Avis: 40 Lobotka-millioner kan være på vej til FC Nordsjælland

Stanislav Lobotka ventes solgt til Napoli én af de nærmeste dage, og ifølge en italiensk avis forgyldes FC Nordsjælland med skiftet.



Midtbanespilleren Stanislav Lobotka forgyldte FC Nordsjælland, da han i sommeren 2017 blev solgt til spanske Celta Vigo.

Nu starter slovakken efter alt at dømme endnu en millionregn over Farum.

Stanislav Lobotka er ifølge medier i både Italien og Spanien meget tæt på at blive solgt til storklubben Napoli, og hvis man skal tro den italienske avis Il Mattino, kan det meget vel ske for et beløb i omegnen af 165 millioner kroner.

Avisen skriver samtidig, at FC Nordsjælland har sikret sig en videresalgsklausul på 25 procent på Stanislav Lobotka, og det vil altså sige, at der er hele 40 millioner kroner på vej til den danske Superliga-klub, hvis prisen holder vand.

Napoli og Celta Vigo forhandler stadig om den endelige transfersum, så det kan næppe udelukkes, at FC Nordsjælland ender med lidt færre end 40 millioner kroner, men det ændrer ikke på, at FCN har gjort et scoop ved at få forhandlet videresalgsklausulen op på hele 25 procent.

25-årige Stanislav Lobotka var ikke med, da Celta Vigo søndag mødte Osasuna i den spanske liga. Slovakken havde bedt om at få fri, fordi han ikke følte sig helt frisk i hovedet ovenpå de igangværende forhandlinger mellem Celta Vigo og Napoli, og det blev altså imødekommet af cheftræner Oscar Garcia.

Stanislav Lobotka var en stor profil i Superligaen for FC Nordsjælland, og han har altså fortsat sin udvikling i Celta Vigo, således han nu skal prøve kræfter med én af de helt store klubber i verden. Det er dog ikke målene, Lobotka har solgt sig på. Slovakken har ikke scoret et eneste mål for hverken FC Nordsjælland eller Celta Vigo.

Tipsbladet.dk har uden held forsøgt at få en kommentar fra FC Nordsjællands sportschef Jan Laursen. 

Læs også:Medie: Norske mestre byder seks millioner kroner for Silkeborg-profil




Enige med Hjulmand – her er kontrakten




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

USA – Belgien

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Dansker på blokken i ny storklub

Brasiliansk boost før Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Historien taler for norsk triumf 

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Her er 1/8-finalerne ved VM