AC varmede bænken i sen Barca-sejr

Real Sociedad var i store dele af opgøret bedst, men det var alligevel FC Barcelona, der løb med de tre point.



På en scoring i dommerens tillægstid sikrede FC Barcelona sig lørdag aften de tre point på udebane mod Real Sociedad.

Hjemmeholdet var ellers det klart bedste hold på fodboldbanen i næsten hele kampen, men i overtiden sov Sociedad i defensiven, mens Barcelona kynisk straffede det og vandt 1-0.

Med sejren hænger Barcelona på i toppen og ligger på en tredjeplads efter Real Madrid og Girona, der topper den spanske La Liga.

Barcelonas polske stjerne Robert Lewandowski var lørdag aften tilbage i den catalanske startopstilling for første gang i en måned.

Stjerneangriberen har været ude med en ankelskade, men blev skiftet ind i den seneste weekends El Clasico-nederlag til Real Madrid.

Hjemmeholdet begyndte som lyn og torden og allerede i det første minut måtte Marc-Andre ter Stegen levere en god redning for at forhindre en Sociedad-scoring.

Den chance var den første i rækken af flere, og inden for de første fem minutter havde hjemmeholdet haft flere gode muligheder for at få en drømmestart, men de blev alle misbrugt.

Frekvensen af chancer faldt en smule efter indledningen, men det var stadig med Sociedad som det bedste hold på banen frem mod pausen, mens Barcelona i den grad kæmpede med at få spillet til at hænge sammen.

Anden halvleg fortsatte i det samme spor som første med Sociedad i den styrende rolle, men hjemmeholdet formåede aldrig at omsætte en af de mange chancer til en scoring, hvilket skulle vise sig at koste dyrt.

Barcelona var kun farlige i forbindelse med enkeltmandsaktioner, og en nærmest usynlig Robert Lewandowski blev taget af banen efter en lille times fodbold.

I kampens slutfase var det alligevel udeholdet, der endte med at stjæle sejren.

Forsvarsspiller Ronald Araujo timede et løb i feltet perfekt, mens Ilkay Gündogan sendte indlægget lige ind i pandebrasken på forsvarsspilleren, der headede de tre point hjem til Catalonien.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle