Avis: OB betaler under en halv million for Kløve

Troels Kløve skifter fra SønderjyskE til OB for en forholdsvis beskeden pris på 300.000 til 500.000 kroner, skriver JydskeVestkysten. Kantspilleren havde kontraktudløb til sommer.



Selv om de ikke var meget for det i SønderjyskE, har de i dag solgt Troels Kløve til OB. Kantspilleren havde allerede skrevet kontrakt med fynboerne gældende fra juli, så spørgsmålet var kun, om han skulle skifte nu eller til sommer.

SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen afviste ellers blankt i sidste uge, at klubben ville lade Kløve gå i januar. OB kunne ikke få ham “for en lille håndfuld penge”, som direktøren sagde. 

Alligevel takkede SønderjyskE ja til OB’s tilbud, og ifølge lokalavisen JydskeVestkysten var det ellers ikke et enormt bud for en etableret Superliga-spiller. OB har angiveligt givet 300.000 til 500.000 kroner for Kløve.

Når den 27-årige kantspiller ikke kostede mere, skyldes det, at hans kontrakt med SønderjyskE stod til at udløbe til sommer. Men i stedet for at lade ham gå gratis, har klubben altså fået en skilling for Kløve, der ikke er med i truppen til torsdagens testkamp mod Vejle Boldklub.

At Troels Kløve skifter til OB, er de godt og grundigt trætte af i Haderslev. Som sportschef Hans Jørgen Haysen sagde til tipsbladet.dk i sidste uge:

– Det var absolut ikke med min gode vilje, at han valgte OB. Men de må have lagt en god plan for ham og en god økonomi.

– Vi skal sælge til FC København, Brøndby og FC Midtjylland og ikke til klubber som OB, AGF og AaB. Med al respekt så er det sådanne klubber, vi håber, at vi på sigt kan bide skeer med, og så skal vi selvfølgelig ikke forstærke dem med vores egne spillere. Hvad angår FCK, Brøndby og FCM er de milevidt foran os, og jeg ser dem derfor ikke som konkurrenter.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Superliga-profiler topper international liste

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Født i Danmark og på vej til VM

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Overvejer AGF-forlængelse

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

FC Midtjylland henter ny back

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!