Youssef Toutouh har længe ønsket at komme væk fra FC København, men det store skifte til en klub i udlandet lader fortsat vente på sig, og det er umiddelbart svært at se, hvordan det skulle kunne ske nu, hvor midtbanespilleren slet ikke spiller for FCK og ikke har gjort det i mange måneder.
Den 25-årige FCK-spiller har tidligere været fast mand på førsteholdet, men han har ikke spillet for FCK siden november, og han kommer heller ikke til at spille for klubbens førstehold i foråret.
Det er Ekstra Bladet, der skriver, at klubben ganske enkelt har fjernet Youssef Toutouh fra den liste med registerede spillere, man skal indgive til DBU. Det betyder, at den 25-årige midtbanespiller ikke kan er aktuel for førsteholdet i foråret.
Hvad der også er interessant er, at han ifølge Ekstra Bladet har takket nej til et skifte til IFK Göteborg, som skulle have stået klar til at give Toutouh en ny start og sikkert også masser af fast spilletid. Dermed ser det ud til at blive et par lange måneder for Toutouh, hvis aftale med FCK udløber til sommer, hvor han så vil være fri til at finde en ny arbejdsgiver.
Allerede i sommeren 2017 var der tale om muligheden for et salg af Youssef Toutouh. En tale, der blev gentaget i januar. FCK har dog ikke solgt midtbanespilleren, der i stedet må bruge resten af foråret på at spille reserveholdsfodbold for FCK.
Noget af en nedtur for en spiller, der for et år siden var fast mand på det FCK-hold, der vandt både Superligaen og DBU Pokalen, og som nåede ottendedelsfinalen i Europa League, hvor Ajax blev endestationen.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
TIPSBLADET SPECIAL
