FC Københavns svage forfatning kommer bag på Thorup

Den nye FC København-træner, Jess Thorup, var overrasket over holdets niveau i nederlaget til FC Midtjylland.



FC København præsenterede i mandags Jess Thorup som klubbens nye cheftræner.

Han blev hentet til fra Belgien, hvor han i de sidste to år har stået i spidsen for først Gent og herefter Genk, som han forlod efter bare lidt over en måned.

Søndag debuterede han så i Superligaen for hovedstadsklubben, hvor han fik en forfærdelig start, da københavnerne blev banket med 0-4 af Thorups gamle klub FC Midtjylland.

Efter kampen fortalte han, at den ringe præstation havde givet ham nogle svar på, hvilken forfatning FCK-holdet var i. Og den var ringere, end hvad han først havde forventet.

– Vi var et stykke vej fra der, hvor jeg havde håbet på, vi var.

– Jeg havde håbet på at få nogle svar, og det fik jeg. Der er i hvert fald noget, vi skal hjem og øve på, fastslår Thorup.

Om hele træneropgaven er større end forventet, ville han dog ikke svare på, men han ser frem til arbejdet.

– Jeg ved ikke, om selve opgaven er større, end jeg havde regnet med, men lad mig sige det sådan, at der er noget at arbejde med.

– Og det er jo fedt nok, for der vil ikke være noget ved, hvis jeg bare kunne læne mig tilbage og lade spillerne gøre det, siger træneren.

Da Thorup fra 2015 til 2018 var cheftræner i FCM, var det med de forsvarende mestres nuværende træner, Brian Priske, som assistent i to omgange.

Og Priske er ikke i tvivl om, at Thorup og FCK nok skal være med i toppen i denne sæson.

– Der er mange hold, som byder sig til i ligaen i år, og det er svært at sige, hvem der kommer til at være i toppen.

– Jeg er dog sikker på, at FCK nok skal komme. Holdet har mange dygtige spillere, og de har nu fået en dygtig træner i Jess (Thorup, red.), mener mestertræneren.

Det er FCK-spidsen Jonas Wind også sikker på, men han mener, at spillerne lige nu skal kigge indad.

– Det var rigtig skidt af os alle sammen, og vi må kigge os selv i spejlet for at forbedre det her. Og så er det op på hesten igen.

– Vi havde egentlig håbet på, at vi kunne komme herover og bryde den dårlige statistik, vi har mod FCM. Det gjorde rigtig ondt, fastslår angriberen.

Det var FCK’s niende nederlag i træk i Herning.

Thorup har nu to uger til at arbejde med FCK-mandskabet, før der igen er point på spil. Det er der, når Randers gæster Parken mandag den 23. november.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

FC Barcelona køber VM-angriber

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Schweiz – Canada

Chokskifte på vej?

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM i tal: Så vildt har det været

Bosnien-Hercegovina – Qatar