Avis: FC København bød 15 millioner på ham

FC København afgav angiveligt et bud på bulgarsk målmand i sommerens transfervindue.



FC København hentede en række nye spillere til klubben i sommerens transfervindue, og blandt de nye ansigter var to målmænd i form af Kamil Grabara og Johan Guadagno. Noget tyder dog på, at der også var andre keepere på blokken i den danske hovedstad.

Ifølge det bulgarske medie Tema Sport viste FC København interesse for den 19-årige målmand Svetoslav Vutsov, der til dagligt tørner ud for Slavia Sofia og desuden vogter målet på Bulgariens U21-landshold. 

Ifølge mediet tikkede der i sommerens transfervindue et bud på 15 millioner kroner fra FC København ind i mailboksen hos Slavia Sofia, men Vutson valgte at blive i klubben, hvor han er sikret spilletid. Forventningen er, at han på sigt kan tiltrække sig interesse fra endnu større klubber end FC København.

Om Svetoslav Vutsov fortsat fortsat er på blokken i FC København, melder historien ikke noget om, men umiddelbart er det svært at forestille sig, at løverne ønsker at foretage sig yderligere på målmandsposten.

Med Kamil Grabara og Karl-Johan Johnsson som den nuværende besætning – og fortsat ejerskab over Sten Grytebust – er det næppe der, FCK lige nu føler et behov for at styrke sig.

Desuden har klubben en stor tro på, at 18-årige Johan Guadagno, der blev hentet i Manchester United, på sigt kan gøre sig gældende på førsteholdet.

– Han er en spiller, som ungdomsafdelingen har fulgt meget tæt, og som de overleverede til os i den sammenhæng. Jeg må bare sige, at han er et stort talent. Han har været rigtig dygtig indtil videre, og jeg er meget imponeret. Ham spår jeg en meget stor fremtid. Tiden er ikke hans lige nu, men det skal han sørge for, at det bliver, sagde sportsdirektør Peter Christiansen til tipsbladet.dk i midten af juli.

Svetoslav Vutsov er med sine 195 centimeter en målmand, der rager godt op i landskabet. Han kommer dog næppe til at tone frem i den danske hovedstad. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Leverkusen – Bayern

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Andreas Christensen afviser tilbud

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

FC København – OB

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF