Der er næppe nogen, der mener, at Dominik Kaiser ikke har niveau til Brøndby IF. Tværtimod havde han nok været klubbens varmeste salgsemne, hvis han havde været ti år yngre end sine aktuelt 31 år.
Alligevel kan klubben miste tyskeren til sommer, når hans kontrakt udløber. Dels fordi den måske ikke har råd eller lyst til at forlænge aftalen til samme løn, dels fordi andre klubber er interesseret. Ekstra Bladet skriver, at flere klubber fra både Bundesligaen og 2. Bundesligaen viser interesse.
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
Brøndby IF overvejer ifølge avisen, om klubben skal ændre på sin lønstruktur. Det indebærer at bruge færre penge på løn, og det kan sætte en stopper for Kaiser, der hæver en høj hyre og ikke kommer til at indbringe nogen stor transfersum.
Dominik Kaiser har ellers leveret et scoringsgennemsnit i denne sæson, som ville være en angriber værdigt, selv om han har sit udgangspunkt på den centrale midtbane. I alt har han scoret 10 gange i 21 kampe i alle turneringer.
Senest kom tyskeren på tavlen i sidste Superliga-runde, da Brøndby vendte 0-2 til 5-2 mod Randers FC. Mandag aften får han så chancen for at udbygge sin fornemme statistik, når holdet gæster Silkeborg IF.
Brøndby kan med en sejr generobre tredjepladsen, som OB satte sig midlertidigt på med sejren over Hobro IK søndag. Der er således bare et enkelt point op til fynboer. Der er til gengæld henholdsvis ni og 13 point op til FC København og FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
OPTAKT
Freiburg – Braga
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
Millionregn over ‘PC’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
