Avis: Henter portugisisk topscorer til Superligaen

Viborg FF ser ud til at have fundet afløseren for Jay-Roy Grot.



Viborg FF tager inden længe afsked med Jay-Roy Grot, og derfor har man jagtet en fuldgod erstatning.

Nu peger alt så i retning af, at man har fundet sin nye mand. Ifølge Record så går Superliga-klubben på rov i Portugal.

Avisen skriver, at Viborg FF køber den portugisiske angriber Paulinho i Estrela da Amadora, som spiller i den næstbedste portugisiske række.

Paulinho bliver angiveligt Estrelas største salg nogensinde. Record nævner ikke noget beløb, men de skriver, at man slår klubbens tidligere rekordsalg Wescley, som man solgte for knap syv millioner kroner tilbage i 2006/2007-sæsonen.

Dermed ser det ud til at Viborgs angriberjagt når sin ende. De seneste dage er AaB’s Anosike Ementa og græske Nikolaos Karelis blevet rygtet til Viborg FF.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er sidstnævnte ikke længere en mulighed, da hans klub Panetolikos har fået ny præsident, som under ingen omstændigheder har i sinde at sælge klubbens topscorer.

Derfor tyder det på, at 23-årige Paulinho bliver Viborgs nye bomber. Han er en stor profil for Estrela, hvor han er klubbens topscorer med ni mål i 13 ligakampe. De mange scoringer har også hjulpet klubben til en placering som nummer tre.

Siden 2021 har Paulinho spillet for Estrela, der har base nord for Lissabon. I denne sæson har han fået sit helt store gennembrud med ni scoringer og en enkelt assist. Estrela har desuden sikret sig en videresalgsklausul på 35 procent, skriver Record.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Viborgs administrerende direktør, Morten Jensen, men det har ikke været muligt på nuværende tidspunkt.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





Afslører danskers pris – så meget vil OB få




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Supercomputer: Her er VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Forbereder bud på 970 mio.

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

VM-spiller får fem karantænedage

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lufter vild Ronaldo-teori

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar