Avis: FCK-spiller har afvist et skifte til svensk traditionsklub

Han har tidligere været en profil på holdet i FC København, men nu er han langt fra holdet i FCK.



Youssef Toutouh har længe ønsket at komme væk fra FC København, men det store skifte til en klub i udlandet lader fortsat vente på sig, og det er umiddelbart svært at se, hvordan det skulle kunne ske nu, hvor midtbanespilleren slet ikke spiller for FCK og ikke har gjort det i mange måneder.

Den 25-årige FCK-spiller har tidligere været fast mand på førsteholdet, men han har ikke spillet for FCK siden november, og han kommer heller ikke til at spille for klubbens førstehold i foråret.

Det er Ekstra Bladet, der skriver, at klubben ganske enkelt har fjernet Youssef Toutouh fra den liste med registerede spillere, man skal indgive til DBU. Det betyder, at den 25-årige midtbanespiller ikke kan er aktuel for førsteholdet i foråret.

Hvad der også er interessant er, at han ifølge Ekstra Bladet har takket nej til et skifte til IFK Göteborg, som skulle have stået klar til at give Toutouh en ny start og sikkert også masser af fast spilletid. Dermed ser det ud til at blive et par lange måneder for Toutouh, hvis aftale med FCK udløber til sommer, hvor han så vil være fri til at finde en ny arbejdsgiver.

Allerede i sommeren 2017 var der tale om muligheden for et salg af Youssef Toutouh. En tale, der blev gentaget i januar. FCK har dog ikke solgt midtbanespilleren, der i stedet må bruge resten af foråret på at spille reserveholdsfodbold for FCK.

Noget af en nedtur for en spiller, der for et år siden var fast mand på det FCK-hold, der vandt både Superligaen og DBU Pokalen, og som nåede ottendedelsfinalen i Europa League, hvor Ajax blev endestationen.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Argentina – Kap Verde

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Her er prisen på Aral Simsir

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Canada – Marokko

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Åbner for sommertransfer