Avis: Brøndby har forhandlet med direktør i ugevis

Ifølge spansk avis har Brøndby i ugevis forhandlet med den spanske sportsdirektør Miguel Torrecilla.



Er den spanske sportsdirektør Miguel Torrecilla på vej til Brøndby eller ej? 

Det står endnu ikke klart, men ifølge den asturiske avis La Voz de Asturias har den 53-årige Torrecilla i hvert fald forhandlet med Brøndby 'i ugevis'. 

– Miguel Torrecilla, Real Zaragozas tidligere sportsdirektør, har været i forhandlinger med Brøndby i ugevis, med henblik på at indlede det, der kan blive hans andet ophold uden for Spanien, efter hans ophold i belgiske SK Beveren, skriver den spanske avis. 

Miguel Torrecilla har senest været sportsdirektør i Real Zaragoza, som han forlod i november sidste år. Tidligere har han også været sportsdirektør i klubber som Sporting Gijon, Real Betis og Celta Vigo. 

Tidligere på måneden kunne B.T. afsløre, at Brøndby-formand Jan Bech Andersen i april mødtes med Miguel Torrecilla. Jan Bech Andersen afviste i den forbindelse kategorisk overfor B.T., at der er planer om en udskiftning på Brøndbys sportsdirektør-post, som aktuelt besiddes af Carsten V. Jensen.

Mødet handlede i stedet om at blive klogere på det spanske og portugisiske marked, lød det fra Jan Bech Andersen. 

Efterfølgende har både Marca og altså nu også La Voz de Asturias altså berettet, at Miguel Torrecilla kan være på vej til Brøndby. 

Behov for klarhed
Uanset hvad understreger historien dog, at der er brug for mere klarhed fra Brøndbys nye ejere. Sådan lyder vurderingen fra Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på Tipsbladets trykte udgave. 

– Jeg har ingen som helst idé om, hvorvidt der er kontakt, eller om Brøndby og ejerne i GFH leder efter en ny leder til at tage sig af transfers i organisationen, hvor man jo er inde i adskillige klubber, eller direkte i Brøndby, siger Troels Bager Thøgersen. 

– Men det understreger jo igen, at der er brug for klarhed om fremtiden for Brøndby med de nye ejere, og hvordan man i praksis vil forvandle de store ambitioner, der blev meldt ud i oktober ved præsentationen af overtagelsen, til virkelighed. 

Miguel Torrecilla har tidligere forhandlet med Brøndby, da han tilbage i 2012 hentede Michael Krohn-Dehli til Celta Vigo. Tre år senere hentede Torrecilla i øvrigt også Daniel Wass til Celta Vigo fra franske Evian. 

I 2013 hentede Miguel Torrecilla desuden Luis Enrique ind som ny cheftræner for Celta Vigo. Enrique rykkede et år senere videre til FC Barcelona. 

Miguel Torrecilla blev tilbage i december også rygtet til den cypriotiske klub Apollon Limassol, men det blev ikke til noget, og spanieren er dermed stadig ledig på jobmarkedet. 





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

I chok over Manchester United

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Skræmmende Chido Obi-scener

Køber engelsk klub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Nu er Dreyer historisk

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

‘Han tisser isterninger’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

631 millioner kroner

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

– Burde have lukket langt tidligere!

Arne Slot sukker efter mål-rekord



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Det vil jeg aldrig gøre!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Bo Henriksen lander TV-job

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Medier revser Real Madrid-træner

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Tottenham straffes for nazihilsner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på