Den spanske fodboldgigant FC Barcelona satser på at have en ny præsident på plads inden årets udgang.
På et pressemøde mandag fortalte midlertidig præsident Carles Tusquets, at klubben håber på at kunne afholde præsidentvalg “i forbindelse med højtiderne, der markerer slutningen af året”.
En endelig valgdato er dog ikke på plads, men den midlertidige præsident garanterer, at det vil blive afholdt inden for de tre måneder, som klubbens vedtægter foreskriver.
Klubben er på jagt efter en ny præsident, efter at udskældte Josep Maria Bartomeu trak sig fra posten i sidste uge. Det gjorde han kort inden en afstemning om et mistillidsvotum. Afstemningen var forventet at gå imod præsidenten.
Bartomeu trak sig efter en periode med svigtende sportslige resultater, en stærkt kritiseret indkøbspolitik, økonomiske udfordringer og uro på de indre linjer, der blandt andet har fået superstjernen Lionel Messi til at ønske sig væk fra klubben.
På mandagens pressemøde kunne Carles Tusquets også berette, at økonomien i Barcelona er “meget bekymrende”. Klubben skal ifølge ham sænke udgifterne med 300 millioner euro (cirka 2,23 milliarder kroner) for at opnå balance i budgettet, da coronapandemien har reduceret klubbens indtægter kraftigt.
Derfor ønsker klubben at forhandle med dens spillere om midlertidige lønnedgange mod at få flere penge senere.
– Vi vil fortsætte med at reducere udgifterne på den korte bane, og det mest nødvendige i den henseende er genforhandlinger om lønnen. Vi håber, at vi kan nå til enighed med både spillere og resten af personalet.
– Vi ønsker ikke at tage penge fra dem, vi vil bare betale på et senere tidspunkt, når det er lettere for os at betale pengene, siger Tusquets.
/ritzau/AFP
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
