Avis: Skandalesag på Brøndby Stadion

Ifølge billed- og videomateriale fra Ekstra Bladet blev der kastet rotter på banen under søndagens derby mellem Brøndby IF og FC København.



Det skete i 2017… Og nu er det sket igen.

Ifølge billed- og videomateriale, som Ekstra Bladet er i besiddelse af, kastede Brøndbys fans døde rotter på banen under søndagens derby.

De døde rotter blev formentlig kastet fra de stemningsskabende tribuner Sydsiden eller Svinget, da det var her, at kontrollører på Brøndby Stadion samlede dem op. De lå lige udenfor kridtstregerne i det område.

I Brøndby IF tager man skarp afstand fra det nye rotteangreb.

– Skulle vores undersøgelser bekræfte det materiale, vi er blevet forevist af jer, det vil sige, at der er kastet en død rotte ned mod banen under kampen – så er det først og fremmest ubegribeligt dumt, og noget som vi som klub på det kraftigste tager afstand til, lyder det fra Brøndbys kommunikationschef, Christian Schultz, til Ekstra Bladet.

Brøndby IF tilføjer desuden, at vedkommende, hvis man lykkes med at identificere personen eller personerne, kan se frem til en betragtelig karantæne og bøde.

Den slags blev der også langet ud i 2017, hvor Brøndbys fans første gang kastede døde rotter på banen. Dengang var det også fra området omkring Sydsiden og Svinget, at rotterne blev kastet fra.

Rottekastene i 2017 skabte overskrifter verden over, og dengang lykkedes det Brøndby IF at identificere to personer, som blev idømt bødestraffe på 5.000 kroner og 12 måneders karantæne.

Deres mål var at ramme Nicolai Boilesen, mens det denne gang ikke vides, om der var noget mål med rottekastet. Det var tilsyneladende heller ikke noget, som spillerne lagde synderligt mærke til.

FC København trak sig iøvrigt sejrsrigt ud af søndagens derby efter to sene scoringer af indskiftede Roony Bardghji.







LIVE

TransferLIVE: PL-klub jagter Wolfsburg-profil

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Historisk finale! Han er verdens bedste

De vil gerne have Jens Jønsson

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Hylder Patrick Mortensen

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Isaksen melder afbud – Riemer indkalder ny spiller

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Vanvittige scener – 416 tilbageholdt i Frankrig

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Kan sikre millioner til AGF

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub