De danske mestre fra FC København indledte Champions League med 2-2 ude mod Galatasaray, og dermed kom man på tavlen mod det tyrkiske mandskab.
Tirsdag venter dog en noget sværere opgave, når det er de tyske mestre fra FC Bayern München, der kommer på besøg.
Harry Kane og de andre stjerner fra det tyske mesterhold gæster Parken og den bane, som er blevet fejlbehandlet efter Suspekt-koncerten.
Der er sket en “fejlbehandling” af græsset i Parken efter koncerten for nylig.
— Copenhagen Sundays (@CphSundays) September 29, 2023
Man tror jo næsten det er er løgn, men banen skulle være ok at spille på. Fodbold altså…#fcklive pic.twitter.com/KcHB0MfWiC
Og FC Bayern Münchens nuværende sportsdirektør er også blevet gjort bekendt med, at det er en ganske dårlig græsbane, der venter tirsdag.
– Vi forventer en anderledes kamp. Jeg har hørt, at banen er rigtig dårlig. Vi går helt klart efter at vinde og få komme godt fra start i gruppespillet, siger Christoph Freund ifølge GMX.
FC København kommer fra et nederlag på 0-2 hjemme mod FC Midtjylland – et opgør, der altså blev spillet på en dårlig bane. Efterfølgende ærgrede FCK-træner Jacob Neestrup sig over, at informationen om den dårlige bane var blevet lækket inden opgøret mod FCM.
FC København fører fortsat Superligaen, men havde altså mulighed for at distancere FCM. I stedet kom midtjyderne tættere på toppen, hvor der nu er fem point mellem de to mandskaber.
FC Bayern München har selv fået en lidt svær start på sæsonen i Tyskland, hvor man efter seks runder er nummer tre med 14 point. De forsvarende tyske mestre var i problemer lørdag mod RB Leipzig, men fik til sidst reddet 2-2 i land.
Mens FCK fik et enkelt point i første runde af gruppespillet, indledte Bayern München med at vinde 4-3 hjemme mod Manchester United.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
AC Milan kigger på dansker
FCM stanger lang karantæne ud til fan
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Snart kan det give rødt kort