Ballade i OB – derfor er profil blevet skrottet

Sven Köhler er helt ude i kulden i OB, der betvivler midtbanespillerens engagement. Det er en afsløring af Tipsbladet, der har startet balladen i Ådalen.



Der er drama alle vegne i Ådalen, hvor OB og Sven Köhler nu for alvor er havnet på kollisionskurs. Resultatet er, at den tyske midtbanespiller nu for tredje kamp i træk ikke er med i truppen, når OB torsdag aften møder Hvidovre IF. 

Det er en historie her på Tipsbladet, der har trukket fronterne op mellem OB og Sven Köhler.

For knap en måned siden kunne Tipsbladet afsløre, at Sven Köhler i sin kontrakt med OB har en nedrykningsklausul, der betyder, at han kan smutte gratis ved nedrykning, og den fynske klub er ifølge Tipsbladets oplysninger alt andet end tilfreds med, at den information er sivet ud af Ådalen. 

Set med OB-briller er man kommet i tvivl om tyskerens engagement på banen, og det er grunden til, at Sven Köhler også torsdag er helt ude af truppen.

I weekenden kommenterede OB-træner Søren Krogh midtbanespillerens situation i et interview med Viaplay.

– Han er ikke, hvor han skal være lige nu, i forhold til at skulle indgå i truppen, sagde Søren Krogh. 

Er det fysisk, eller handler det om noget andet?

– Det er lidt blandet, lidt af det hele. Det er udramatisk, og Sven og jeg har en god snak. Han har brug for lidt mere træning og lidt mere føling med tingene, inden han er klar til at være med.

Hvad handler det andet om?

– Det holder jeg mellem Sven og mig.

Kan miste ni millioner kroner
Ifølge Tipsbladets oplysninger har OB og Sven Köhler forhandlet om en plan for sommeren, som begge kunne være tilfredse med. Der har blandt andet været snak om at erstatte nedrykningsklausulen på en måde. Men de snakke er ikke endt ud i en aftale.

Når der er tale om en prekær situation for OB, skyldes det ikke mindst det faktum, at fynboerne har investeret op mod ni millioner kroner i Sven Köhler, der kom til klubben fra VfL Osnabrück. OB risikerer nu at vinke farvel til hver en krone af den investering ved nedrykning. 

Oven i den sportslige nedtur er det en økonomisk mavepuster, som OB absolut ikke har brug for. Ikke desto mindre er det i den retning, at pilen peger. 

Tipsbladet har forgæves forsøgt at få en kommentar fra OB's fodbolddirektør, Björn Wesström. 







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Her er FC Københavns vej i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Er de også færdige i OB?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Her er FCK’s næste modstander i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

De vil have Jelert

John Stones tager sydpå

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

FC Midtjylland er ude

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool