Avis: Matchfixing-undersøgelse kan lokaliseres til Okores hjemstavn

Det var især i området omkring Jores Okores hjemstavn, at der blev lagt store indsatser på, at AaB-spilleren ville få gult kort mod OB. Det skriver Politiken.



AaB bekræftede tirsdag, at Nordjyllands Politi undersøger en sag om matchfixing, og ifølge Politiken trækker de opsigtsvækkende spil spor til den pågældende spillers hjemstavn.

Politiken nævner ikke noget om hverken den mistænkte AaB-spiller eller den konkrete hændelse, men det er af andre medier som BT og Ekstra Bladet blevet afsløret, at det er Jores Okore, der er hovedperson i sagen. Okore fik i oktober sidste år et gult kort i tillægstiden i et opgør mod OB, da han gik hårdt til Oliver Lund, og det er den episode, der nu efterforskes.

Læs også:Oliver Lund: Okores handling virkede tilfældig

Ifølge Politiken blev der registreret spil på mellem 40.000 og 50.000 kroner på, at Jores Okore ville få et gult kort i kampen, og det er især værd at bemærke, at indsatserne, der blev lagt, koncentrerede sig om et meget snævert geografisk område – nemlig Okores hjemstavn

Jores Okore har indtil videre ikke udtalt sig om sagen, og AaB har fastslået, at man ikke har yderligere kommentarer, mens efterforskningen pågår.

Læs også:Avis: Her er hændelsen i AaB-kamp, der undersøges af politiet

– Vi er naturligvis bekendt med henvendelsen og står fuldt ud til rådighed for at komme til bunds i sagen, og forhåbentlig bliver konklusionen også, at der ikke har fundet noget ulovligt sted. Matchfixing tager vi som klub helt og aldeles afstand fra, og vi ser frem til at få sagen afsluttet, lød det tirsdag i en pressemeddelelse fra AaB’s administrerende direktør Thomas Bælum.

Lokalavisen Sport Fyn har været i kontakt med Oliver Lund, der som nævnt var spilleren, der blev tacklet, da Jores Okore fik det gule kort, mange havde spillet på. Han fastslår, at han oplevede Okores tackling som hændelig. 

Læs også:Medie: AaB-OB undersøges for matchfixing – her er highlights fra kampen
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud




Monstersalg: FC København-boss jubler




Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Barcelona – Real Madrid

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Viborg FF – Sønderjyske



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Yuito Suzuki deler gode nyheder

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Køber snart Brøndby-angriber

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Wolfsburg – Bayern

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Manchester City – Brentford

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage