Avis: 40 Lobotka-millioner kan være på vej til FC Nordsjælland

Stanislav Lobotka ventes solgt til Napoli én af de nærmeste dage, og ifølge en italiensk avis forgyldes FC Nordsjælland med skiftet.



Midtbanespilleren Stanislav Lobotka forgyldte FC Nordsjælland, da han i sommeren 2017 blev solgt til spanske Celta Vigo.

Nu starter slovakken efter alt at dømme endnu en millionregn over Farum.

Stanislav Lobotka er ifølge medier i både Italien og Spanien meget tæt på at blive solgt til storklubben Napoli, og hvis man skal tro den italienske avis Il Mattino, kan det meget vel ske for et beløb i omegnen af 165 millioner kroner.

Avisen skriver samtidig, at FC Nordsjælland har sikret sig en videresalgsklausul på 25 procent på Stanislav Lobotka, og det vil altså sige, at der er hele 40 millioner kroner på vej til den danske Superliga-klub, hvis prisen holder vand.

Napoli og Celta Vigo forhandler stadig om den endelige transfersum, så det kan næppe udelukkes, at FC Nordsjælland ender med lidt færre end 40 millioner kroner, men det ændrer ikke på, at FCN har gjort et scoop ved at få forhandlet videresalgsklausulen op på hele 25 procent.

25-årige Stanislav Lobotka var ikke med, da Celta Vigo søndag mødte Osasuna i den spanske liga. Slovakken havde bedt om at få fri, fordi han ikke følte sig helt frisk i hovedet ovenpå de igangværende forhandlinger mellem Celta Vigo og Napoli, og det blev altså imødekommet af cheftræner Oscar Garcia.

Stanislav Lobotka var en stor profil i Superligaen for FC Nordsjælland, og han har altså fortsat sin udvikling i Celta Vigo, således han nu skal prøve kræfter med én af de helt store klubber i verden. Det er dog ikke målene, Lobotka har solgt sig på. Slovakken har ikke scoret et eneste mål for hverken FC Nordsjælland eller Celta Vigo.

Tipsbladet.dk har uden held forsøgt at få en kommentar fra FC Nordsjællands sportschef Jan Laursen. 

Læs også:Medie: Norske mestre byder seks millioner kroner for Silkeborg-profil




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Her kan du se FC Polissya mod FC København

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Her kan du se de danske hold i Europa

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

AGF – Brøndby IF

Osula får stor rolle i Newcastle



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København – Lyngby BK

‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’

Viborg FF – OB

Randers FC – Silkeborg IF