Den spanske fodboldgigant FC Barcelona satser på at have en ny præsident på plads inden årets udgang.
På et pressemøde mandag fortalte midlertidig præsident Carles Tusquets, at klubben håber på at kunne afholde præsidentvalg “i forbindelse med højtiderne, der markerer slutningen af året”.
En endelig valgdato er dog ikke på plads, men den midlertidige præsident garanterer, at det vil blive afholdt inden for de tre måneder, som klubbens vedtægter foreskriver.
Klubben er på jagt efter en ny præsident, efter at udskældte Josep Maria Bartomeu trak sig fra posten i sidste uge. Det gjorde han kort inden en afstemning om et mistillidsvotum. Afstemningen var forventet at gå imod præsidenten.
Bartomeu trak sig efter en periode med svigtende sportslige resultater, en stærkt kritiseret indkøbspolitik, økonomiske udfordringer og uro på de indre linjer, der blandt andet har fået superstjernen Lionel Messi til at ønske sig væk fra klubben.
På mandagens pressemøde kunne Carles Tusquets også berette, at økonomien i Barcelona er “meget bekymrende”. Klubben skal ifølge ham sænke udgifterne med 300 millioner euro (cirka 2,23 milliarder kroner) for at opnå balance i budgettet, da coronapandemien har reduceret klubbens indtægter kraftigt.
Derfor ønsker klubben at forhandle med dens spillere om midlertidige lønnedgange mod at få flere penge senere.
– Vi vil fortsætte med at reducere udgifterne på den korte bane, og det mest nødvendige i den henseende er genforhandlinger om lønnen. Vi håber, at vi kan nå til enighed med både spillere og resten af personalet.
– Vi ønsker ikke at tage penge fra dem, vi vil bare betale på et senere tidspunkt, når det er lettere for os at betale pengene, siger Tusquets.
/ritzau/AFP
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
INTERVIEW
