Avis: Flere tyske klubber viser interesse for Dominik Kaiser

Ifølge Ekstra Bladet er klubber fra både Bundesligaen og 2. Bundesligaen interesseret i Dominik Kaiser. Spørgsmålet er, om Brøndby IF har råd til at forlænge med tyskeren.



Der er næppe nogen, der mener, at Dominik Kaiser ikke har niveau til Brøndby IF. Tværtimod havde han nok været klubbens varmeste salgsemne, hvis han havde været ti år yngre end sine aktuelt 31 år.

Alligevel kan klubben miste tyskeren til sommer, når hans kontrakt udløber. Dels fordi den måske ikke har råd eller lyst til at forlænge aftalen til samme løn, dels fordi andre klubber er interesseret. Ekstra Bladet skriver, at flere klubber fra både Bundesligaen og 2. Bundesligaen viser interesse.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere

Brøndby IF overvejer ifølge avisen, om klubben skal ændre på sin lønstruktur. Det indebærer at bruge færre penge på løn, og det kan sætte en stopper for Kaiser, der hæver en høj hyre og ikke kommer til at indbringe nogen stor transfersum.

Dominik Kaiser har ellers leveret et scoringsgennemsnit i denne sæson, som ville være en angriber værdigt, selv om han har sit udgangspunkt på den centrale midtbane. I alt har han scoret 10 gange i 21 kampe i alle turneringer.

Senest kom tyskeren på tavlen i sidste Superliga-runde, da Brøndby vendte 0-2 til 5-2 mod Randers FC. Mandag aften får han så chancen for at udbygge sin fornemme statistik, når holdet gæster Silkeborg IF.

Brøndby kan med en sejr generobre tredjepladsen, som OB satte sig midlertidigt på med sejren over Hobro IK søndag. Der er således bare et enkelt point op til fynboer. Der er til gengæld henholdsvis ni og 13 point op til FC København og FC Midtjylland.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Crystal Palace vinder Conference League

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Forhandler om Albert Grønbæk

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Oliver Sonne vender tilbage

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Messi-statue fjernes

Klar til at gå shopamok



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Han er årets træner i Premier League

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’