Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) strammer sikkerheden på EM-arenaerne, efter et flere baneløbere forstyrrede lørdagens kamp mellem Portugal og Tyrkiet.
Det oplyser Uefa søndag ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.
– Enhver indtrængning på banen er et brud på stadionreglerne og vil resultere i bortvisning fra stadion, udelukkelse fra alle kampe og et retligt efterspil for ulovlig indtrængning, lyder det fra Uefa.
I alt fem personer – heriblandt en lille dreng – løb ind på banen under kampen mellem Portugal og Tyrkiet. De forsøgte at få en selfie med Portugals stjernespiller Cristiano Ronaldo.
Uefa meddeler nu, at der vil blive “indført yderligere sikkerhedsforanstaltninger” på stadion i resten af turneringen, så sådanne hændelser ikke gentager sig.
Drengen, der først løb på banen med sin mobiltelefon og fik en selfie med en smilende Ronaldo, forklarede efterfølgende til tyske Bild, at det var en drøm, der gik i opfyldelse for ham.
– Nu har jeg et foto med Cristiano Ronaldo. Det vil komme på en T-shirt og ind på mit værelse, siger den tiårige dreng, der spiller for et ungdomshold i den tyske by Kassel.
Drengen oplyser også, at han havde fortalt sine venner om planen med at løbe på banen inden kampen, men at ingen troede på ham.
En del af planen, tilføjede drengen, var, at han sneg sig væk fra sin far ved at sige, at han skulle på toilettet.
– Jeg så ham på taget af indskiftningsbænken, og så begyndte han allerede at løbe, forklarer faren til Bild.
Drengen slap for straf, forklarede faren.
– Uefa vendte nok det blinde øje til, fordi han er så lille, lyder det fra faren.
Efter den venlige attitude med drengen, blev Ronaldo dog hurtigt træt af de mange baneløbere, der også blev ældre og ældre. Den sidste af baneløberne var i aktion efter kampens sidste fløjt.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
VM-spiller får fem karantænedage
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
TRANSFER