Bænket Zanka: Ved ikke hvad de skal gøre med ham

Fremtiden ser stadig usikker ud for Mathias Zanka Jørgensen, som på det seneste er røget ud af startopstillingen i FCK.



Mathias Zanka Jørgensen har i de to seneste FCK-kampe startet på bænken, og med otte kampe tilbage af sæsonen for den 30-årige forsvarsspiller, som er lejet i Fenerbahce, ser fremtiden ikke lys ud for ham.

Sådan mener FC Københavns cheftræner Jess Thorup dog ikke, at det gør. I et interview med B.T. forklarer han, at Zanka bestemt ikke er en færdig mand i FCK.

I stedet peger Thorup på, at han har set en topprofessionel fyr ude på træningsbanen, som har knoklet for at overbevise om, at det har været en fejl at placere ham på bænken. Det er desuden ikke taget en beslutning om, hvad der skal ske med lejesvenden.

Her mener FCK-trænerne, at man skal huske på, at Peter Christiansen kun har været i jobbet som sportsdirektør i FCK i halvanden uge, så man har endnu ikke drøftet Mathias Zanka Jørgensens fremtid i klubben.

– Vi har sindssygt mange dygtige spillere, og ‘Zanka’ er en af dem. Det kommer vi til at snakke om, når vi nærmer os sommeren., siger han og fortsætter:

– ‘ PC’ er lige startet, og vi skal have lavet et overblik over, hvad der sker efter sommeren. Men mit fokus er på mesterskabsslutspillet – og ikke så meget, hvad der skal ske til sommer eller ej, lyder det fra Jess Thorup.

Næste opgave for FC København er mod FC Nordsjælland i Superligaen, hvor de er otte point efter FCM på førstepladsen.

Jess Thorups beslutning om at bænke Mathias Zanka har fået stor ros. Læs mere om det her.






TransferLIVE: Henter talent i FC Midtjylland




LIVE

VM-LIVE: Messi-katastrofe

Her kan du se Norge mod Senegal

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FCK går på rov i Viborg

FC Københavns talenter gør rent bord

Her kan du se Argentina mod Østrig

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Et skridt tættere Englands største stadion

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Lurer på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

England – Ghana

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Argentina – Østrig

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Lyngby Boldklub sælger profil

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026