Avis: FC Midtjylland vil opkøbe klub og sikre spilletid til talenterne

Superliga-klubben FC Midtjylland kigger ifølge Ekstra Bladet på muligheden for at opkøbe en klub og gøre det til FC Midtjyllands søsterklub.



De er godt på vej mod det danske mesterskab, og vinder FC Midtjylland igen, vil det være tredje mesterskab siden 2015. Klubben fra Ikast og Herning har store armbevægelser, og ambitionerne er endnu større.

Ifølge Ekstra Bladet barsler FC Midtjylland lige nu med nogle meget, meget interessante planer. Planer, som kan være med til at cementere FC Midtjyllands plads i toppen af dansk fodbold og sikre klubben europæisk succes fremover.

Klubben ser ifølge Ekstra Bladet på muligheden for at øge stadionkapaciteten på MCH Arena, ligesom man vil styrke talentudviklingen og opgradere satsningen på akademiet i Nigeria, FC Ebedei.

Og så skriver Ekstra Bladet osgså, at FC Midtjylland lige nu kigger sig om efter en klub, man kan opkøbe. Det vil give klubben en søsterklub – som Brentford i øvrigt også er det på grund af Matthew Benham. En søsterklub, hvor FC Midtjyllands plan er, at man mere målrettet vil sikre spilletid til de unge talenter og dermed også udvikling af de mange spillere, der er i FC Midtjylland.

Man kender nok søsterklub-konceptet bedst fra Red Bull-klubberne Salzburg, RB Leipzig, New York Red Bulls, Red Bull Brasil og FC Liefering. 

FC Midtjylland har allerede et nært samarbejde med FC Fredericia, der de seneste par år har lejet et pænt antal spillere i FC Midtjylland, men ifølge Ekstra Bladet kigger FC Midtjylland efter en anden mulighed.

Superliga-klubben har alene i denne sæson haft udlejet 18 spillere.

FC Midtjylland har allerede søsat Guldminen, som man håber på kan kaste store spillere af sig på sigt. Guldminen er et projekt, hvor man allerede i en tidlig alder vil træne og udvikle spillere mere målrettet, end man ser i dag. Samtidig med at de går i skole.

Læs også:Afsløring: Norsk klub køber FC Midtjyllands Sammy Skytte






LIVE

LIVE: Køber bolig i København

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Den største genistreg i Superligaen?

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Tøfting: Good on paper – shit on grass



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Nedtur for Højlund og Napoli