Avis: FC Nordsjælland-ejere vil have MLS-klub

FC Nordsjællands ejere vil angiveligt etablere en klub i San Diego.



FC Nordsjælland kan snart få en søsterklub på den anden side af Atlanten, nærmere bestemt i San Diego, Californien.

Superliga-topholdets ejere, den egyptiske Mansour-familie, har således holdt flere møder med MLS om at etablere et hold i den amerikanske liga og ventes at præsentere et konkret forslag i næste måned. Det skriver lokalavisen San Diego Union-Tribune.

Mansour-familien står ikke alene med planerne om et MLS-hold i San Diego, og de vil gerne etablere holdet sammen med en lokal Sycuan-stamme, Sycuan Band of the Kumeyaay Nation.

Ifølge San Diego Union-Tribune kan det hele udmønte sig i et hold, der vil træde ind i ligaen allerede i 2024.

I en meddelelse til avisen indikerer Right to Dream Group, som Mansour-familien ejer FC Nordsjælland igennem, at man er interesseret i et hold i MLS.

– Vi fortsætter med at afsøge muligheder for at udvide vores unikke model globalt, og USA er et af de markeder, vi udforsker, lyder det.

Før et hold kan etableres i San Diego, skal planerne godkendes af MLS’s bestyrelse, mens man også skal forhandle om, hvor meget et såkaldt expansion fee skal lyde på. Charlotte FC og St. Louis City SC, der er de to nyeste hold i den 29 hold store ligaer, skule betale henholdsvis 2,4 og 1,5 milliarder kroner.

MLS-klubejere skal mødes i midten af november, og her vil planerne om at indlemme et 30. hold i ligaen efter alt at dømme blive diskuteret. Her kan et San Diego-hold blive valgt, men der er også snak om at få et hold etableret i Las Vegas.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Transferbombe på vej

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

FCK-profil med hattrick i målfest

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Supercomputer: Her er VM-finalen

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Sydafrika – Canada

FC København jagter Romane Amane