Avis: FC Midtjylland vil opkøbe klub og sikre spilletid til talenterne

Superliga-klubben FC Midtjylland kigger ifølge Ekstra Bladet på muligheden for at opkøbe en klub og gøre det til FC Midtjyllands søsterklub.



De er godt på vej mod det danske mesterskab, og vinder FC Midtjylland igen, vil det være tredje mesterskab siden 2015. Klubben fra Ikast og Herning har store armbevægelser, og ambitionerne er endnu større.

Ifølge Ekstra Bladet barsler FC Midtjylland lige nu med nogle meget, meget interessante planer. Planer, som kan være med til at cementere FC Midtjyllands plads i toppen af dansk fodbold og sikre klubben europæisk succes fremover.

Klubben ser ifølge Ekstra Bladet på muligheden for at øge stadionkapaciteten på MCH Arena, ligesom man vil styrke talentudviklingen og opgradere satsningen på akademiet i Nigeria, FC Ebedei.

Og så skriver Ekstra Bladet osgså, at FC Midtjylland lige nu kigger sig om efter en klub, man kan opkøbe. Det vil give klubben en søsterklub – som Brentford i øvrigt også er det på grund af Matthew Benham. En søsterklub, hvor FC Midtjyllands plan er, at man mere målrettet vil sikre spilletid til de unge talenter og dermed også udvikling af de mange spillere, der er i FC Midtjylland.

Man kender nok søsterklub-konceptet bedst fra Red Bull-klubberne Salzburg, RB Leipzig, New York Red Bulls, Red Bull Brasil og FC Liefering. 

FC Midtjylland har allerede et nært samarbejde med FC Fredericia, der de seneste par år har lejet et pænt antal spillere i FC Midtjylland, men ifølge Ekstra Bladet kigger FC Midtjylland efter en anden mulighed.

Superliga-klubben har alene i denne sæson haft udlejet 18 spillere.

FC Midtjylland har allerede søsat Guldminen, som man håber på kan kaste store spillere af sig på sigt. Guldminen er et projekt, hvor man allerede i en tidlig alder vil træne og udvikle spillere mere målrettet, end man ser i dag. Samtidig med at de går i skole.

Læs også:Afsløring: Norsk klub køber FC Midtjyllands Sammy Skytte




LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

FC København kan miste endnu en stjerne

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

‘Spanien var det bedste hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest