Avis: OB betaler under en halv million for Kløve

Troels Kløve skifter fra SønderjyskE til OB for en forholdsvis beskeden pris på 300.000 til 500.000 kroner, skriver JydskeVestkysten. Kantspilleren havde kontraktudløb til sommer.



Selv om de ikke var meget for det i SønderjyskE, har de i dag solgt Troels Kløve til OB. Kantspilleren havde allerede skrevet kontrakt med fynboerne gældende fra juli, så spørgsmålet var kun, om han skulle skifte nu eller til sommer.

SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen afviste ellers blankt i sidste uge, at klubben ville lade Kløve gå i januar. OB kunne ikke få ham “for en lille håndfuld penge”, som direktøren sagde. 

Alligevel takkede SønderjyskE ja til OB’s tilbud, og ifølge lokalavisen JydskeVestkysten var det ellers ikke et enormt bud for en etableret Superliga-spiller. OB har angiveligt givet 300.000 til 500.000 kroner for Kløve.

Når den 27-årige kantspiller ikke kostede mere, skyldes det, at hans kontrakt med SønderjyskE stod til at udløbe til sommer. Men i stedet for at lade ham gå gratis, har klubben altså fået en skilling for Kløve, der ikke er med i truppen til torsdagens testkamp mod Vejle Boldklub.

At Troels Kløve skifter til OB, er de godt og grundigt trætte af i Haderslev. Som sportschef Hans Jørgen Haysen sagde til tipsbladet.dk i sidste uge:

– Det var absolut ikke med min gode vilje, at han valgte OB. Men de må have lagt en god plan for ham og en god økonomi.

– Vi skal sælge til FC København, Brøndby og FC Midtjylland og ikke til klubber som OB, AGF og AaB. Med al respekt så er det sådanne klubber, vi håber, at vi på sigt kan bide skeer med, og så skal vi selvfølgelig ikke forstærke dem med vores egne spillere. Hvad angår FCK, Brøndby og FCM er de milevidt foran os, og jeg ser dem derfor ikke som konkurrenter.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –






TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han tager hjem fra VM

Nu melder Christian Eriksen ud

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

Brasilien – Marokko



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning