Avis: Matchfixing-undersøgelse kan lokaliseres til Okores hjemstavn

Det var især i området omkring Jores Okores hjemstavn, at der blev lagt store indsatser på, at AaB-spilleren ville få gult kort mod OB. Det skriver Politiken.



AaB bekræftede tirsdag, at Nordjyllands Politi undersøger en sag om matchfixing, og ifølge Politiken trækker de opsigtsvækkende spil spor til den pågældende spillers hjemstavn.

Politiken nævner ikke noget om hverken den mistænkte AaB-spiller eller den konkrete hændelse, men det er af andre medier som BT og Ekstra Bladet blevet afsløret, at det er Jores Okore, der er hovedperson i sagen. Okore fik i oktober sidste år et gult kort i tillægstiden i et opgør mod OB, da han gik hårdt til Oliver Lund, og det er den episode, der nu efterforskes.

Læs også:Oliver Lund: Okores handling virkede tilfældig

Ifølge Politiken blev der registreret spil på mellem 40.000 og 50.000 kroner på, at Jores Okore ville få et gult kort i kampen, og det er især værd at bemærke, at indsatserne, der blev lagt, koncentrerede sig om et meget snævert geografisk område – nemlig Okores hjemstavn

Jores Okore har indtil videre ikke udtalt sig om sagen, og AaB har fastslået, at man ikke har yderligere kommentarer, mens efterforskningen pågår.

Læs også:Avis: Her er hændelsen i AaB-kamp, der undersøges af politiet

– Vi er naturligvis bekendt med henvendelsen og står fuldt ud til rådighed for at komme til bunds i sagen, og forhåbentlig bliver konklusionen også, at der ikke har fundet noget ulovligt sted. Matchfixing tager vi som klub helt og aldeles afstand fra, og vi ser frem til at få sagen afsluttet, lød det tirsdag i en pressemeddelelse fra AaB’s administrerende direktør Thomas Bælum.

Lokalavisen Sport Fyn har været i kontakt med Oliver Lund, der som nævnt var spilleren, der blev tacklet, da Jores Okore fik det gule kort, mange havde spillet på. Han fastslår, at han oplevede Okores tackling som hændelig. 

Læs også:Medie: AaB-OB undersøges for matchfixing – her er highlights fra kampen
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud




TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil ikke juble i Parken

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

– Det skal Bo Svensson være ret obs på



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Det tyder på en FCK-ydmygelse

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

FC København – Lyngby BK

Afslører Brøndbys transferplaner

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

De viser interesse for Lyngby-profil

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge