Thorup bænkede “Zanka”: Viser, hvem der er chefen

Jess Thorup valgte at bænke Mathias “Zanka” Jørgensen, da FCK vandt med 2-1 over Randers FC. En god beslutning, vurderer tidligere topspiller Tommy Bechmann.



Det har ikke kørt for FC København i denne sæson, og det kostede blandt andet Ståle Solbakken jobbet som manager i klubben tidligere i sæsonen. Erstatningen, Jess Thorup, har ledt og ledt og ledt efter sin startopstilling, og mod Randers bænkede han en af de helt store kanoner.

Mathias “Zanka” Jørgensen, som FC København hentede på leje i Fenerbahce, måtte se opgøret mod Randers fra bænken. Og tidligere topspiller Tommy Bechmann forstår fravalget. Det siger han i Fodbold FM.

– Det er ikke første gang, at Thorup ofrer et af de store navne. Det har han også gjort med at sætte Viktor Fischer på bænken. Dermed viser han, hvem der er chefen. Det er nødvendigt for at få det til at fungere, har han følt. Han mener, at “Zanka” ikke er god nok til at spille. Og det har han heller ikke været. Han har været en del af problemet i FCKs skrantende forsvar, siger Tommy Bechmann til Fodbold FM.

“Zanka” måtte i stedet se Victor Nelsson og Nicolai Boilesen starte i det centrale forsvar hos FC København. Landsholdsbobleren havde ellers spillet fuld tid i de foregående 17 kampe for FC København.

FCK vandt som sagt med 2-1, men var lige ved at smide det hele til sidst, hvor Randers kom frem til en stor mulighed.

Jess Thorups mandskab er nu á point med AGF, og der er otte point til topholdet FC Midtjylland og syv til Brøndby IF.

Næste opgave for FCK er en udekamp mod Brøndby. 

Tommy Bechmann er ikke den eneste, der mener, at det rigtige var at sætte “Zanka” af – det kan du læse mere om her.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Arbejder på Brøndby-exit



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Uwe Rösler henter dansker

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Fredberg henter italiensk legende

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Hylder kæmpe FCM-transfer

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko

Toptræner hylder Danmark og FC København



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio