Avis: FC Midtjylland kræver op mod 75 millioner kroner for Onyeka

Frank Onyeka vil gerne sælges denne sommer, men det kan blive svært, hvis der ikke er penge i transfermarkedet. FC Midtjylland kræver en stor pris for ham.



De danske mestre fra FC Midtjylland jagter et europæisk gruppespil, og derfor bliver det meget dyrt, hvis der skal købes nogle af klubbens spillere, inden man ved, om man er med eller ej.

Selv når det er afgjort, om FC Midtjylland kommer i Europa, bliver spillerne ikke solgt til spotpris.

Og derfor skal Club Brugge nok ikke gøre sig meget store forhåbninger om at hente midtbanespiller Frank Onyeka.

Læs også:Avis: Belgiske mestre jagter FC Midtjylland-stjerne

Nigerianeren er efter en strålende sæson højt på ønskelisten hos de belgiske mestre, men den belgiske avis Het Nieuwsblad fortæller nu, at klubben kun har budt et beløb på omkring 26 millioner kroner for spilleren, der har fire år igen af aftalen med FCM.

Selv hvis belgierne hæver beløbet en smule, er det ifølge Het Nieuwsblad meget langt fra det beløb, FC Midtjylland ønsker.

Ifølge Het Nieuwsblad kræver FC Midtjylland mindst otte til 10 millioner euro for midtbanestjernen. I danske kroner er det mellem 60 og 75 millioner kroner. Samtidig kan der komme bonusser for præstationer og videresalg.

Læs også:Jakob Poulsens råd til Onyeka: Tag til en topliga

Derfor kan man heller ikke just påstå, at Frank Onyeka er tæt på at forlade det midtjyske for i stedet at blive Club Brugge-spiller.

Onyeka har spillet i FC Midtjylland siden 2016 – i den seneste sæson spillede han 32 af 36 kampe for de danske mestre.

Han er ikke den eneste FC Midtjylland-spiller, der er eftertragtet. Også Erik Sviatchenko og Evander er spillere, som udenlandske klubber har på ønskelisten.

Læs også:Midtbanekriger er årets spiller i FC Midtjylland
Læs også:Superligaen er ved vejs ende: Disse spillere topper listerne
Læs også:Sådan stemte trænerne til Forårets Profil





De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby tæt på denne keeper

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mexico – Ecuador

England – DR Congo

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frankrig – Sverige

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afviste Premier League-klubber

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Transferbombe på vej

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Kolding køber stor profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’