Bach Bak: Sejren over FCK er et vigtigt signal i mesterskabskampen

FC Midtjylland-assistenttræner Kristian Bach Bak var meget glad for holdets præstation i 4-0-sejren over FCK søndag aften.



FC Midtjylland fik søndag aften sat rivalerne fra FC København godt og grundigt på plads med en klar 4-0-sejr, og det er sådan noget, som er med til at tilfredsstille FCM-assistenttræner Kristian Bach Bak.

Det fastslår han i et interview på midtjydernes officielle hjemmeside, hvor han understreger, hvor vigtigt det var at vinde over FCK.

Læs også:Avis: Ståle Solbakken fyret over telefonen

– Sejren sender et super vigtigt signal i forhold til vores position i mesterskabskampen. FCK er jo noget af det bedste, man kan møde i Superligaen, så vi er utroligt glade for den præstation, vi lægger for dagen, fortæller Bach Bak.

Forud for opgøret mod københavnerklubben havde FCM tabt tre kampe i træk mod henholdsvis Liverpool, FC Nordsjælland og Ajax Amsterdam, og derfor var det også godt at komme tilbage på sporet med en sejr, synes assistenttræneren.

Læs også:FCK-storaktionær lægger sig ned: FCM er Danmarks mest veldrevne klub

– Men det er også vigtigt for vores egen selvforståelse, med den vinderkultur vi har, efter et par hårde nederlag. Jeg kunne ikke forestille mig en bedre måde at komme tilbage på sporet, forklarer Kristian Bach Bak.

I forhold til selve opgøret mod FC København peger han endvidere på, at de spillede klogere end i de seneste kampe, og at man var gode til at bruge hinanden på banen.

FC Midtjyllands næste opgave er i pokalturneringen på onsdag mod 1. divisions-klubben HB Køge, og så er der landsholdspause, hvor midtjyderne blandt andet har fem spillere med på det danske landshold i form af Erik Sviatchenko, Anders Dreyer, Alexander Scholz, Jesper Hansen og Pione Sisto.

Læs også:FC Københavns svage forfatning kommer bag på Thorup
Læs også:FCM-profiler jubler over FCK-afklapsning: Vi ødelagde dem
Læs også:Bedst og værst: FCM-offensiv stod bag FCK-nedsmeltning




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Meget hård tilskuerstraf til FCK

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby henter keeper – her er planen

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

TransferLIVE: Koster 900 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

De lurer på Kjærgaard

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Får afvist bud på dansk profil

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Denne klub drømmer om Højbjerg

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Klar transfermelding