Han er en af de få fra Silkeborg, der for alvor leverede i løbet af efteråret, midtbanespiller Mads Emil Madsen, og det har de også fået øjnene op for andre steder end i det midtjyske. Derfor er der ikke overraskende interesse for U21-landsholdsspilleren.
Og interessen er nu blevet så konkret, at det store norske medie fortæller, at de norske mestre er så lune på den 21-årige midtbanespiller, at man har sendt et bud på seks millioner danske kroner afsted på midtbanespilleren. Det skriver VG i deres liveblog fra transfervinduet.
Læs også:Vild liste: De yngste stjerneskud i Superligaen
Det fremgår ikke, om buddet er blevet accepteret, og VG skriver, at klubberne ikke vil kommentere på informationen.
Ifølge det norske medie har Molde længe været interesseret i Silkeborgs pasnings- og løbestærke midtbanespiller, og buddet på seks millioner danske kroner er angiveligt ikke det første, de har lagt på SIF-spilleren.
Danske B.T. har tidligere fortalt, hvordan både AGF og FC Nordsjælland holder øje med midtbanemanden, der har kontrakt med SIF frem til 31. december 2022, og Molde er angiveligt heller ikke den eneste klub i udlandet, der har snøren ude efter Mads Emil Madsen.
Silkeborg har økonomien til at holde på den 21-årige spiller, men omvendt kan et skifte til en af Norges to største klubber også ende med at være så interessant, at Mads Emil Madsen banker i bordet for at blive solgt. Det kræver selvfølgelig, at prisen er god for SIF, og så kræver det, at man er i stand til at hente en spiller eller to i transfermarkedet, der kan være med til at lukke holdet på den centrale midtbane.
Madsen var afgørende i Silkeborgs oprykningssæson i fjor, og i denne sæson har han stået for fem oplæg i 20 Superliga-kampe. Han har kampe på diverse ungdomslandshold og har spillet hele karrieren i SIF.
Læs også:Bedst og værst: Silkeborg skød med løst krudt og tabte i Lyngby
Læs også:Silkeborg udtager målmandstræneren
Læs også:U21-landsholdet skal til Tyrkiet: Her er truppen
LIVE
VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning
VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TransferLIVE: Ten Hag henter dansker
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Brøndby henter keeper – her er planen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Misser første VM-kamp efter voldtægtsanklager
Vilde Messi tangerer VM-rekord
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
OPTAKT
