Youssef Toutouh har længe ønsket at komme væk fra FC København, men det store skifte til en klub i udlandet lader fortsat vente på sig, og det er umiddelbart svært at se, hvordan det skulle kunne ske nu, hvor midtbanespilleren slet ikke spiller for FCK og ikke har gjort det i mange måneder.
Den 25-årige FCK-spiller har tidligere været fast mand på førsteholdet, men han har ikke spillet for FCK siden november, og han kommer heller ikke til at spille for klubbens førstehold i foråret.
Det er Ekstra Bladet, der skriver, at klubben ganske enkelt har fjernet Youssef Toutouh fra den liste med registerede spillere, man skal indgive til DBU. Det betyder, at den 25-årige midtbanespiller ikke kan er aktuel for førsteholdet i foråret.
Hvad der også er interessant er, at han ifølge Ekstra Bladet har takket nej til et skifte til IFK Göteborg, som skulle have stået klar til at give Toutouh en ny start og sikkert også masser af fast spilletid. Dermed ser det ud til at blive et par lange måneder for Toutouh, hvis aftale med FCK udløber til sommer, hvor han så vil være fri til at finde en ny arbejdsgiver.
Allerede i sommeren 2017 var der tale om muligheden for et salg af Youssef Toutouh. En tale, der blev gentaget i januar. FCK har dog ikke solgt midtbanespilleren, der i stedet må bruge resten af foråret på at spille reserveholdsfodbold for FCK.
Noget af en nedtur for en spiller, der for et år siden var fast mand på det FCK-hold, der vandt både Superligaen og DBU Pokalen, og som nåede ottendedelsfinalen i Europa League, hvor Ajax blev endestationen.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
EKSKLUSIVT Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
NYHEDER
