Han er en af de få fra Silkeborg, der for alvor leverede i løbet af efteråret, midtbanespiller Mads Emil Madsen, og det har de også fået øjnene op for andre steder end i det midtjyske. Derfor er der ikke overraskende interesse for U21-landsholdsspilleren.
Og interessen er nu blevet så konkret, at det store norske medie fortæller, at de norske mestre er så lune på den 21-årige midtbanespiller, at man har sendt et bud på seks millioner danske kroner afsted på midtbanespilleren. Det skriver VG i deres liveblog fra transfervinduet.
Læs også:Vild liste: De yngste stjerneskud i Superligaen
Det fremgår ikke, om buddet er blevet accepteret, og VG skriver, at klubberne ikke vil kommentere på informationen.
Ifølge det norske medie har Molde længe været interesseret i Silkeborgs pasnings- og løbestærke midtbanespiller, og buddet på seks millioner danske kroner er angiveligt ikke det første, de har lagt på SIF-spilleren.
Danske B.T. har tidligere fortalt, hvordan både AGF og FC Nordsjælland holder øje med midtbanemanden, der har kontrakt med SIF frem til 31. december 2022, og Molde er angiveligt heller ikke den eneste klub i udlandet, der har snøren ude efter Mads Emil Madsen.
Silkeborg har økonomien til at holde på den 21-årige spiller, men omvendt kan et skifte til en af Norges to største klubber også ende med at være så interessant, at Mads Emil Madsen banker i bordet for at blive solgt. Det kræver selvfølgelig, at prisen er god for SIF, og så kræver det, at man er i stand til at hente en spiller eller to i transfermarkedet, der kan være med til at lukke holdet på den centrale midtbane.
Madsen var afgørende i Silkeborgs oprykningssæson i fjor, og i denne sæson har han stået for fem oplæg i 20 Superliga-kampe. Han har kampe på diverse ungdomslandshold og har spillet hele karrieren i SIF.
Læs også:Bedst og værst: Silkeborg skød med løst krudt og tabte i Lyngby
Læs også:Silkeborg udtager målmandstræneren
Læs også:U21-landsholdet skal til Tyrkiet: Her er truppen
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Raser: Det er latterligt!
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
