havde bedt om at få fri, fordi han ikke følte sig helt frisk i hovedet ovenpå de igangværende forhandlinger mellem Celta Vigo og Napoli, og det blev altså imødekommet af cheftræner Oscar Garcia.

Stanislav Lobotka var en stor profil i Superligaen for FC Nordsjælland, og han har altså fortsat sin udvikling i Celta Vigo, således han nu skal prøve kræfter med én af de helt store klubber i verden. Det er dog ikke målene, Lobotka har solgt sig på. Slovakken har ikke scoret et eneste mål for hverken FC Nordsjælland eller Celta Vigo.

Tipsbladet.dk har uden held forsøgt at få en kommentar fra FC Nordsjællands sportschef Jan Laursen. 

Læs også:Medie: Norske mestre byder seks millioner kroner for Silkeborg-profil




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Chokskifte på vej?

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Marokko – Haiti

Skotland – Brasilien

Åbner op for sommertransfer

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

FC Barcelona køber VM-angriber

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Tjekkiet – Mexico

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Ny bejler til dansk guldfugl

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Sydafrika – Sydkorea