Om under en måned slår transfervinduet sine døre op til en periode med rygter og spekulationer rundt omkring i fodboldeuropa.
Den store tyske avis Bild har i den forbindelse allerede givet en forsmag på transferplanerne i Bundesliga-klubben Mainz 05, der ledes af danske Bo Svensson.
Selvom klubbens sportsdirektør, Christian Heidel, har fortalt, at man ikke skal på den store shoppetur til januar, så erfarer Bild, at den plan er udskudt for en stund på grund af skadesproblemer i midterforsvaret.
Sikkert er det dog, at man er på udkig efter en ny stopper ifølge Bild. Derfor har man i Mainz 05 en lang liste med mulige indkøb til de bagerste geledder. Nogle af dem er etablerede Bundesliga-navne som Keven Schlotterbeck, der ikke kan få spilletid i Freiburg, og Márton Dárdai, der ønsker spilletid i Hertha Berlin.
Darmstadts Patric Pfeiffer, som har kontraktudløb til sommer og allerede er blevet nævnt i Mainz er også en kandidat, og det samme er Ermin Bicakcic, der efter sin grimme knæskade spiller på et lavt niveau, men han kan være en nødløsning, lyder det.
Foruden de mere etablerede navne, så nævner Bild også tre Superliga-talenter, som man kan vælge at gå efter. Valdemar Lund fra FC København, der har spillet et flot efterår, Thomas Kristensen fra AGF og stortalentet Oliver Provstgaard fra Vejle BK.
Bild har forhørt Mainz' sportsdirektør, Christian Heidel, om navnene, men dem havde han ikke i sinde at hverken kommentere eller uddybe.
– Vi har fire uger indtil vores træningslejr i Marbella i januar, lød det kortfattede svar.
Udover en ny stopper, så har skadessituationen i klubben, hvor Jonathan Burkardt bliver behandlet for en knæskade, Karim Onisiwo har en tåskade mens Marlon Mustapha er et stykke fra kampformen efter to hofteoperationer, også tændt for transferplanerne i Mainz.
Mainz 05 genoptager sæsonen mod VfB Stuttgart den 21. januar. Bo Svenssons mandskab overvintre på Bundesligaens tiendeplads.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT