Bænket Zanka: Ved ikke hvad de skal gøre med ham

Fremtiden ser stadig usikker ud for Mathias Zanka Jørgensen, som på det seneste er røget ud af startopstillingen i FCK.



Mathias Zanka Jørgensen har i de to seneste FCK-kampe startet på bænken, og med otte kampe tilbage af sæsonen for den 30-årige forsvarsspiller, som er lejet i Fenerbahce, ser fremtiden ikke lys ud for ham.

Sådan mener FC Københavns cheftræner Jess Thorup dog ikke, at det gør. I et interview med B.T. forklarer han, at Zanka bestemt ikke er en færdig mand i FCK.

I stedet peger Thorup på, at han har set en topprofessionel fyr ude på træningsbanen, som har knoklet for at overbevise om, at det har været en fejl at placere ham på bænken. Det er desuden ikke taget en beslutning om, hvad der skal ske med lejesvenden.

Her mener FCK-trænerne, at man skal huske på, at Peter Christiansen kun har været i jobbet som sportsdirektør i FCK i halvanden uge, så man har endnu ikke drøftet Mathias Zanka Jørgensens fremtid i klubben.

– Vi har sindssygt mange dygtige spillere, og ‘Zanka’ er en af dem. Det kommer vi til at snakke om, når vi nærmer os sommeren., siger han og fortsætter:

– ‘ PC’ er lige startet, og vi skal have lavet et overblik over, hvad der sker efter sommeren. Men mit fokus er på mesterskabsslutspillet – og ikke så meget, hvad der skal ske til sommer eller ej, lyder det fra Jess Thorup.

Næste opgave for FC København er mod FC Nordsjælland i Superligaen, hvor de er otte point efter FCM på førstepladsen.

Jess Thorups beslutning om at bænke Mathias Zanka har fået stor ros. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Chok – VM-stjerne misser brag

Supercomputer: De vinder VM

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina – Egypten

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Enig med FC Midtjylland-angriber

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Belgien knuser USA

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’