Bænket Vendsyssel-spiller: Vil gerne tilbage til Silkeborg IF

Nicolai Flø har mistet pladsen som førstemålmand i Vendsyssel FF, og det har sat tankerne i gang. Han lægger ikke skjul på, at han gerne vil tilbage til Silkeborg IF.



Nicolai Flø vogtede målet for Vendsyssel FF i hele efteråret, men i dette forår har keeperet været parkeret på bænken, hvorfra han har kunnet se konkurrenten Michael Tørnes løbe med minutterne i Superligaen.

Som målmand kan det godt være svært at kæmpe sig tilbage, når man først er havnet på bænken, og derfor er Nicolai Flø også begyndt at overveje sine muligheder. I den forbindelse har han et særligt godt øje til Silkeborg IF, hvor han har fået sin fodboldmæssige opdragelse. Han forlod klubben i 2016, men håber på et SIF-comeback i fremtiden.

– Helt sikkert. Silkeborg er min klub. Jeg har boet her i seks år og har fået min fodbolduddannelse her. Jeg startede på tredjeholdet som U13-spiller, og jeg var med hele vejen op, så på et tidspunkt kunne jeg godt tænke mig at vende tilbage. Det er der ingen tvivl om, siger Nicolai Flø til Midtjyllands Avis.

Lige nu og her råder Silkeborg IF over tre dygtige keepere i form af Oscar Hedvall, der er førstevalget, mens rutinerede Peter Friis Jensen og Thomas Nørgaard står i skyggen af den unge målmand. Friis og Nørgaard har imidlertid kontraktudløb efter denne sæson, og det kan måske åbne for et Flø-comeback i Silkeborg IF. Nicolai Flø har dog selv kontrakt med Vendsyssel FF frem til sommeren 2020.

Nicolai Flø var mandag tilbage i Silkeborg, da han vogtede målet i en reserveholdskamp for Vendsyssel. Her lukkede han fire mål ind. 







LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Fortryder FC Barcelona-transfer

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Arsenal vinder Premier League

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Thomas Delaney teaser

AGF jagter hollandsk talent

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop