Han har spillet fire sæsoner i FC Midtjylland, han er en af holdets store profiler, og han forlængede i marts sin aftale, så han nu er på kontrakt på Heden helt frem til 31. december 2026.
Men chancerne for, at Joel Andersson er hos “Ulvene” i de næste mange år, er efter alt at dømme små. Det er således hverken i den svenske højre back eller FC Midtjyllands planer, fortæller spilleren selv over for SportExpressen.
I stedet er det planen, at Joel Andersson på et tidspunkt skal sælges videre.
– Den dialog, jeg har haft med FC Midtjylland, er, at de er meget glade for at have mig, og jeg er meget glad for at spille her. Men vi har begge det mål, at jeg også skal videre. Det er noget, vi har talt om, så det er meget godt, siger svenskeren ifølge SportExpressen og tilføjer:
– Jeg har altid godt kunne lide den tyske liga. Jeg tror, den ville passe mig ret godt. Jeg tror også, at den hollandske liga ville passe mig meget godt. Men nummer et er garanteret Tyskland.
Noget, der utvivlsomt vil hjælpe med at få et skifte i stand, er en status som landsholdsspiller. Joel Andersson har tidligere optrådt seks gange for Sverige, men hans seneste optræden var tilbage i 2020.
Nu kan han dog se frem til flere svenske landskampe, da han er udtaget til Nations League-kampene i starten af juni. Over for SportExpressen fortæller Joel Andersson, at han da også har gang i sin bedste personlige sæson i karrieren, og hvis han skulle være landsholdsaktuel, skulle det være nu.
Joel Andersson, 25 år, kom til FC Midtjylland fra BK Häcken og har siden spillet 143 kampe med fem mål og 20 oplæg til følge.
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
MEDIE
