Ballade i OB – derfor er profil blevet skrottet

Sven Köhler er helt ude i kulden i OB, der betvivler midtbanespillerens engagement. Det er en afsløring af Tipsbladet, der har startet balladen i Ådalen.



Der er drama alle vegne i Ådalen, hvor OB og Sven Köhler nu for alvor er havnet på kollisionskurs. Resultatet er, at den tyske midtbanespiller nu for tredje kamp i træk ikke er med i truppen, når OB torsdag aften møder Hvidovre IF. 

Det er en historie her på Tipsbladet, der har trukket fronterne op mellem OB og Sven Köhler.

For knap en måned siden kunne Tipsbladet afsløre, at Sven Köhler i sin kontrakt med OB har en nedrykningsklausul, der betyder, at han kan smutte gratis ved nedrykning, og den fynske klub er ifølge Tipsbladets oplysninger alt andet end tilfreds med, at den information er sivet ud af Ådalen. 

Set med OB-briller er man kommet i tvivl om tyskerens engagement på banen, og det er grunden til, at Sven Köhler også torsdag er helt ude af truppen.

I weekenden kommenterede OB-træner Søren Krogh midtbanespillerens situation i et interview med Viaplay.

– Han er ikke, hvor han skal være lige nu, i forhold til at skulle indgå i truppen, sagde Søren Krogh. 

Er det fysisk, eller handler det om noget andet?

– Det er lidt blandet, lidt af det hele. Det er udramatisk, og Sven og jeg har en god snak. Han har brug for lidt mere træning og lidt mere føling med tingene, inden han er klar til at være med.

Hvad handler det andet om?

– Det holder jeg mellem Sven og mig.

Kan miste ni millioner kroner
Ifølge Tipsbladets oplysninger har OB og Sven Köhler forhandlet om en plan for sommeren, som begge kunne være tilfredse med. Der har blandt andet været snak om at erstatte nedrykningsklausulen på en måde. Men de snakke er ikke endt ud i en aftale.

Når der er tale om en prekær situation for OB, skyldes det ikke mindst det faktum, at fynboerne har investeret op mod ni millioner kroner i Sven Köhler, der kom til klubben fra VfL Osnabrück. OB risikerer nu at vinke farvel til hver en krone af den investering ved nedrykning. 

Oven i den sportslige nedtur er det en økonomisk mavepuster, som OB absolut ikke har brug for. Ikke desto mindre er det i den retning, at pilen peger. 

Tipsbladet har forgæves forsøgt at få en kommentar fra OB's fodbolddirektør, Björn Wesström. 





LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Så er det officielt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Midtjylland – Brøndby IF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

OB – Vejle Boldklub

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

AGF – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lewandowski forlader FC Barcelona

Transferbombe i Real Madrid?

Salah sender særlig besked

FC København – Randers FC

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

FC Fredericia – Silkeborg IF

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Froholdt med vild hæder i Portugal



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Fortsætter vild målform