Avis: FCK’er og AGF’er er på indkøbslisten i Mainz

Den store tyske avis Bild bringer tre danske navne i spil til midterforsvaret i Mainz 05.



Om under en måned slår transfervinduet sine døre op til en periode med rygter og spekulationer rundt omkring i fodboldeuropa.

Den store tyske avis Bild har i den forbindelse allerede givet en forsmag på transferplanerne i Bundesliga-klubben Mainz 05, der ledes af danske Bo Svensson.

Selvom klubbens sportsdirektør, Christian Heidel, har fortalt, at man ikke skal på den store shoppetur til januar, så erfarer Bild, at den plan er udskudt for en stund på grund af skadesproblemer i midterforsvaret.

Sikkert er det dog, at man er på udkig efter en ny stopper ifølge Bild. Derfor har man i Mainz 05 en lang liste med mulige indkøb til de bagerste geledder. Nogle af dem er etablerede Bundesliga-navne som Keven Schlotterbeck, der ikke kan få spilletid i Freiburg, og Márton Dárdai, der ønsker spilletid i Hertha Berlin.

Darmstadts Patric Pfeiffer, som har kontraktudløb til sommer og allerede er blevet nævnt i Mainz er også en kandidat, og det samme er Ermin Bicakcic, der efter sin grimme knæskade spiller på et lavt niveau, men han kan være en nødløsning, lyder det.

Foruden de mere etablerede navne, så nævner Bild også tre Superliga-talenter, som man kan vælge at gå efter. Valdemar Lund fra FC København, der har spillet et flot efterår, Thomas Kristensen fra AGF og stortalentet Oliver Provstgaard fra Vejle BK.

Bild har forhørt Mainz' sportsdirektør, Christian Heidel, om navnene, men dem havde han ikke i sinde at hverken kommentere eller uddybe.

– Vi har fire uger indtil vores træningslejr i Marbella i januar, lød det kortfattede svar.

Udover en ny stopper, så har skadessituationen i klubben, hvor Jonathan Burkardt bliver behandlet for en knæskade, Karim Onisiwo har en tåskade mens Marlon Mustapha er et stykke fra kampformen efter to hofteoperationer, også tændt for transferplanerne i Mainz.

Mainz 05 genoptager sæsonen mod VfB Stuttgart den 21. januar. Bo Svenssons mandskab overvintre på Bundesligaens tiendeplads.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Dansk træner vinder stor pris

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: Færdig i Silkeborg

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Premier League-klub går all-in