Selfie-jagt på banen får UEFA til at stramme op

Sikkerheden bliver strammet ved EM, efter at flere baneløbere forstyrrede kampen mellem Tyrkiet og Portugal.



Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) strammer sikkerheden på EM-arenaerne, efter et flere baneløbere forstyrrede lørdagens kamp mellem Portugal og Tyrkiet.

Det oplyser Uefa søndag ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

– Enhver indtrængning på banen er et brud på stadionreglerne og vil resultere i bortvisning fra stadion, udelukkelse fra alle kampe og et retligt efterspil for ulovlig indtrængning, lyder det fra Uefa.

I alt fem personer – heriblandt en lille dreng – løb ind på banen under kampen mellem Portugal og Tyrkiet. De forsøgte at få en selfie med Portugals stjernespiller Cristiano Ronaldo.

Uefa meddeler nu, at der vil blive “indført yderligere sikkerhedsforanstaltninger” på stadion i resten af turneringen, så sådanne hændelser ikke gentager sig.

Drengen, der først løb på banen med sin mobiltelefon og fik en selfie med en smilende Ronaldo, forklarede efterfølgende til tyske Bild, at det var en drøm, der gik i opfyldelse for ham.

– Nu har jeg et foto med Cristiano Ronaldo. Det vil komme på en T-shirt og ind på mit værelse, siger den tiårige dreng, der spiller for et ungdomshold i den tyske by Kassel.

Drengen oplyser også, at han havde fortalt sine venner om planen med at løbe på banen inden kampen, men at ingen troede på ham.

En del af planen, tilføjede drengen, var, at han sneg sig væk fra sin far ved at sige, at han skulle på toilettet.

– Jeg så ham på taget af indskiftningsbænken, og så begyndte han allerede at løbe, forklarer faren til Bild.

Drengen slap for straf, forklarede faren.

– Uefa vendte nok det blinde øje til, fordi han er så lille, lyder det fra faren.

Efter den venlige attitude med drengen, blev Ronaldo dog hurtigt træt af de mange baneløbere, der også blev ældre og ældre. Den sidste af baneløberne var i aktion efter kampens sidste fløjt.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Køb, køb, køb!

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

FC København – Lyngby BK

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Skyder Brøndby-transfer ned



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Randers FC – Silkeborg IF

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Sønderjyske – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF – Brøndby IF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Viborg FF – OB

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

AC Horsens – FC Nordsjælland

Meldes varm på ung Superliga-profil

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

LIVE: FCK smider sejren



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Han er ulykkelig’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona