Avis: FC Midtjylland vil opkøbe klub og sikre spilletid til talenterne

Superliga-klubben FC Midtjylland kigger ifølge Ekstra Bladet på muligheden for at opkøbe en klub og gøre det til FC Midtjyllands søsterklub.



De er godt på vej mod det danske mesterskab, og vinder FC Midtjylland igen, vil det være tredje mesterskab siden 2015. Klubben fra Ikast og Herning har store armbevægelser, og ambitionerne er endnu større.

Ifølge Ekstra Bladet barsler FC Midtjylland lige nu med nogle meget, meget interessante planer. Planer, som kan være med til at cementere FC Midtjyllands plads i toppen af dansk fodbold og sikre klubben europæisk succes fremover.

Klubben ser ifølge Ekstra Bladet på muligheden for at øge stadionkapaciteten på MCH Arena, ligesom man vil styrke talentudviklingen og opgradere satsningen på akademiet i Nigeria, FC Ebedei.

Og så skriver Ekstra Bladet osgså, at FC Midtjylland lige nu kigger sig om efter en klub, man kan opkøbe. Det vil give klubben en søsterklub – som Brentford i øvrigt også er det på grund af Matthew Benham. En søsterklub, hvor FC Midtjyllands plan er, at man mere målrettet vil sikre spilletid til de unge talenter og dermed også udvikling af de mange spillere, der er i FC Midtjylland.

Man kender nok søsterklub-konceptet bedst fra Red Bull-klubberne Salzburg, RB Leipzig, New York Red Bulls, Red Bull Brasil og FC Liefering. 

FC Midtjylland har allerede et nært samarbejde med FC Fredericia, der de seneste par år har lejet et pænt antal spillere i FC Midtjylland, men ifølge Ekstra Bladet kigger FC Midtjylland efter en anden mulighed.

Superliga-klubben har alene i denne sæson haft udlejet 18 spillere.

FC Midtjylland har allerede søsat Guldminen, som man håber på kan kaste store spillere af sig på sigt. Guldminen er et projekt, hvor man allerede i en tidlig alder vil træne og udvikle spillere mere målrettet, end man ser i dag. Samtidig med at de går i skole.

Læs også:Afsløring: Norsk klub køber FC Midtjyllands Sammy Skytte






LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Sætter klar målsætning

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Superliga-retur?

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Diant Ramaj skal videre

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Har budt en milliard

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Han er ny landstræner for Italien

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Transferjournalist med Nørgaard-melding

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Rundens hold i Superligaen – 1. runde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK misser landsholdsspiller

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’