Avis: Brøndby har forhandlet med direktør i ugevis

Ifølge spansk avis har Brøndby i ugevis forhandlet med den spanske sportsdirektør Miguel Torrecilla.



Er den spanske sportsdirektør Miguel Torrecilla på vej til Brøndby eller ej? 

Det står endnu ikke klart, men ifølge den asturiske avis La Voz de Asturias har den 53-årige Torrecilla i hvert fald forhandlet med Brøndby 'i ugevis'. 

– Miguel Torrecilla, Real Zaragozas tidligere sportsdirektør, har været i forhandlinger med Brøndby i ugevis, med henblik på at indlede det, der kan blive hans andet ophold uden for Spanien, efter hans ophold i belgiske SK Beveren, skriver den spanske avis. 

Miguel Torrecilla har senest været sportsdirektør i Real Zaragoza, som han forlod i november sidste år. Tidligere har han også været sportsdirektør i klubber som Sporting Gijon, Real Betis og Celta Vigo. 

Tidligere på måneden kunne B.T. afsløre, at Brøndby-formand Jan Bech Andersen i april mødtes med Miguel Torrecilla. Jan Bech Andersen afviste i den forbindelse kategorisk overfor B.T., at der er planer om en udskiftning på Brøndbys sportsdirektør-post, som aktuelt besiddes af Carsten V. Jensen.

Mødet handlede i stedet om at blive klogere på det spanske og portugisiske marked, lød det fra Jan Bech Andersen. 

Efterfølgende har både Marca og altså nu også La Voz de Asturias altså berettet, at Miguel Torrecilla kan være på vej til Brøndby. 

Behov for klarhed
Uanset hvad understreger historien dog, at der er brug for mere klarhed fra Brøndbys nye ejere. Sådan lyder vurderingen fra Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på Tipsbladets trykte udgave. 

– Jeg har ingen som helst idé om, hvorvidt der er kontakt, eller om Brøndby og ejerne i GFH leder efter en ny leder til at tage sig af transfers i organisationen, hvor man jo er inde i adskillige klubber, eller direkte i Brøndby, siger Troels Bager Thøgersen. 

– Men det understreger jo igen, at der er brug for klarhed om fremtiden for Brøndby med de nye ejere, og hvordan man i praksis vil forvandle de store ambitioner, der blev meldt ud i oktober ved præsentationen af overtagelsen, til virkelighed. 

Miguel Torrecilla har tidligere forhandlet med Brøndby, da han tilbage i 2012 hentede Michael Krohn-Dehli til Celta Vigo. Tre år senere hentede Torrecilla i øvrigt også Daniel Wass til Celta Vigo fra franske Evian. 

I 2013 hentede Miguel Torrecilla desuden Luis Enrique ind som ny cheftræner for Celta Vigo. Enrique rykkede et år senere videre til FC Barcelona. 

Miguel Torrecilla blev tilbage i december også rygtet til den cypriotiske klub Apollon Limassol, men det blev ikke til noget, og spanieren er dermed stadig ledig på jobmarkedet. 





Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’


Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Dansker med kongemål mod Napoli

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Har talt med Ferguson om United-job

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Liverpool-træner er ked af prædikat

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Eriksen og Kjær tager afsted

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Rygter om AC Horsens-legende

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Her er Ajax-danskers millionløn

Manchester United overvejer ham

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner