– Både FCM og jeg har det mål, at jeg skal videre

Joel Andersson forlængede i foråret sin kontrakt med FC Midtjylland, men det er planen, at han skal sælges videre.



Han har spillet fire sæsoner i FC Midtjylland, han er en af holdets store profiler, og han forlængede  i marts sin aftale, så han nu er på kontrakt på Heden helt frem til 31. december 2026.

Men chancerne for, at Joel Andersson er hos “Ulvene” i de næste mange år, er efter alt at dømme små. Det er således hverken i den svenske højre back eller FC Midtjyllands planer, fortæller spilleren selv over for SportExpressen.

I stedet er det planen, at Joel Andersson på et tidspunkt skal sælges videre.

– Den dialog, jeg har haft med FC Midtjylland, er, at de er meget glade for at have mig, og jeg er meget glad for at spille her. Men vi har begge det mål, at jeg også skal videre. Det er noget, vi har talt om, så det er meget godt, siger svenskeren ifølge SportExpressen og tilføjer:

– Jeg har altid godt kunne lide den tyske liga. Jeg tror, ​​den ville passe mig ret godt. Jeg tror også, at den hollandske liga ville passe mig meget godt. Men nummer et er garanteret Tyskland.

Noget, der utvivlsomt vil hjælpe med at få et skifte i stand, er en status som landsholdsspiller. Joel Andersson har tidligere optrådt seks gange for Sverige, men hans seneste optræden var tilbage i 2020.

Nu kan han dog se frem til flere svenske landskampe, da han er udtaget til Nations League-kampene i starten af juni. Over for SportExpressen fortæller Joel Andersson, at han da også har gang i sin bedste personlige sæson i karrieren, og hvis han skulle være landsholdsaktuel, skulle det være nu.

Joel Andersson, 25 år, kom til FC Midtjylland fra BK Häcken og har siden spillet 143 kampe med fem mål og 20 oplæg til følge.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Arsenal skal til Danmark

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Positive forhandlinger med Nartey

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Viborg FF – Brøndby IF

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Vejle Boldklub – Silkeborg IF