Er den spanske sportsdirektør Miguel Torrecilla på vej til Brøndby eller ej?
Det står endnu ikke klart, men ifølge den asturiske avis La Voz de Asturias har den 53-årige Torrecilla i hvert fald forhandlet med Brøndby 'i ugevis'.
– Miguel Torrecilla, Real Zaragozas tidligere sportsdirektør, har været i forhandlinger med Brøndby i ugevis, med henblik på at indlede det, der kan blive hans andet ophold uden for Spanien, efter hans ophold i belgiske SK Beveren, skriver den spanske avis.
Miguel Torrecilla har senest været sportsdirektør i Real Zaragoza, som han forlod i november sidste år. Tidligere har han også været sportsdirektør i klubber som Sporting Gijon, Real Betis og Celta Vigo.
Tidligere på måneden kunne B.T. afsløre, at Brøndby-formand Jan Bech Andersen i april mødtes med Miguel Torrecilla. Jan Bech Andersen afviste i den forbindelse kategorisk overfor B.T., at der er planer om en udskiftning på Brøndbys sportsdirektør-post, som aktuelt besiddes af Carsten V. Jensen.
Mødet handlede i stedet om at blive klogere på det spanske og portugisiske marked, lød det fra Jan Bech Andersen.
Efterfølgende har både Marca og altså nu også La Voz de Asturias altså berettet, at Miguel Torrecilla kan være på vej til Brøndby.
Behov for klarhed
Uanset hvad understreger historien dog, at der er brug for mere klarhed fra Brøndbys nye ejere. Sådan lyder vurderingen fra Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på Tipsbladets trykte udgave.
– Jeg har ingen som helst idé om, hvorvidt der er kontakt, eller om Brøndby og ejerne i GFH leder efter en ny leder til at tage sig af transfers i organisationen, hvor man jo er inde i adskillige klubber, eller direkte i Brøndby, siger Troels Bager Thøgersen.
– Men det understreger jo igen, at der er brug for klarhed om fremtiden for Brøndby med de nye ejere, og hvordan man i praksis vil forvandle de store ambitioner, der blev meldt ud i oktober ved præsentationen af overtagelsen, til virkelighed.
Miguel Torrecilla har tidligere forhandlet med Brøndby, da han tilbage i 2012 hentede Michael Krohn-Dehli til Celta Vigo. Tre år senere hentede Torrecilla i øvrigt også Daniel Wass til Celta Vigo fra franske Evian.
I 2013 hentede Miguel Torrecilla desuden Luis Enrique ind som ny cheftræner for Celta Vigo. Enrique rykkede et år senere videre til FC Barcelona.
Miguel Torrecilla blev tilbage i december også rygtet til den cypriotiske klub Apollon Limassol, men det blev ikke til noget, og spanieren er dermed stadig ledig på jobmarkedet.
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TIPSBLADETS DOM