Brøndby er færdig i europæisk fodbold i denne sæson.
Den schweiziske storklub Basel sendte torsdag vestegnsklubben ud af kvalifikationen til Conference League.
Det skete efter en straffesparkskonkurrence, hvor Brøndby missede tre ud af fire forsøg. Forinden havde Basel vendt 0-1 fra den første kamp til 2-2 samlet i den ordinære spilletid.
Øjeblikkeligt efter det europæiske farvel oplyste Brøndby i en selskabsmeddelelse, at klubben nedjusterer forventningerne til årsregnskabet. Tidligere forventede man et resultat på mellem minus 15 og plus 15 millioner kroner, mens Brøndby nu regner med et resultat på mellem minus 30 og minus 10 millioner.
Brøndby blev sat under pres fra start torsdag, og efter 11 minutter kom det første schweiziske varselsskud, da Basels Andi Zeqiri sendte et skud på stolpen efter 11 minutter.
Lidt efter kom Brøndby på lidt mere gyngende grund, da Blas Riveros måtte udgå med en skade i baglåret.
Vestegnsklubben fik dog lidt luft og kom bedre med i spillet. Men det var altså Basel, der åbnede målscoringen. På et straffespark, der nok ikke ville blive dømt hver gang, scorede Fabian Frei til 1-0.
Det så svært ud for Brøndby, men de danske gæster kæmpede videre, og kort før pausen sparkede Mathias Kvistgaarden nyt liv ind i danskernes drømme om avancement.
Den unge angriber afsluttede køligt i feltet og udlignede kort inde i tillægstiden, så Brøndby igen var foran i den samlede stilling.
Det holdt dog ikke ret længe. Det endte med, at Brøndby-spillerne måtte gå frustrerede i omklædningsrummet, efter at Andi Zeqiri headede bolden ind til 2-1 over fire minutter inde i halvlegens tillægstid.
Anden halvleg startede jævnbyrdigt, inden Basel igen fik presset Brøndby langt tilbage. Som tiden gik, mistede begge hold pusten en smule, og så endte kampen i forlænget spilletid.
Her bed Basel fra sig, da Andy Diouf bankede bolden på overliggeren efter blot et par minutter. Generelt sad hjemmeholdet tungt på bolden, og havde det ikke været for en imponerende redning af Mads Hermansen efter 119 minutter, kunne Basel have lukket kampen i sidste minut.
Men det endte altså med at blive afgjort fra 11-meterpletten. Her fik Brøndby en skidt start, da Josip Radosevic lagde ud med at sende bolden på overliggeren.
Det blev endnu værre, da Yousef Salech på Brøndbys andet forsøg slet ikke formåede at ramme inden for målrammen. Mads Hermansen gjorde dog lidt af skaden god igen med en redning på Basels efterfølgende forsøg.
Mathias Greve satte derefter Brøndby på tavlen, men da Peter Bjur også missede sit forsøg var det slut for de blågule.
/ritzau/
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
AVIS Jagter Christian Nørgaard
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
Video: Her kommer AGF bagud
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
TOPNYHED