Avis: 40 Lobotka-millioner kan være på vej til FC Nordsjælland

Stanislav Lobotka ventes solgt til Napoli én af de nærmeste dage, og ifølge en italiensk avis forgyldes FC Nordsjælland med skiftet.



Midtbanespilleren Stanislav Lobotka forgyldte FC Nordsjælland, da han i sommeren 2017 blev solgt til spanske Celta Vigo.

Nu starter slovakken efter alt at dømme endnu en millionregn over Farum.

Stanislav Lobotka er ifølge medier i både Italien og Spanien meget tæt på at blive solgt til storklubben Napoli, og hvis man skal tro den italienske avis Il Mattino, kan det meget vel ske for et beløb i omegnen af 165 millioner kroner.

Avisen skriver samtidig, at FC Nordsjælland har sikret sig en videresalgsklausul på 25 procent på Stanislav Lobotka, og det vil altså sige, at der er hele 40 millioner kroner på vej til den danske Superliga-klub, hvis prisen holder vand.

Napoli og Celta Vigo forhandler stadig om den endelige transfersum, så det kan næppe udelukkes, at FC Nordsjælland ender med lidt færre end 40 millioner kroner, men det ændrer ikke på, at FCN har gjort et scoop ved at få forhandlet videresalgsklausulen op på hele 25 procent.

25-årige Stanislav Lobotka var ikke med, da Celta Vigo søndag mødte Osasuna i den spanske liga. Slovakken havde bedt om at få fri, fordi han ikke følte sig helt frisk i hovedet ovenpå de igangværende forhandlinger mellem Celta Vigo og Napoli, og det blev altså imødekommet af cheftræner Oscar Garcia.

Stanislav Lobotka var en stor profil i Superligaen for FC Nordsjælland, og han har altså fortsat sin udvikling i Celta Vigo, således han nu skal prøve kræfter med én af de helt store klubber i verden. Det er dog ikke målene, Lobotka har solgt sig på. Slovakken har ikke scoret et eneste mål for hverken FC Nordsjælland eller Celta Vigo.

Tipsbladet.dk har uden held forsøgt at få en kommentar fra FC Nordsjællands sportschef Jan Laursen. 

Læs også:Medie: Norske mestre byder seks millioner kroner for Silkeborg-profil






LIVE

TransferLIVE: Thomas Frank er førsteprioritet

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Enig med FC Midtjylland-angriber

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Portugal – Spanien

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Scorer vanvittig løn i Premier League

USA – Belgien

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Jagter dansk erstatning

“Du er en fucking maskine!”

‘Den mest magtfulde nogensinde’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’