Bænket Zanka: Ved ikke hvad de skal gøre med ham

Fremtiden ser stadig usikker ud for Mathias Zanka Jørgensen, som på det seneste er røget ud af startopstillingen i FCK.



Mathias Zanka Jørgensen har i de to seneste FCK-kampe startet på bænken, og med otte kampe tilbage af sæsonen for den 30-årige forsvarsspiller, som er lejet i Fenerbahce, ser fremtiden ikke lys ud for ham.

Sådan mener FC Københavns cheftræner Jess Thorup dog ikke, at det gør. I et interview med B.T. forklarer han, at Zanka bestemt ikke er en færdig mand i FCK.

I stedet peger Thorup på, at han har set en topprofessionel fyr ude på træningsbanen, som har knoklet for at overbevise om, at det har været en fejl at placere ham på bænken. Det er desuden ikke taget en beslutning om, hvad der skal ske med lejesvenden.

Her mener FCK-trænerne, at man skal huske på, at Peter Christiansen kun har været i jobbet som sportsdirektør i FCK i halvanden uge, så man har endnu ikke drøftet Mathias Zanka Jørgensens fremtid i klubben.

– Vi har sindssygt mange dygtige spillere, og ‘Zanka’ er en af dem. Det kommer vi til at snakke om, når vi nærmer os sommeren., siger han og fortsætter:

– ‘ PC’ er lige startet, og vi skal have lavet et overblik over, hvad der sker efter sommeren. Men mit fokus er på mesterskabsslutspillet – og ikke så meget, hvad der skal ske til sommer eller ej, lyder det fra Jess Thorup.

Næste opgave for FC København er mod FC Nordsjælland i Superligaen, hvor de er otte point efter FCM på førstepladsen.

Jess Thorups beslutning om at bænke Mathias Zanka har fået stor ros. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Sætter klar målsætning

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Diant Ramaj skal videre

Bekræfter: Salah-transfer droppet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Superliga-retur?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Zinedine Zidane præsenteret

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Har budt en milliard

Han er ny landstræner for Italien

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Åbner for Kasper Dolberg-bombe