Avis: Skandalesag på Brøndby Stadion

Ifølge billed- og videomateriale fra Ekstra Bladet blev der kastet rotter på banen under søndagens derby mellem Brøndby IF og FC København.



Det skete i 2017… Og nu er det sket igen.

Ifølge billed- og videomateriale, som Ekstra Bladet er i besiddelse af, kastede Brøndbys fans døde rotter på banen under søndagens derby.

De døde rotter blev formentlig kastet fra de stemningsskabende tribuner Sydsiden eller Svinget, da det var her, at kontrollører på Brøndby Stadion samlede dem op. De lå lige udenfor kridtstregerne i det område.

I Brøndby IF tager man skarp afstand fra det nye rotteangreb.

– Skulle vores undersøgelser bekræfte det materiale, vi er blevet forevist af jer, det vil sige, at der er kastet en død rotte ned mod banen under kampen – så er det først og fremmest ubegribeligt dumt, og noget som vi som klub på det kraftigste tager afstand til, lyder det fra Brøndbys kommunikationschef, Christian Schultz, til Ekstra Bladet.

Brøndby IF tilføjer desuden, at vedkommende, hvis man lykkes med at identificere personen eller personerne, kan se frem til en betragtelig karantæne og bøde.

Den slags blev der også langet ud i 2017, hvor Brøndbys fans første gang kastede døde rotter på banen. Dengang var det også fra området omkring Sydsiden og Svinget, at rotterne blev kastet fra.

Rottekastene i 2017 skabte overskrifter verden over, og dengang lykkedes det Brøndby IF at identificere to personer, som blev idømt bødestraffe på 5.000 kroner og 12 måneders karantæne.

Deres mål var at ramme Nicolai Boilesen, mens det denne gang ikke vides, om der var noget mål med rottekastet. Det var tilsyneladende heller ikke noget, som spillerne lagde synderligt mærke til.

FC København trak sig iøvrigt sejrsrigt ud af søndagens derby efter to sene scoringer af indskiftede Roony Bardghji.





‘Nervøs’ Thomasberg klapper i




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Spår stor transferaktivitet i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel