Barcelona håber på ny præsident snart

FC Barcelonas midlertidige præsident håber, at klubben kan afholde præsidentvalg inden årsskiftet.



Den spanske fodboldgigant FC Barcelona satser på at have en ny præsident på plads inden årets udgang.

På et pressemøde mandag fortalte midlertidig præsident Carles Tusquets, at klubben håber på at kunne afholde præsidentvalg “i forbindelse med højtiderne, der markerer slutningen af året”.

En endelig valgdato er dog ikke på plads, men den midlertidige præsident garanterer, at det vil blive afholdt inden for de tre måneder, som klubbens vedtægter foreskriver.

Klubben er på jagt efter en ny præsident, efter at udskældte Josep Maria Bartomeu trak sig fra posten i sidste uge. Det gjorde han kort inden en afstemning om et mistillidsvotum. Afstemningen var forventet at gå imod præsidenten.

Bartomeu trak sig efter en periode med svigtende sportslige resultater, en stærkt kritiseret indkøbspolitik, økonomiske udfordringer og uro på de indre linjer, der blandt andet har fået superstjernen Lionel Messi til at ønske sig væk fra klubben.

På mandagens pressemøde kunne Carles Tusquets også berette, at økonomien i Barcelona er “meget bekymrende”. Klubben skal ifølge ham sænke udgifterne med 300 millioner euro (cirka 2,23 milliarder kroner) for at opnå balance i budgettet, da coronapandemien har reduceret klubbens indtægter kraftigt.

Derfor ønsker klubben at forhandle med dens spillere om midlertidige lønnedgange mod at få flere penge senere.

– Vi vil fortsætte med at reducere udgifterne på den korte bane, og det mest nødvendige i den henseende er genforhandlinger om lønnen. Vi håber, at vi kan nå til enighed med både spillere og resten af personalet.

– Vi ønsker ikke at tage penge fra dem, vi vil bare betale på et senere tidspunkt, når det er lettere for os at betale pengene, siger Tusquets.

/ritzau/AFP







LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’

Norge – England

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Afsløring: OB køber Topi Keskinen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Norsk ekspert håner Danmark

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Argentina – Schweiz