Han har haft det svært, siden han i sommer blev solgt fra Randers FC til rumænske Cluj, og derfor kan pilen pege på en retur til dansk fodbold for midtbanespiller Vito Hammershøy-Mistrati.
Det er Ekstra Bladet, der skriver, at flere danske klubber jagter midtbanespilleren, 30 år, og meget tyder på, at han allerede til januar skifter klub.
Ifølge avisen er Randers FC er interesseret i at få Hammershøy-Mistrati retur, og også AaB, FC Midtjylland og Brøndby IF viser interesse for midtbanespilleren, der har haft en kringlet vej til topfodbolden.
Han kom i en ung alder til FCM's akademi i Ikast, og her blev han ikke fundet god nok til førsteholdet, og så har han siden været forbi Næstved, HB Køge, Lyngby og Helsingør, inden han med Hobro IK fik et gennembrud på den store scene, da klubben var i Superligaen.
Siden kom Mistrati altså til Randers, og i sommer kom det lukrative skifte til den rumænske topklub.
I Cluj har den 30-årige midtbanespiller dog haft det svært, og nu peger pilen altså mod en retur til Skandinavien.
Ekstra Bladet fortæller også, at der er interesse fra store klubber i Norge og Sverige, så det er ikke kun klubber fra Danmark, der er interesseret i midtbanemanden.
Tipsbladet talte torsdag med Søren Pedersen, sportschef i Randers FC, om Hammershøy-Mistrati, og her var han bestemt ikke afvisende over for at få danskeren retur.
– Det kunne bestemt være interessant at få ham hjem. Der er ingen tvivl om, at vi har været rigtig glade for Vito, og han har gjort rigtig meget godt for os. Han er en dygtig spiller, og vi ved, hvilken rolle, som han kan udfylde for os. Så det er selvfølgelig klart, at det kunne være interessant, men der er mig bekendt ikke noget, som er helt fast med ham, sagde Søren Pedersen.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Frankrig – England
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
NYHEDER
Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
MEDIE
Falsk Morten Frendrup-historie i omløb
TOPNYHED