Avis: FC København bød 15 millioner på ham

FC København afgav angiveligt et bud på bulgarsk målmand i sommerens transfervindue.



FC København hentede en række nye spillere til klubben i sommerens transfervindue, og blandt de nye ansigter var to målmænd i form af Kamil Grabara og Johan Guadagno. Noget tyder dog på, at der også var andre keepere på blokken i den danske hovedstad.

Ifølge det bulgarske medie Tema Sport viste FC København interesse for den 19-årige målmand Svetoslav Vutsov, der til dagligt tørner ud for Slavia Sofia og desuden vogter målet på Bulgariens U21-landshold. 

Ifølge mediet tikkede der i sommerens transfervindue et bud på 15 millioner kroner fra FC København ind i mailboksen hos Slavia Sofia, men Vutson valgte at blive i klubben, hvor han er sikret spilletid. Forventningen er, at han på sigt kan tiltrække sig interesse fra endnu større klubber end FC København.

Om Svetoslav Vutsov fortsat fortsat er på blokken i FC København, melder historien ikke noget om, men umiddelbart er det svært at forestille sig, at løverne ønsker at foretage sig yderligere på målmandsposten.

Med Kamil Grabara og Karl-Johan Johnsson som den nuværende besætning – og fortsat ejerskab over Sten Grytebust – er det næppe der, FCK lige nu føler et behov for at styrke sig.

Desuden har klubben en stor tro på, at 18-årige Johan Guadagno, der blev hentet i Manchester United, på sigt kan gøre sig gældende på førsteholdet.

– Han er en spiller, som ungdomsafdelingen har fulgt meget tæt, og som de overleverede til os i den sammenhæng. Jeg må bare sige, at han er et stort talent. Han har været rigtig dygtig indtil videre, og jeg er meget imponeret. Ham spår jeg en meget stor fremtid. Tiden er ikke hans lige nu, men det skal han sørge for, at det bliver, sagde sportsdirektør Peter Christiansen til tipsbladet.dk i midten af juli.

Svetoslav Vutsov er med sine 195 centimeter en målmand, der rager godt op i landskabet. Han kommer dog næppe til at tone frem i den danske hovedstad. 







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?

Sat til salg – så dyr er han



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Kæmpe mystik: I dag sker det

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

De vil købe Munashe Garananga i FCK

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand