Avis: Matchfixing-undersøgelse kan lokaliseres til Okores hjemstavn

Det var især i området omkring Jores Okores hjemstavn, at der blev lagt store indsatser på, at AaB-spilleren ville få gult kort mod OB. Det skriver Politiken.



AaB bekræftede tirsdag, at Nordjyllands Politi undersøger en sag om matchfixing, og ifølge Politiken trækker de opsigtsvækkende spil spor til den pågældende spillers hjemstavn.

Politiken nævner ikke noget om hverken den mistænkte AaB-spiller eller den konkrete hændelse, men det er af andre medier som BT og Ekstra Bladet blevet afsløret, at det er Jores Okore, der er hovedperson i sagen. Okore fik i oktober sidste år et gult kort i tillægstiden i et opgør mod OB, da han gik hårdt til Oliver Lund, og det er den episode, der nu efterforskes.

Læs også:Oliver Lund: Okores handling virkede tilfældig

Ifølge Politiken blev der registreret spil på mellem 40.000 og 50.000 kroner på, at Jores Okore ville få et gult kort i kampen, og det er især værd at bemærke, at indsatserne, der blev lagt, koncentrerede sig om et meget snævert geografisk område – nemlig Okores hjemstavn

Jores Okore har indtil videre ikke udtalt sig om sagen, og AaB har fastslået, at man ikke har yderligere kommentarer, mens efterforskningen pågår.

Læs også:Avis: Her er hændelsen i AaB-kamp, der undersøges af politiet

– Vi er naturligvis bekendt med henvendelsen og står fuldt ud til rådighed for at komme til bunds i sagen, og forhåbentlig bliver konklusionen også, at der ikke har fundet noget ulovligt sted. Matchfixing tager vi som klub helt og aldeles afstand fra, og vi ser frem til at få sagen afsluttet, lød det tirsdag i en pressemeddelelse fra AaB’s administrerende direktør Thomas Bælum.

Lokalavisen Sport Fyn har været i kontakt med Oliver Lund, der som nævnt var spilleren, der blev tacklet, da Jores Okore fik det gule kort, mange havde spillet på. Han fastslår, at han oplevede Okores tackling som hændelig. 

Læs også:Medie: AaB-OB undersøges for matchfixing – her er highlights fra kampen
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud




LIVE

VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm

FCK går på rov i Viborg

Portugal – Usbekistan

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Derfor trækker stor dansk transfer ud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Argentina – Østrig

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Frankrig – Irak

Norge – Senegal

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Sender opfordring til Superliga-træner

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dialog med Steve Cooper

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Slagter stjerner: Noget lort!

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller