Avis: BIF, FCM, AaB og Randers i kamp dansk profil

FC Midtjylland og Brøndby IF jagter dygtig dansk midtbanespiller.



Han har haft det svært, siden han i sommer blev solgt fra Randers FC til rumænske Cluj, og derfor kan pilen pege på en retur til dansk fodbold for midtbanespiller Vito Hammershøy-Mistrati.

Det er Ekstra Bladet, der skriver, at flere danske klubber jagter midtbanespilleren, 30 år, og meget tyder på, at han allerede til januar skifter klub.

Ifølge avisen er Randers FC er interesseret i at få Hammershøy-Mistrati retur, og også AaB, FC Midtjylland og Brøndby IF viser interesse for midtbanespilleren, der har haft en kringlet vej til topfodbolden.

Han kom i en ung alder til FCM's akademi i Ikast, og her blev han ikke fundet god nok til førsteholdet, og så har han siden været forbi Næstved, HB Køge, Lyngby og Helsingør, inden han med Hobro IK fik et gennembrud på den store scene, da klubben var i Superligaen.

Siden kom Mistrati altså til Randers, og i sommer kom det lukrative skifte til den rumænske topklub.

I Cluj har den 30-årige midtbanespiller dog haft det svært, og nu peger pilen altså mod en retur til Skandinavien.

Ekstra Bladet fortæller også, at der er interesse fra store klubber i Norge og Sverige, så det er ikke kun klubber fra Danmark, der er interesseret i midtbanemanden.

Tipsbladet talte torsdag med Søren Pedersen, sportschef i Randers FC, om Hammershøy-Mistrati, og her var han bestemt ikke afvisende over for at få danskeren retur.

– Det kunne bestemt være interessant at få ham hjem. Der er ingen tvivl om, at vi har været rigtig glade for Vito, og han har gjort rigtig meget godt for os. Han er en dygtig spiller, og vi ved, hvilken rolle, som han kan udfylde for os. Så det er selvfølgelig klart, at det kunne være interessant, men der er mig bekendt ikke noget, som er helt fast med ham, sagde Søren Pedersen.

Du kan læse hele interviewet med Randers-bossen her.





LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Superliga-træner tilknytter agent

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Uventet skifte?

De vil have Rashford

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vender tilbage til skærmen

Overraskende skifte lurer