På en scoring i dommerens tillægstid sikrede FC Barcelona sig lørdag aften de tre point på udebane mod Real Sociedad.
Hjemmeholdet var ellers det klart bedste hold på fodboldbanen i næsten hele kampen, men i overtiden sov Sociedad i defensiven, mens Barcelona kynisk straffede det og vandt 1-0.
Med sejren hænger Barcelona på i toppen og ligger på en tredjeplads efter Real Madrid og Girona, der topper den spanske La Liga.
Barcelonas polske stjerne Robert Lewandowski var lørdag aften tilbage i den catalanske startopstilling for første gang i en måned.
Stjerneangriberen har været ude med en ankelskade, men blev skiftet ind i den seneste weekends El Clasico-nederlag til Real Madrid.
Hjemmeholdet begyndte som lyn og torden og allerede i det første minut måtte Marc-Andre ter Stegen levere en god redning for at forhindre en Sociedad-scoring.
Den chance var den første i rækken af flere, og inden for de første fem minutter havde hjemmeholdet haft flere gode muligheder for at få en drømmestart, men de blev alle misbrugt.
Frekvensen af chancer faldt en smule efter indledningen, men det var stadig med Sociedad som det bedste hold på banen frem mod pausen, mens Barcelona i den grad kæmpede med at få spillet til at hænge sammen.
Anden halvleg fortsatte i det samme spor som første med Sociedad i den styrende rolle, men hjemmeholdet formåede aldrig at omsætte en af de mange chancer til en scoring, hvilket skulle vise sig at koste dyrt.
Barcelona var kun farlige i forbindelse med enkeltmandsaktioner, og en nærmest usynlig Robert Lewandowski blev taget af banen efter en lille times fodbold.
I kampens slutfase var det alligevel udeholdet, der endte med at stjæle sejren.
Forsvarsspiller Ronald Araujo timede et løb i feltet perfekt, mens Ilkay Gündogan sendte indlægget lige ind i pandebrasken på forsvarsspilleren, der headede de tre point hjem til Catalonien.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Salah sender særlig besked
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE