Avis: Henter portugisisk topscorer til Superligaen

Viborg FF ser ud til at have fundet afløseren for Jay-Roy Grot.



Viborg FF tager inden længe afsked med Jay-Roy Grot, og derfor har man jagtet en fuldgod erstatning.

Nu peger alt så i retning af, at man har fundet sin nye mand. Ifølge Record så går Superliga-klubben på rov i Portugal.

Avisen skriver, at Viborg FF køber den portugisiske angriber Paulinho i Estrela da Amadora, som spiller i den næstbedste portugisiske række.

Paulinho bliver angiveligt Estrelas største salg nogensinde. Record nævner ikke noget beløb, men de skriver, at man slår klubbens tidligere rekordsalg Wescley, som man solgte for knap syv millioner kroner tilbage i 2006/2007-sæsonen.

Dermed ser det ud til at Viborgs angriberjagt når sin ende. De seneste dage er AaB’s Anosike Ementa og græske Nikolaos Karelis blevet rygtet til Viborg FF.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er sidstnævnte ikke længere en mulighed, da hans klub Panetolikos har fået ny præsident, som under ingen omstændigheder har i sinde at sælge klubbens topscorer.

Derfor tyder det på, at 23-årige Paulinho bliver Viborgs nye bomber. Han er en stor profil for Estrela, hvor han er klubbens topscorer med ni mål i 13 ligakampe. De mange scoringer har også hjulpet klubben til en placering som nummer tre.

Siden 2021 har Paulinho spillet for Estrela, der har base nord for Lissabon. I denne sæson har han fået sit helt store gennembrud med ni scoringer og en enkelt assist. Estrela har desuden sikret sig en videresalgsklausul på 35 procent, skriver Record.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Viborgs administrerende direktør, Morten Jensen, men det har ikke været muligt på nuværende tidspunkt.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Liverpool præsenterer succestræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Benhård kritik af Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Manchester United afbryder forhandlingerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jess Thorup fyret

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.