De danske mestre fra FC København indledte Champions League med 2-2 ude mod Galatasaray, og dermed kom man på tavlen mod det tyrkiske mandskab.
Tirsdag venter dog en noget sværere opgave, når det er de tyske mestre fra FC Bayern München, der kommer på besøg.
Harry Kane og de andre stjerner fra det tyske mesterhold gæster Parken og den bane, som er blevet fejlbehandlet efter Suspekt-koncerten.
Der er sket en “fejlbehandling” af græsset i Parken efter koncerten for nylig.
— Copenhagen Sundays (@CphSundays) September 29, 2023
Man tror jo næsten det er er løgn, men banen skulle være ok at spille på. Fodbold altså…#fcklive pic.twitter.com/KcHB0MfWiC
Og FC Bayern Münchens nuværende sportsdirektør er også blevet gjort bekendt med, at det er en ganske dårlig græsbane, der venter tirsdag.
– Vi forventer en anderledes kamp. Jeg har hørt, at banen er rigtig dårlig. Vi går helt klart efter at vinde og få komme godt fra start i gruppespillet, siger Christoph Freund ifølge GMX.
FC København kommer fra et nederlag på 0-2 hjemme mod FC Midtjylland – et opgør, der altså blev spillet på en dårlig bane. Efterfølgende ærgrede FCK-træner Jacob Neestrup sig over, at informationen om den dårlige bane var blevet lækket inden opgøret mod FCM.
FC København fører fortsat Superligaen, men havde altså mulighed for at distancere FCM. I stedet kom midtjyderne tættere på toppen, hvor der nu er fem point mellem de to mandskaber.
FC Bayern München har selv fået en lidt svær start på sæsonen i Tyskland, hvor man efter seks runder er nummer tre med 14 point. De forsvarende tyske mestre var i problemer lørdag mod RB Leipzig, men fik til sidst reddet 2-2 i land.
Mens FCK fik et enkelt point i første runde af gruppespillet, indledte Bayern München med at vinde 4-3 hjemme mod Manchester United.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER