Avis: FC København bød 15 millioner på ham

FC København afgav angiveligt et bud på bulgarsk målmand i sommerens transfervindue.



FC København hentede en række nye spillere til klubben i sommerens transfervindue, og blandt de nye ansigter var to målmænd i form af Kamil Grabara og Johan Guadagno. Noget tyder dog på, at der også var andre keepere på blokken i den danske hovedstad.

Ifølge det bulgarske medie Tema Sport viste FC København interesse for den 19-årige målmand Svetoslav Vutsov, der til dagligt tørner ud for Slavia Sofia og desuden vogter målet på Bulgariens U21-landshold. 

Ifølge mediet tikkede der i sommerens transfervindue et bud på 15 millioner kroner fra FC København ind i mailboksen hos Slavia Sofia, men Vutson valgte at blive i klubben, hvor han er sikret spilletid. Forventningen er, at han på sigt kan tiltrække sig interesse fra endnu større klubber end FC København.

Om Svetoslav Vutsov fortsat fortsat er på blokken i FC København, melder historien ikke noget om, men umiddelbart er det svært at forestille sig, at løverne ønsker at foretage sig yderligere på målmandsposten.

Med Kamil Grabara og Karl-Johan Johnsson som den nuværende besætning – og fortsat ejerskab over Sten Grytebust – er det næppe der, FCK lige nu føler et behov for at styrke sig.

Desuden har klubben en stor tro på, at 18-årige Johan Guadagno, der blev hentet i Manchester United, på sigt kan gøre sig gældende på førsteholdet.

– Han er en spiller, som ungdomsafdelingen har fulgt meget tæt, og som de overleverede til os i den sammenhæng. Jeg må bare sige, at han er et stort talent. Han har været rigtig dygtig indtil videre, og jeg er meget imponeret. Ham spår jeg en meget stor fremtid. Tiden er ikke hans lige nu, men det skal han sørge for, at det bliver, sagde sportsdirektør Peter Christiansen til tipsbladet.dk i midten af juli.

Svetoslav Vutsov er med sine 195 centimeter en målmand, der rager godt op i landskabet. Han kommer dog næppe til at tone frem i den danske hovedstad. 







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Fredericia er nærmest rykket ned

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Tragiske omstændigheder inden El Clásico



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Randers FC – OB

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Magiske Messi slår til igen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Monstersalg: FC København-boss jubler

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’