Bænket Vendsyssel-spiller: Vil gerne tilbage til Silkeborg IF

Nicolai Flø har mistet pladsen som førstemålmand i Vendsyssel FF, og det har sat tankerne i gang. Han lægger ikke skjul på, at han gerne vil tilbage til Silkeborg IF.



Nicolai Flø vogtede målet for Vendsyssel FF i hele efteråret, men i dette forår har keeperet været parkeret på bænken, hvorfra han har kunnet se konkurrenten Michael Tørnes løbe med minutterne i Superligaen.

Som målmand kan det godt være svært at kæmpe sig tilbage, når man først er havnet på bænken, og derfor er Nicolai Flø også begyndt at overveje sine muligheder. I den forbindelse har han et særligt godt øje til Silkeborg IF, hvor han har fået sin fodboldmæssige opdragelse. Han forlod klubben i 2016, men håber på et SIF-comeback i fremtiden.

– Helt sikkert. Silkeborg er min klub. Jeg har boet her i seks år og har fået min fodbolduddannelse her. Jeg startede på tredjeholdet som U13-spiller, og jeg var med hele vejen op, så på et tidspunkt kunne jeg godt tænke mig at vende tilbage. Det er der ingen tvivl om, siger Nicolai Flø til Midtjyllands Avis.

Lige nu og her råder Silkeborg IF over tre dygtige keepere i form af Oscar Hedvall, der er førstevalget, mens rutinerede Peter Friis Jensen og Thomas Nørgaard står i skyggen af den unge målmand. Friis og Nørgaard har imidlertid kontraktudløb efter denne sæson, og det kan måske åbne for et Flø-comeback i Silkeborg IF. Nicolai Flø har dog selv kontrakt med Vendsyssel FF frem til sommeren 2020.

Nicolai Flø var mandag tilbage i Silkeborg, da han vogtede målet i en reserveholdskamp for Vendsyssel. Her lukkede han fire mål ind. 







LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona