Han er en af de få fra Silkeborg, der for alvor leverede i løbet af efteråret, midtbanespiller Mads Emil Madsen, og det har de også fået øjnene op for andre steder end i det midtjyske. Derfor er der ikke overraskende interesse for U21-landsholdsspilleren.
Og interessen er nu blevet så konkret, at det store norske medie fortæller, at de norske mestre er så lune på den 21-årige midtbanespiller, at man har sendt et bud på seks millioner danske kroner afsted på midtbanespilleren. Det skriver VG i deres liveblog fra transfervinduet.
Læs også:Vild liste: De yngste stjerneskud i Superligaen
Det fremgår ikke, om buddet er blevet accepteret, og VG skriver, at klubberne ikke vil kommentere på informationen.
Ifølge det norske medie har Molde længe været interesseret i Silkeborgs pasnings- og løbestærke midtbanespiller, og buddet på seks millioner danske kroner er angiveligt ikke det første, de har lagt på SIF-spilleren.
Danske B.T. har tidligere fortalt, hvordan både AGF og FC Nordsjælland holder øje med midtbanemanden, der har kontrakt med SIF frem til 31. december 2022, og Molde er angiveligt heller ikke den eneste klub i udlandet, der har snøren ude efter Mads Emil Madsen.
Silkeborg har økonomien til at holde på den 21-årige spiller, men omvendt kan et skifte til en af Norges to største klubber også ende med at være så interessant, at Mads Emil Madsen banker i bordet for at blive solgt. Det kræver selvfølgelig, at prisen er god for SIF, og så kræver det, at man er i stand til at hente en spiller eller to i transfermarkedet, der kan være med til at lukke holdet på den centrale midtbane.
Madsen var afgørende i Silkeborgs oprykningssæson i fjor, og i denne sæson har han stået for fem oplæg i 20 Superliga-kampe. Han har kampe på diverse ungdomslandshold og har spillet hele karrieren i SIF.
Læs også:Bedst og værst: Silkeborg skød med løst krudt og tabte i Lyngby
Læs også:Silkeborg udtager målmandstræneren
Læs også:U21-landsholdet skal til Tyrkiet: Her er truppen
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Superligaen dropper det
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
