De solgte mange mål i januar, hvor Kamil Wilczek, Hany Mukhtar og Dominik Kaiser alle forlod klubben, og nu bliver der i Brøndby arbejdet på at få flere mål i truppen. Jagten efter en ny angriber er ifølge B.T. godt i gang.
Selv om Mikael Uhre har gjort det godt i Brøndbys angreb, er det “kun” blevet til fem scoringer i dette forår. Han er Brøndbys forårstopscorer, men på den lange bane er der brug for konkurrence i angrebet.
Derfor er fodbolddirektør Carsten V. Jensen i gang med at se på mulighederne for forstærkning, og den jagt har ifølge B.T. bragt direktøren forbi tyske Dynamo Dresden, hvor han har vist interesse for den 26-årige angriber Alexander Jeremejeff.
Læs også:Avis: Lyngby-talents skifte til Bundesligaen blev ødelagt af corona
Jeremejeff er svensker med bosniske rødder, og der skal allerede have været kontakt mellem parterne.
Det bliver dog ikke nemt, da der er anden skandinavisk interesse for angriberen, og den 26-årige svensker har også fortsat et par år igen af aftalen.
Alexander Jeremejeff var holdkammerat med Simon Makienok i dette forår, og svenskeren kom til den tyske klub i sommer fra BK Häcken og har i øvrigt også en fortid i Malmö FF.
Læs også:Avis: Kudus er på plads i AFC Ajax – har underskrevet lang aftale
I den netop afsluttede sæson scorede han fire gange i 23 kampe for klubben, der endte med at rykke ud af 2. Bundesliga.
At der er behov for forstærkning til angrebet, er der nok ikke den store tvivl om, da Brøndby ud over Uhre har Simon Hedlund og Jesper Lindstrøm som alternativer. De to sidstnævnte er ikke angribere, der laver mange mål.
Samuel Mraz ventes at være færdig i Brøndby, nu hvor der kun er en uge tilbage af lejeaftalen. Han har ikke vist sig som en stor målscorer for Brøndby, hvorfor klubben formentlig ikke køber ham fri af Empoli.
Læs også:Medie: Endnu en belgisk klub bejler til Højer
Læs også:Avis: AC Milan ser nærmere på Brøndby-talent
Læs også:Medie: FC Midtjylland har en Pione Sisto-plan i skuffen
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Afvist – Brøndby undrer sig
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Bo Svensson skriver Superliga-historie
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
