Bayern-boss kender også til dårlig FCK-bane

FC Københavns kommende modstander kender alt til den dårlige plæne i Parken.



De danske mestre fra FC København indledte Champions League med 2-2 ude mod Galatasaray, og dermed kom man på tavlen mod det tyrkiske mandskab.

Tirsdag venter dog en noget sværere opgave, når det er de tyske mestre fra FC Bayern München, der kommer på besøg.

Harry Kane og de andre stjerner fra det tyske mesterhold gæster Parken og den bane, som er blevet fejlbehandlet efter Suspekt-koncerten.

Og FC Bayern Münchens nuværende sportsdirektør er også blevet gjort bekendt med, at det er en ganske dårlig græsbane, der venter tirsdag.

– Vi forventer en anderledes kamp. Jeg har hørt, at banen er rigtig dårlig. Vi går helt klart efter at vinde og få komme godt fra start i gruppespillet, siger Christoph Freund ifølge GMX.

FC København kommer fra et nederlag på 0-2 hjemme mod FC Midtjylland – et opgør, der altså blev spillet på en dårlig bane. Efterfølgende ærgrede FCK-træner Jacob Neestrup sig over, at informationen om den dårlige bane var blevet lækket inden opgøret mod FCM.

Læs den historie her.

FC København fører fortsat Superligaen, men havde altså mulighed for at distancere FCM. I stedet kom midtjyderne tættere på toppen, hvor der nu er fem point mellem de to mandskaber.

FC Bayern München har selv fået en lidt svær start på sæsonen i Tyskland, hvor man efter seks runder er nummer tre med 14 point. De forsvarende tyske mestre var i problemer lørdag mod RB Leipzig, men fik til sidst reddet 2-2 i land.

Mens FCK fik et enkelt point i første runde af gruppespillet, indledte Bayern München med at vinde 4-3 hjemme mod Manchester United.





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Ny bejler til dansk guldfugl

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FC Barcelona køber VM-angriber

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Til lægetjek i Superliga-klub

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Åbner op for sommertransfer

Chokskifte på vej?

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK går på rov i Viborg

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

England – Ghana



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Portugal – Usbekistan

Bosnien-Hercegovina – Qatar