Batalje til FCK-træning: Bølgerne går højt!

Jacob Neestrup reagerer nu på episoden under fredagens træning, hvor Scott McKenna og Kamil Grabara røg i totterne på hinanden.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Fredag gik bølgerne højt under FC Københavns træning, hvor fanmediet Copenhagen Sundays var vidne til Scott McKenna og Kamil Grabara, der røg i totterne på hinanden.

Lørdag blev Jacob Neestrup så af Tipsbladet og øvrige medier forholdt situationen mellem sin midtstopper og målmand.

– Bølgerne går højt på træningsbanen. Det gør de ofte hver dag. Nogen gange sker der så nogle ting. Jeg tror, nogen har brugt udtrykket "røget i totterne på hinanden," og sådan var det også i en fem-seks sekunder, og så kom vi videre fra det.

FC København-chefen slår dog fast, at det ikke er et udtryk for situationen i klubben, hvor man halter efter i tabellen og netop har tabt til ærkerivalerne fra Brøndby.

– Det her har jeg også set, når man vinder 5-0. Jeg har set det mange gange. Du kan tolke på kryds og på tværs, men jeg vælger at tolke det som udgangspunkt for noget energi og intensitet, som man gerne vil af med.

– Jeg vil gerne have tænding og synes også, vi har det hver dag. Det der behøves ikke ske hver dag, men det vigtigste er, at vi kommer videre og er klar til at yde vores bedste for FC København i dag, og det er de også i morgen. Så satser vi på, at energien, som var der i går og som i øvrigt har været der hele ugen, kan forløses i Farum.

Heller ikke Jacob Neestrups spillere lægger meget i episoden ved fredagens træning

– Det der er meget normalt for mig. Jeg synes, det er godt, at der er noget tænding til træning. Det betyder, at man gerne vil blive bedre. Vi er gode kammerater og hvis ingen siger noget, så sætter vi ikke krav til hinanden. Jeg er vant til det, og det sker oftere andre steder, end det sker her. Så det er ikke noget stort problem, siger Mohamed Elyounoussi.

Det bakkes op af Rasmus Falk.

– Det er fordi, vi forventer meget af hinanden og af os selv. Så er det også fordi folk gerne vil vinde. Det kan komme til udtryk på forskellige måder, men jeg hviler helt trygt i, at bølgerne nogen gange går lidt højt. Det er okay og er en del af fodbolden. Vi har alle sammen prøvet det før og kommer til at prøve det igen. Og så var det heller ikke værre, siger midtbanespilleren.

Jacob Neestrup fortæller desuden, at efterbehandlingen af situationen er blevet taget internt.

Fokus på FC Nordsjælland
Fredagens batalje og skuffelsen efter nederlaget til Brøndby IF er nu lagt i graven, slår både Jacob Neestrup, Rasmus Falk og Mohamed Elyounoussi fast, mens man nu kigger fremad.

Der er fortsat 27 point at vinde for københavnerne i den resterende del af sæsonen, som har fem point op til førerholdet Brøndby IF. De første tre skal hentes søndag mod FC Nordsjælland.

– Det er en vigtig kamp, det kan vi ikke snakke os fra. Som jeg også sagde efter derbyet, så er vi der, hvor uret tikker og hvert et tabt point har større og større konsekvenser. Det er klart, at kampen i morgen (søndag, red.) er vigtig og tager tre point med fra et svært sted. Vi har stor respekt for dem, men vi synes også, at vi har sat to fornuftige to tredjedele af kampene sammen tidligere. Kan vi gøre det igen, tror jeg, at der er gode muligheder for tre point, siger Jacob Neestrup.

– Det er en svær kamp. Vi ved, at Nordsjælland er gode på hjemmebane. Men vi har fokus på os selv og hvad, vi kan gøre den pågældende dag. Vi ved, vi har fansene bag os, og så skal vi være lidt skarpere og bedre i boksen, siger Mohamed Elyounoussi.

FC Nordsjælland og FC København brager sammen klokken 16.00 søndag eftermiddag i Farum.





– Det kan vi bruge fire sekunder på at tude over




TOPNYHED

Andreas Christensen afviste Danmark

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Engelsk legende til Wrexham?

Storklub vil hente Thomas Kristensen

– En stor beslutning



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

– En drøm, der gik i opfyldelse

Elkjær jubler over Frank

FC Midtjylland – Viborg FF

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

OB – FC Fredericia



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Chikaneret i 90 minutter