Bænket Vendsyssel-spiller: Vil gerne tilbage til Silkeborg IF

Nicolai Flø har mistet pladsen som førstemålmand i Vendsyssel FF, og det har sat tankerne i gang. Han lægger ikke skjul på, at han gerne vil tilbage til Silkeborg IF.



Nicolai Flø vogtede målet for Vendsyssel FF i hele efteråret, men i dette forår har keeperet været parkeret på bænken, hvorfra han har kunnet se konkurrenten Michael Tørnes løbe med minutterne i Superligaen.

Som målmand kan det godt være svært at kæmpe sig tilbage, når man først er havnet på bænken, og derfor er Nicolai Flø også begyndt at overveje sine muligheder. I den forbindelse har han et særligt godt øje til Silkeborg IF, hvor han har fået sin fodboldmæssige opdragelse. Han forlod klubben i 2016, men håber på et SIF-comeback i fremtiden.

– Helt sikkert. Silkeborg er min klub. Jeg har boet her i seks år og har fået min fodbolduddannelse her. Jeg startede på tredjeholdet som U13-spiller, og jeg var med hele vejen op, så på et tidspunkt kunne jeg godt tænke mig at vende tilbage. Det er der ingen tvivl om, siger Nicolai Flø til Midtjyllands Avis.

Lige nu og her råder Silkeborg IF over tre dygtige keepere i form af Oscar Hedvall, der er førstevalget, mens rutinerede Peter Friis Jensen og Thomas Nørgaard står i skyggen af den unge målmand. Friis og Nørgaard har imidlertid kontraktudløb efter denne sæson, og det kan måske åbne for et Flø-comeback i Silkeborg IF. Nicolai Flø har dog selv kontrakt med Vendsyssel FF frem til sommeren 2020.

Nicolai Flø var mandag tilbage i Silkeborg, da han vogtede målet i en reserveholdskamp for Vendsyssel. Her lukkede han fire mål ind. 





LIVE

TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer

FCK-boss åben for lejeaftaler

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han bestemmer det hele

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Smadrer transferrekord

– Han har en “grim” side

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

‘Sort uheld’ i Viborg

Forventer rekord i Superliga-klub

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Thomas Frank: De vinder VM

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Dansk klub har lagt hele strategien om



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Tuchel forsvarer sin taktik