Avis: Henter portugisisk topscorer til Superligaen

Viborg FF ser ud til at have fundet afløseren for Jay-Roy Grot.



Viborg FF tager inden længe afsked med Jay-Roy Grot, og derfor har man jagtet en fuldgod erstatning.

Nu peger alt så i retning af, at man har fundet sin nye mand. Ifølge Record så går Superliga-klubben på rov i Portugal.

Avisen skriver, at Viborg FF køber den portugisiske angriber Paulinho i Estrela da Amadora, som spiller i den næstbedste portugisiske række.

Paulinho bliver angiveligt Estrelas største salg nogensinde. Record nævner ikke noget beløb, men de skriver, at man slår klubbens tidligere rekordsalg Wescley, som man solgte for knap syv millioner kroner tilbage i 2006/2007-sæsonen.

Dermed ser det ud til at Viborgs angriberjagt når sin ende. De seneste dage er AaB’s Anosike Ementa og græske Nikolaos Karelis blevet rygtet til Viborg FF.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er sidstnævnte ikke længere en mulighed, da hans klub Panetolikos har fået ny præsident, som under ingen omstændigheder har i sinde at sælge klubbens topscorer.

Derfor tyder det på, at 23-årige Paulinho bliver Viborgs nye bomber. Han er en stor profil for Estrela, hvor han er klubbens topscorer med ni mål i 13 ligakampe. De mange scoringer har også hjulpet klubben til en placering som nummer tre.

Siden 2021 har Paulinho spillet for Estrela, der har base nord for Lissabon. I denne sæson har han fået sit helt store gennembrud med ni scoringer og en enkelt assist. Estrela har desuden sikret sig en videresalgsklausul på 35 procent, skriver Record.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Viborgs administrerende direktør, Morten Jensen, men det har ikke været muligt på nuværende tidspunkt.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Manchester United – Liverpool

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tottenham jagter choktransfer

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Raser over Brian Riemer-interview

Chelsea – Nottingham Forest

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney afslører dialog

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’