FC Københavns svage forfatning kommer bag på Thorup

Den nye FC København-træner, Jess Thorup, var overrasket over holdets niveau i nederlaget til FC Midtjylland.



FC København præsenterede i mandags Jess Thorup som klubbens nye cheftræner.

Han blev hentet til fra Belgien, hvor han i de sidste to år har stået i spidsen for først Gent og herefter Genk, som han forlod efter bare lidt over en måned.

Søndag debuterede han så i Superligaen for hovedstadsklubben, hvor han fik en forfærdelig start, da københavnerne blev banket med 0-4 af Thorups gamle klub FC Midtjylland.

Efter kampen fortalte han, at den ringe præstation havde givet ham nogle svar på, hvilken forfatning FCK-holdet var i. Og den var ringere, end hvad han først havde forventet.

– Vi var et stykke vej fra der, hvor jeg havde håbet på, vi var.

– Jeg havde håbet på at få nogle svar, og det fik jeg. Der er i hvert fald noget, vi skal hjem og øve på, fastslår Thorup.

Om hele træneropgaven er større end forventet, ville han dog ikke svare på, men han ser frem til arbejdet.

– Jeg ved ikke, om selve opgaven er større, end jeg havde regnet med, men lad mig sige det sådan, at der er noget at arbejde med.

– Og det er jo fedt nok, for der vil ikke være noget ved, hvis jeg bare kunne læne mig tilbage og lade spillerne gøre det, siger træneren.

Da Thorup fra 2015 til 2018 var cheftræner i FCM, var det med de forsvarende mestres nuværende træner, Brian Priske, som assistent i to omgange.

Og Priske er ikke i tvivl om, at Thorup og FCK nok skal være med i toppen i denne sæson.

– Der er mange hold, som byder sig til i ligaen i år, og det er svært at sige, hvem der kommer til at være i toppen.

– Jeg er dog sikker på, at FCK nok skal komme. Holdet har mange dygtige spillere, og de har nu fået en dygtig træner i Jess (Thorup, red.), mener mestertræneren.

Det er FCK-spidsen Jonas Wind også sikker på, men han mener, at spillerne lige nu skal kigge indad.

– Det var rigtig skidt af os alle sammen, og vi må kigge os selv i spejlet for at forbedre det her. Og så er det op på hesten igen.

– Vi havde egentlig håbet på, at vi kunne komme herover og bryde den dårlige statistik, vi har mod FCM. Det gjorde rigtig ondt, fastslår angriberen.

Det var FCK’s niende nederlag i træk i Herning.

Thorup har nu to uger til at arbejde med FCK-mandskabet, før der igen er point på spil. Det er der, når Randers gæster Parken mandag den 23. november.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Forbereder bud på 970 mio.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

England – Ghana

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Køber ind i Barcelona

Portugal – Usbekistan

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Lyngby Boldklub sælger profil