De er godt på vej mod det danske mesterskab, og vinder FC Midtjylland igen, vil det være tredje mesterskab siden 2015. Klubben fra Ikast og Herning har store armbevægelser, og ambitionerne er endnu større.
Ifølge Ekstra Bladet barsler FC Midtjylland lige nu med nogle meget, meget interessante planer. Planer, som kan være med til at cementere FC Midtjyllands plads i toppen af dansk fodbold og sikre klubben europæisk succes fremover.
Klubben ser ifølge Ekstra Bladet på muligheden for at øge stadionkapaciteten på MCH Arena, ligesom man vil styrke talentudviklingen og opgradere satsningen på akademiet i Nigeria, FC Ebedei.
Og så skriver Ekstra Bladet osgså, at FC Midtjylland lige nu kigger sig om efter en klub, man kan opkøbe. Det vil give klubben en søsterklub – som Brentford i øvrigt også er det på grund af Matthew Benham. En søsterklub, hvor FC Midtjyllands plan er, at man mere målrettet vil sikre spilletid til de unge talenter og dermed også udvikling af de mange spillere, der er i FC Midtjylland.
Man kender nok søsterklub-konceptet bedst fra Red Bull-klubberne Salzburg, RB Leipzig, New York Red Bulls, Red Bull Brasil og FC Liefering.
FC Midtjylland har allerede et nært samarbejde med FC Fredericia, der de seneste par år har lejet et pænt antal spillere i FC Midtjylland, men ifølge Ekstra Bladet kigger FC Midtjylland efter en anden mulighed.
Superliga-klubben har alene i denne sæson haft udlejet 18 spillere.
FC Midtjylland har allerede søsat Guldminen, som man håber på kan kaste store spillere af sig på sigt. Guldminen er et projekt, hvor man allerede i en tidlig alder vil træne og udvikle spillere mere målrettet, end man ser i dag. Samtidig med at de går i skole.
Læs også:Afsløring: Norsk klub køber FC Midtjyllands Sammy Skytte
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
UEFA med vild ændring
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
EKSKLUSIVT
