AaB bekræftede tirsdag, at Nordjyllands Politi undersøger en sag om matchfixing, og ifølge Politiken trækker de opsigtsvækkende spil spor til den pågældende spillers hjemstavn.
Politiken nævner ikke noget om hverken den mistænkte AaB-spiller eller den konkrete hændelse, men det er af andre medier som BT og Ekstra Bladet blevet afsløret, at det er Jores Okore, der er hovedperson i sagen. Okore fik i oktober sidste år et gult kort i tillægstiden i et opgør mod OB, da han gik hårdt til Oliver Lund, og det er den episode, der nu efterforskes.
Læs også:Oliver Lund: Okores handling virkede tilfældig
Ifølge Politiken blev der registreret spil på mellem 40.000 og 50.000 kroner på, at Jores Okore ville få et gult kort i kampen, og det er især værd at bemærke, at indsatserne, der blev lagt, koncentrerede sig om et meget snævert geografisk område – nemlig Okores hjemstavn
Jores Okore har indtil videre ikke udtalt sig om sagen, og AaB har fastslået, at man ikke har yderligere kommentarer, mens efterforskningen pågår.
Læs også:Avis: Her er hændelsen i AaB-kamp, der undersøges af politiet
– Vi er naturligvis bekendt med henvendelsen og står fuldt ud til rådighed for at komme til bunds i sagen, og forhåbentlig bliver konklusionen også, at der ikke har fundet noget ulovligt sted. Matchfixing tager vi som klub helt og aldeles afstand fra, og vi ser frem til at få sagen afsluttet, lød det tirsdag i en pressemeddelelse fra AaB’s administrerende direktør Thomas Bælum.
Lokalavisen Sport Fyn har været i kontakt med Oliver Lund, der som nævnt var spilleren, der blev tacklet, da Jores Okore fik det gule kort, mange havde spillet på. Han fastslår, at han oplevede Okores tackling som hændelig.
Læs også:Medie: AaB-OB undersøges for matchfixing – her er highlights fra kampen
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
AGF køber ham
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
