AC varmede bænken i sen Barca-sejr

Real Sociedad var i store dele af opgøret bedst, men det var alligevel FC Barcelona, der løb med de tre point.



På en scoring i dommerens tillægstid sikrede FC Barcelona sig lørdag aften de tre point på udebane mod Real Sociedad.

Hjemmeholdet var ellers det klart bedste hold på fodboldbanen i næsten hele kampen, men i overtiden sov Sociedad i defensiven, mens Barcelona kynisk straffede det og vandt 1-0.

Med sejren hænger Barcelona på i toppen og ligger på en tredjeplads efter Real Madrid og Girona, der topper den spanske La Liga.

Barcelonas polske stjerne Robert Lewandowski var lørdag aften tilbage i den catalanske startopstilling for første gang i en måned.

Stjerneangriberen har været ude med en ankelskade, men blev skiftet ind i den seneste weekends El Clasico-nederlag til Real Madrid.

Hjemmeholdet begyndte som lyn og torden og allerede i det første minut måtte Marc-Andre ter Stegen levere en god redning for at forhindre en Sociedad-scoring.

Den chance var den første i rækken af flere, og inden for de første fem minutter havde hjemmeholdet haft flere gode muligheder for at få en drømmestart, men de blev alle misbrugt.

Frekvensen af chancer faldt en smule efter indledningen, men det var stadig med Sociedad som det bedste hold på banen frem mod pausen, mens Barcelona i den grad kæmpede med at få spillet til at hænge sammen.

Anden halvleg fortsatte i det samme spor som første med Sociedad i den styrende rolle, men hjemmeholdet formåede aldrig at omsætte en af de mange chancer til en scoring, hvilket skulle vise sig at koste dyrt.

Barcelona var kun farlige i forbindelse med enkeltmandsaktioner, og en nærmest usynlig Robert Lewandowski blev taget af banen efter en lille times fodbold.

I kampens slutfase var det alligevel udeholdet, der endte med at stjæle sejren.

Forsvarsspiller Ronald Araujo timede et løb i feltet perfekt, mens Ilkay Gündogan sendte indlægget lige ind i pandebrasken på forsvarsspilleren, der headede de tre point hjem til Catalonien.

/ritzau/






TransferLIVE: Handler i FC Midtjylland




LIVE

VM-LIVE: Svensk chok

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Chok: Uruguay færdige ved VM

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Kroatien – Ghana

Neestrup og co. henter stjerne