FC København hentede en række nye spillere til klubben i sommerens transfervindue, og blandt de nye ansigter var to målmænd i form af Kamil Grabara og Johan Guadagno. Noget tyder dog på, at der også var andre keepere på blokken i den danske hovedstad.
Ifølge det bulgarske medie Tema Sport viste FC København interesse for den 19-årige målmand Svetoslav Vutsov, der til dagligt tørner ud for Slavia Sofia og desuden vogter målet på Bulgariens U21-landshold.
Ifølge mediet tikkede der i sommerens transfervindue et bud på 15 millioner kroner fra FC København ind i mailboksen hos Slavia Sofia, men Vutson valgte at blive i klubben, hvor han er sikret spilletid. Forventningen er, at han på sigt kan tiltrække sig interesse fra endnu større klubber end FC København.
Om Svetoslav Vutsov fortsat fortsat er på blokken i FC København, melder historien ikke noget om, men umiddelbart er det svært at forestille sig, at løverne ønsker at foretage sig yderligere på målmandsposten.
Med Kamil Grabara og Karl-Johan Johnsson som den nuværende besætning – og fortsat ejerskab over Sten Grytebust – er det næppe der, FCK lige nu føler et behov for at styrke sig.
Desuden har klubben en stor tro på, at 18-årige Johan Guadagno, der blev hentet i Manchester United, på sigt kan gøre sig gældende på førsteholdet.
– Han er en spiller, som ungdomsafdelingen har fulgt meget tæt, og som de overleverede til os i den sammenhæng. Jeg må bare sige, at han er et stort talent. Han har været rigtig dygtig indtil videre, og jeg er meget imponeret. Ham spår jeg en meget stor fremtid. Tiden er ikke hans lige nu, men det skal han sørge for, at det bliver, sagde sportsdirektør Peter Christiansen til tipsbladet.dk i midten af juli.
Svetoslav Vutsov er med sine 195 centimeter en målmand, der rager godt op i landskabet. Han kommer dog næppe til at tone frem i den danske hovedstad.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
Vejle dummer sig i premieren mod AB
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
EKSKLUSIVT
