Er den spanske sportsdirektør Miguel Torrecilla på vej til Brøndby eller ej?
Det står endnu ikke klart, men ifølge den asturiske avis La Voz de Asturias har den 53-årige Torrecilla i hvert fald forhandlet med Brøndby 'i ugevis'.
– Miguel Torrecilla, Real Zaragozas tidligere sportsdirektør, har været i forhandlinger med Brøndby i ugevis, med henblik på at indlede det, der kan blive hans andet ophold uden for Spanien, efter hans ophold i belgiske SK Beveren, skriver den spanske avis.
Miguel Torrecilla har senest været sportsdirektør i Real Zaragoza, som han forlod i november sidste år. Tidligere har han også været sportsdirektør i klubber som Sporting Gijon, Real Betis og Celta Vigo.
Tidligere på måneden kunne B.T. afsløre, at Brøndby-formand Jan Bech Andersen i april mødtes med Miguel Torrecilla. Jan Bech Andersen afviste i den forbindelse kategorisk overfor B.T., at der er planer om en udskiftning på Brøndbys sportsdirektør-post, som aktuelt besiddes af Carsten V. Jensen.
Mødet handlede i stedet om at blive klogere på det spanske og portugisiske marked, lød det fra Jan Bech Andersen.
Efterfølgende har både Marca og altså nu også La Voz de Asturias altså berettet, at Miguel Torrecilla kan være på vej til Brøndby.
Behov for klarhed
Uanset hvad understreger historien dog, at der er brug for mere klarhed fra Brøndbys nye ejere. Sådan lyder vurderingen fra Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på Tipsbladets trykte udgave.
– Jeg har ingen som helst idé om, hvorvidt der er kontakt, eller om Brøndby og ejerne i GFH leder efter en ny leder til at tage sig af transfers i organisationen, hvor man jo er inde i adskillige klubber, eller direkte i Brøndby, siger Troels Bager Thøgersen.
– Men det understreger jo igen, at der er brug for klarhed om fremtiden for Brøndby med de nye ejere, og hvordan man i praksis vil forvandle de store ambitioner, der blev meldt ud i oktober ved præsentationen af overtagelsen, til virkelighed.
Miguel Torrecilla har tidligere forhandlet med Brøndby, da han tilbage i 2012 hentede Michael Krohn-Dehli til Celta Vigo. Tre år senere hentede Torrecilla i øvrigt også Daniel Wass til Celta Vigo fra franske Evian.
I 2013 hentede Miguel Torrecilla desuden Luis Enrique ind som ny cheftræner for Celta Vigo. Enrique rykkede et år senere videre til FC Barcelona.
Miguel Torrecilla blev tilbage i december også rygtet til den cypriotiske klub Apollon Limassol, men det blev ikke til noget, og spanieren er dermed stadig ledig på jobmarkedet.
LIVE
LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Henter FC København-spiller
AVIS
Ny melding om fremtiden
Kæk Wass: Han filmede!
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim