Thorup bænkede “Zanka”: Viser, hvem der er chefen

Jess Thorup valgte at bænke Mathias “Zanka” Jørgensen, da FCK vandt med 2-1 over Randers FC. En god beslutning, vurderer tidligere topspiller Tommy Bechmann.



Det har ikke kørt for FC København i denne sæson, og det kostede blandt andet Ståle Solbakken jobbet som manager i klubben tidligere i sæsonen. Erstatningen, Jess Thorup, har ledt og ledt og ledt efter sin startopstilling, og mod Randers bænkede han en af de helt store kanoner.

Mathias “Zanka” Jørgensen, som FC København hentede på leje i Fenerbahce, måtte se opgøret mod Randers fra bænken. Og tidligere topspiller Tommy Bechmann forstår fravalget. Det siger han i Fodbold FM.

– Det er ikke første gang, at Thorup ofrer et af de store navne. Det har han også gjort med at sætte Viktor Fischer på bænken. Dermed viser han, hvem der er chefen. Det er nødvendigt for at få det til at fungere, har han følt. Han mener, at “Zanka” ikke er god nok til at spille. Og det har han heller ikke været. Han har været en del af problemet i FCKs skrantende forsvar, siger Tommy Bechmann til Fodbold FM.

“Zanka” måtte i stedet se Victor Nelsson og Nicolai Boilesen starte i det centrale forsvar hos FC København. Landsholdsbobleren havde ellers spillet fuld tid i de foregående 17 kampe for FC København.

FCK vandt som sagt med 2-1, men var lige ved at smide det hele til sidst, hvor Randers kom frem til en stor mulighed.

Jess Thorups mandskab er nu á point med AGF, og der er otte point til topholdet FC Midtjylland og syv til Brøndby IF.

Næste opgave for FCK er en udekamp mod Brøndby. 

Tommy Bechmann er ikke den eneste, der mener, at det rigtige var at sætte “Zanka” af – det kan du læse mere om her.







LIVE

TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Klapper i om stor Superliga-transfer

Her er 1/8-finalerne ved VM

Portugal – Spanien

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

David Nielsen er stensikker

USA – Belgien

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp