Avis: OB betaler under en halv million for Kløve

Troels Kløve skifter fra SønderjyskE til OB for en forholdsvis beskeden pris på 300.000 til 500.000 kroner, skriver JydskeVestkysten. Kantspilleren havde kontraktudløb til sommer.



Selv om de ikke var meget for det i SønderjyskE, har de i dag solgt Troels Kløve til OB. Kantspilleren havde allerede skrevet kontrakt med fynboerne gældende fra juli, så spørgsmålet var kun, om han skulle skifte nu eller til sommer.

SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen afviste ellers blankt i sidste uge, at klubben ville lade Kløve gå i januar. OB kunne ikke få ham “for en lille håndfuld penge”, som direktøren sagde. 

Alligevel takkede SønderjyskE ja til OB’s tilbud, og ifølge lokalavisen JydskeVestkysten var det ellers ikke et enormt bud for en etableret Superliga-spiller. OB har angiveligt givet 300.000 til 500.000 kroner for Kløve.

Når den 27-årige kantspiller ikke kostede mere, skyldes det, at hans kontrakt med SønderjyskE stod til at udløbe til sommer. Men i stedet for at lade ham gå gratis, har klubben altså fået en skilling for Kløve, der ikke er med i truppen til torsdagens testkamp mod Vejle Boldklub.

At Troels Kløve skifter til OB, er de godt og grundigt trætte af i Haderslev. Som sportschef Hans Jørgen Haysen sagde til tipsbladet.dk i sidste uge:

– Det var absolut ikke med min gode vilje, at han valgte OB. Men de må have lagt en god plan for ham og en god økonomi.

– Vi skal sælge til FC København, Brøndby og FC Midtjylland og ikke til klubber som OB, AGF og AaB. Med al respekt så er det sådanne klubber, vi håber, at vi på sigt kan bide skeer med, og så skal vi selvfølgelig ikke forstærke dem med vores egne spillere. Hvad angår FCK, Brøndby og FCM er de milevidt foran os, og jeg ser dem derfor ikke som konkurrenter.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Jess Thorup på vej til denne klub

Hylder FC København og Brøndby

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

FC København i intense transferforhandlinger

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK-spiller har revet skulderen af led

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

FCM-flop i chokskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Tæt på aftale med Jürgen Klopp