Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) strammer sikkerheden på EM-arenaerne, efter et flere baneløbere forstyrrede lørdagens kamp mellem Portugal og Tyrkiet.
Det oplyser Uefa søndag ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.
– Enhver indtrængning på banen er et brud på stadionreglerne og vil resultere i bortvisning fra stadion, udelukkelse fra alle kampe og et retligt efterspil for ulovlig indtrængning, lyder det fra Uefa.
I alt fem personer – heriblandt en lille dreng – løb ind på banen under kampen mellem Portugal og Tyrkiet. De forsøgte at få en selfie med Portugals stjernespiller Cristiano Ronaldo.
Uefa meddeler nu, at der vil blive “indført yderligere sikkerhedsforanstaltninger” på stadion i resten af turneringen, så sådanne hændelser ikke gentager sig.
Drengen, der først løb på banen med sin mobiltelefon og fik en selfie med en smilende Ronaldo, forklarede efterfølgende til tyske Bild, at det var en drøm, der gik i opfyldelse for ham.
– Nu har jeg et foto med Cristiano Ronaldo. Det vil komme på en T-shirt og ind på mit værelse, siger den tiårige dreng, der spiller for et ungdomshold i den tyske by Kassel.
Drengen oplyser også, at han havde fortalt sine venner om planen med at løbe på banen inden kampen, men at ingen troede på ham.
En del af planen, tilføjede drengen, var, at han sneg sig væk fra sin far ved at sige, at han skulle på toilettet.
– Jeg så ham på taget af indskiftningsbænken, og så begyndte han allerede at løbe, forklarer faren til Bild.
Drengen slap for straf, forklarede faren.
– Uefa vendte nok det blinde øje til, fordi han er så lille, lyder det fra faren.
Efter den venlige attitude med drengen, blev Ronaldo dog hurtigt træt af de mange baneløbere, der også blev ældre og ældre. Den sidste af baneløberne var i aktion efter kampens sidste fløjt.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
MEDIE
Smadrer transferrekord
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
TOPNYHED