Avis: Matchfixing-undersøgelse kan lokaliseres til Okores hjemstavn

Det var især i området omkring Jores Okores hjemstavn, at der blev lagt store indsatser på, at AaB-spilleren ville få gult kort mod OB. Det skriver Politiken.



AaB bekræftede tirsdag, at Nordjyllands Politi undersøger en sag om matchfixing, og ifølge Politiken trækker de opsigtsvækkende spil spor til den pågældende spillers hjemstavn.

Politiken nævner ikke noget om hverken den mistænkte AaB-spiller eller den konkrete hændelse, men det er af andre medier som BT og Ekstra Bladet blevet afsløret, at det er Jores Okore, der er hovedperson i sagen. Okore fik i oktober sidste år et gult kort i tillægstiden i et opgør mod OB, da han gik hårdt til Oliver Lund, og det er den episode, der nu efterforskes.

Læs også:Oliver Lund: Okores handling virkede tilfældig

Ifølge Politiken blev der registreret spil på mellem 40.000 og 50.000 kroner på, at Jores Okore ville få et gult kort i kampen, og det er især værd at bemærke, at indsatserne, der blev lagt, koncentrerede sig om et meget snævert geografisk område – nemlig Okores hjemstavn

Jores Okore har indtil videre ikke udtalt sig om sagen, og AaB har fastslået, at man ikke har yderligere kommentarer, mens efterforskningen pågår.

Læs også:Avis: Her er hændelsen i AaB-kamp, der undersøges af politiet

– Vi er naturligvis bekendt med henvendelsen og står fuldt ud til rådighed for at komme til bunds i sagen, og forhåbentlig bliver konklusionen også, at der ikke har fundet noget ulovligt sted. Matchfixing tager vi som klub helt og aldeles afstand fra, og vi ser frem til at få sagen afsluttet, lød det tirsdag i en pressemeddelelse fra AaB’s administrerende direktør Thomas Bælum.

Lokalavisen Sport Fyn har været i kontakt med Oliver Lund, der som nævnt var spilleren, der blev tacklet, da Jores Okore fik det gule kort, mange havde spillet på. Han fastslår, at han oplevede Okores tackling som hændelig. 

Læs også:Medie: AaB-OB undersøges for matchfixing – her er highlights fra kampen
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud




LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Portugal – Kroatien

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Tullberg teaser for transfer

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Afsløring: Kolding køber stor profil

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Chelsea henter back til 375 mio.

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Usikker på Chido Obi-transfer

Schweiz – Algeriet

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Han er ny assistenttræner i Brøndby