Brøndby IF er færdig i Europa efter stort drama

Efter 120 minutter og en straffesparkskonkurrence blev Brøndby sendt ud af europæisk fodbold af Basel.



Brøndby er færdig i europæisk fodbold i denne sæson.

Den schweiziske storklub Basel sendte torsdag vestegnsklubben ud af kvalifikationen til Conference League.

Det skete efter en straffesparkskonkurrence, hvor Brøndby missede tre ud af fire forsøg. Forinden havde Basel vendt 0-1 fra den første kamp til 2-2 samlet i den ordinære spilletid.

Øjeblikkeligt efter det europæiske farvel oplyste Brøndby i en selskabsmeddelelse, at klubben nedjusterer forventningerne til årsregnskabet. Tidligere forventede man et resultat på mellem minus 15 og plus 15 millioner kroner, mens Brøndby nu regner med et resultat på mellem minus 30 og minus 10 millioner.

Brøndby blev sat under pres fra start torsdag, og efter 11 minutter kom det første schweiziske varselsskud, da Basels Andi Zeqiri sendte et skud på stolpen efter 11 minutter.

Lidt efter kom Brøndby på lidt mere gyngende grund, da Blas Riveros måtte udgå med en skade i baglåret.

Vestegnsklubben fik dog lidt luft og kom bedre med i spillet. Men det var altså Basel, der åbnede målscoringen. På et straffespark, der nok ikke ville blive dømt hver gang, scorede Fabian Frei til 1-0.

Det så svært ud for Brøndby, men de danske gæster kæmpede videre, og kort før pausen sparkede Mathias Kvistgaarden nyt liv ind i danskernes drømme om avancement.

Den unge angriber afsluttede køligt i feltet og udlignede kort inde i tillægstiden, så Brøndby igen var foran i den samlede stilling.

Det holdt dog ikke ret længe. Det endte med, at Brøndby-spillerne måtte gå frustrerede i omklædningsrummet, efter at Andi Zeqiri headede bolden ind til 2-1 over fire minutter inde i halvlegens tillægstid.

Anden halvleg startede jævnbyrdigt, inden Basel igen fik presset Brøndby langt tilbage. Som tiden gik, mistede begge hold pusten en smule, og så endte kampen i forlænget spilletid.

Her bed Basel fra sig, da Andy Diouf bankede bolden på overliggeren efter blot et par minutter. Generelt sad hjemmeholdet tungt på bolden, og havde det ikke været for en imponerende redning af Mads Hermansen efter 119 minutter, kunne Basel have lukket kampen i sidste minut.

Men det endte altså med at blive afgjort fra 11-meterpletten. Her fik Brøndby en skidt start, da Josip Radosevic lagde ud med at sende bolden på overliggeren.

Det blev endnu værre, da Yousef Salech på Brøndbys andet forsøg slet ikke formåede at ramme inden for målrammen. Mads Hermansen gjorde dog lidt af skaden god igen med en redning på Basels efterfølgende forsøg.

Mathias Greve satte derefter Brøndby på tavlen, men da Peter Bjur også missede sit forsøg var det slut for de blågule.

/ritzau/





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Nærmer sig vild FCK-præstation

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Tottenham-flop i stor transfer

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt Superliga-rygte afvises

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Ny FC København-stjerne imponerer

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Færdig i dansk klub efter 55 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Surt show – dumpet!

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

FC København spiller sig videre i Europa

Jagter dansk landsholdsspiller