Brøndby IF er færdig i Europa efter stort drama

Efter 120 minutter og en straffesparkskonkurrence blev Brøndby sendt ud af europæisk fodbold af Basel.



Brøndby er færdig i europæisk fodbold i denne sæson.

Den schweiziske storklub Basel sendte torsdag vestegnsklubben ud af kvalifikationen til Conference League.

Det skete efter en straffesparkskonkurrence, hvor Brøndby missede tre ud af fire forsøg. Forinden havde Basel vendt 0-1 fra den første kamp til 2-2 samlet i den ordinære spilletid.

Øjeblikkeligt efter det europæiske farvel oplyste Brøndby i en selskabsmeddelelse, at klubben nedjusterer forventningerne til årsregnskabet. Tidligere forventede man et resultat på mellem minus 15 og plus 15 millioner kroner, mens Brøndby nu regner med et resultat på mellem minus 30 og minus 10 millioner.

Brøndby blev sat under pres fra start torsdag, og efter 11 minutter kom det første schweiziske varselsskud, da Basels Andi Zeqiri sendte et skud på stolpen efter 11 minutter.

Lidt efter kom Brøndby på lidt mere gyngende grund, da Blas Riveros måtte udgå med en skade i baglåret.

Vestegnsklubben fik dog lidt luft og kom bedre med i spillet. Men det var altså Basel, der åbnede målscoringen. På et straffespark, der nok ikke ville blive dømt hver gang, scorede Fabian Frei til 1-0.

Det så svært ud for Brøndby, men de danske gæster kæmpede videre, og kort før pausen sparkede Mathias Kvistgaarden nyt liv ind i danskernes drømme om avancement.

Den unge angriber afsluttede køligt i feltet og udlignede kort inde i tillægstiden, så Brøndby igen var foran i den samlede stilling.

Det holdt dog ikke ret længe. Det endte med, at Brøndby-spillerne måtte gå frustrerede i omklædningsrummet, efter at Andi Zeqiri headede bolden ind til 2-1 over fire minutter inde i halvlegens tillægstid.

Anden halvleg startede jævnbyrdigt, inden Basel igen fik presset Brøndby langt tilbage. Som tiden gik, mistede begge hold pusten en smule, og så endte kampen i forlænget spilletid.

Her bed Basel fra sig, da Andy Diouf bankede bolden på overliggeren efter blot et par minutter. Generelt sad hjemmeholdet tungt på bolden, og havde det ikke været for en imponerende redning af Mads Hermansen efter 119 minutter, kunne Basel have lukket kampen i sidste minut.

Men det endte altså med at blive afgjort fra 11-meterpletten. Her fik Brøndby en skidt start, da Josip Radosevic lagde ud med at sende bolden på overliggeren.

Det blev endnu værre, da Yousef Salech på Brøndbys andet forsøg slet ikke formåede at ramme inden for målrammen. Mads Hermansen gjorde dog lidt af skaden god igen med en redning på Basels efterfølgende forsøg.

Mathias Greve satte derefter Brøndby på tavlen, men da Peter Bjur også missede sit forsøg var det slut for de blågule.

/ritzau/






FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Krisen er blevet til en katastrofe?

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Josip Radošević på samtlige forsider



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Rasmus Højlund revser konkurrent

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Benhård Brian Riemer-melding

FC København-krisen fortsætter

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Viborg FF – FC Midtjylland

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Silkeborg klasker Randers



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Topchef får nyt job i FCK

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

AGF – Brøndby IF

I svime over Pelle Mattsson

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Afslører vild transfer-historie

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Modtager stor ros fra Højbjerg

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

FC København – FC Fredericia

Dårlig optakt for Frederik Rønnow