– Både FCM og jeg har det mål, at jeg skal videre

Joel Andersson forlængede i foråret sin kontrakt med FC Midtjylland, men det er planen, at han skal sælges videre.



Han har spillet fire sæsoner i FC Midtjylland, han er en af holdets store profiler, og han forlængede  i marts sin aftale, så han nu er på kontrakt på Heden helt frem til 31. december 2026.

Men chancerne for, at Joel Andersson er hos “Ulvene” i de næste mange år, er efter alt at dømme små. Det er således hverken i den svenske højre back eller FC Midtjyllands planer, fortæller spilleren selv over for SportExpressen.

I stedet er det planen, at Joel Andersson på et tidspunkt skal sælges videre.

– Den dialog, jeg har haft med FC Midtjylland, er, at de er meget glade for at have mig, og jeg er meget glad for at spille her. Men vi har begge det mål, at jeg også skal videre. Det er noget, vi har talt om, så det er meget godt, siger svenskeren ifølge SportExpressen og tilføjer:

– Jeg har altid godt kunne lide den tyske liga. Jeg tror, ​​den ville passe mig ret godt. Jeg tror også, at den hollandske liga ville passe mig meget godt. Men nummer et er garanteret Tyskland.

Noget, der utvivlsomt vil hjælpe med at få et skifte i stand, er en status som landsholdsspiller. Joel Andersson har tidligere optrådt seks gange for Sverige, men hans seneste optræden var tilbage i 2020.

Nu kan han dog se frem til flere svenske landskampe, da han er udtaget til Nations League-kampene i starten af juni. Over for SportExpressen fortæller Joel Andersson, at han da også har gang i sin bedste personlige sæson i karrieren, og hvis han skulle være landsholdsaktuel, skulle det være nu.

Joel Andersson, 25 år, kom til FC Midtjylland fra BK Häcken og har siden spillet 143 kampe med fem mål og 20 oplæg til følge.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Født i Danmark og på vej til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

De bliver monstersalg til sommer