Avis: FC København bød 15 millioner på ham

FC København afgav angiveligt et bud på bulgarsk målmand i sommerens transfervindue.



FC København hentede en række nye spillere til klubben i sommerens transfervindue, og blandt de nye ansigter var to målmænd i form af Kamil Grabara og Johan Guadagno. Noget tyder dog på, at der også var andre keepere på blokken i den danske hovedstad.

Ifølge det bulgarske medie Tema Sport viste FC København interesse for den 19-årige målmand Svetoslav Vutsov, der til dagligt tørner ud for Slavia Sofia og desuden vogter målet på Bulgariens U21-landshold. 

Ifølge mediet tikkede der i sommerens transfervindue et bud på 15 millioner kroner fra FC København ind i mailboksen hos Slavia Sofia, men Vutson valgte at blive i klubben, hvor han er sikret spilletid. Forventningen er, at han på sigt kan tiltrække sig interesse fra endnu større klubber end FC København.

Om Svetoslav Vutsov fortsat fortsat er på blokken i FC København, melder historien ikke noget om, men umiddelbart er det svært at forestille sig, at løverne ønsker at foretage sig yderligere på målmandsposten.

Med Kamil Grabara og Karl-Johan Johnsson som den nuværende besætning – og fortsat ejerskab over Sten Grytebust – er det næppe der, FCK lige nu føler et behov for at styrke sig.

Desuden har klubben en stor tro på, at 18-årige Johan Guadagno, der blev hentet i Manchester United, på sigt kan gøre sig gældende på førsteholdet.

– Han er en spiller, som ungdomsafdelingen har fulgt meget tæt, og som de overleverede til os i den sammenhæng. Jeg må bare sige, at han er et stort talent. Han har været rigtig dygtig indtil videre, og jeg er meget imponeret. Ham spår jeg en meget stor fremtid. Tiden er ikke hans lige nu, men det skal han sørge for, at det bliver, sagde sportsdirektør Peter Christiansen til tipsbladet.dk i midten af juli.

Svetoslav Vutsov er med sine 195 centimeter en målmand, der rager godt op i landskabet. Han kommer dog næppe til at tone frem i den danske hovedstad. 





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

FC København jagter Romane Amane

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Senegal – Irak

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Egypten – Iran

Supercomputer: Her er VM-finalen

New Zealand – Belgien

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Jordan – Argentina

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Algeriet – Østrig

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Kap Verde – Saudi-Arabien

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Afslører: FCK ringede aldrig

Panama – England

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’