AC varmede bænken i sen Barca-sejr

Real Sociedad var i store dele af opgøret bedst, men det var alligevel FC Barcelona, der løb med de tre point.



På en scoring i dommerens tillægstid sikrede FC Barcelona sig lørdag aften de tre point på udebane mod Real Sociedad.

Hjemmeholdet var ellers det klart bedste hold på fodboldbanen i næsten hele kampen, men i overtiden sov Sociedad i defensiven, mens Barcelona kynisk straffede det og vandt 1-0.

Med sejren hænger Barcelona på i toppen og ligger på en tredjeplads efter Real Madrid og Girona, der topper den spanske La Liga.

Barcelonas polske stjerne Robert Lewandowski var lørdag aften tilbage i den catalanske startopstilling for første gang i en måned.

Stjerneangriberen har været ude med en ankelskade, men blev skiftet ind i den seneste weekends El Clasico-nederlag til Real Madrid.

Hjemmeholdet begyndte som lyn og torden og allerede i det første minut måtte Marc-Andre ter Stegen levere en god redning for at forhindre en Sociedad-scoring.

Den chance var den første i rækken af flere, og inden for de første fem minutter havde hjemmeholdet haft flere gode muligheder for at få en drømmestart, men de blev alle misbrugt.

Frekvensen af chancer faldt en smule efter indledningen, men det var stadig med Sociedad som det bedste hold på banen frem mod pausen, mens Barcelona i den grad kæmpede med at få spillet til at hænge sammen.

Anden halvleg fortsatte i det samme spor som første med Sociedad i den styrende rolle, men hjemmeholdet formåede aldrig at omsætte en af de mange chancer til en scoring, hvilket skulle vise sig at koste dyrt.

Barcelona var kun farlige i forbindelse med enkeltmandsaktioner, og en nærmest usynlig Robert Lewandowski blev taget af banen efter en lille times fodbold.

I kampens slutfase var det alligevel udeholdet, der endte med at stjæle sejren.

Forsvarsspiller Ronald Araujo timede et løb i feltet perfekt, mens Ilkay Gündogan sendte indlægget lige ind i pandebrasken på forsvarsspilleren, der headede de tre point hjem til Catalonien.

/ritzau/





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Tottenham henter Liverpool-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afslører dansk toptræners millionløn

Medier sender ham hjem til AGF

De jagter Henrik Meister

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Benhård kritik af Danmark

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Iran får grønt lys til VM

Manchester United afbryder forhandlingerne

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

De lurer på Vejle-profil