De er godt på vej mod det danske mesterskab, og vinder FC Midtjylland igen, vil det være tredje mesterskab siden 2015. Klubben fra Ikast og Herning har store armbevægelser, og ambitionerne er endnu større.
Ifølge Ekstra Bladet barsler FC Midtjylland lige nu med nogle meget, meget interessante planer. Planer, som kan være med til at cementere FC Midtjyllands plads i toppen af dansk fodbold og sikre klubben europæisk succes fremover.
Klubben ser ifølge Ekstra Bladet på muligheden for at øge stadionkapaciteten på MCH Arena, ligesom man vil styrke talentudviklingen og opgradere satsningen på akademiet i Nigeria, FC Ebedei.
Og så skriver Ekstra Bladet osgså, at FC Midtjylland lige nu kigger sig om efter en klub, man kan opkøbe. Det vil give klubben en søsterklub – som Brentford i øvrigt også er det på grund af Matthew Benham. En søsterklub, hvor FC Midtjyllands plan er, at man mere målrettet vil sikre spilletid til de unge talenter og dermed også udvikling af de mange spillere, der er i FC Midtjylland.
Man kender nok søsterklub-konceptet bedst fra Red Bull-klubberne Salzburg, RB Leipzig, New York Red Bulls, Red Bull Brasil og FC Liefering.
FC Midtjylland har allerede et nært samarbejde med FC Fredericia, der de seneste par år har lejet et pænt antal spillere i FC Midtjylland, men ifølge Ekstra Bladet kigger FC Midtjylland efter en anden mulighed.
Superliga-klubben har alene i denne sæson haft udlejet 18 spillere.
FC Midtjylland har allerede søsat Guldminen, som man håber på kan kaste store spillere af sig på sigt. Guldminen er et projekt, hvor man allerede i en tidlig alder vil træne og udvikle spillere mere målrettet, end man ser i dag. Samtidig med at de går i skole.
Læs også:Afsløring: Norsk klub køber FC Midtjyllands Sammy Skytte
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
VM-spiller alvorligt skadet
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
TOPNYHED
